Hoşgeldiniz!

Ankaralı Yasemin Şarkıları

ANKARALI YASEMİN KİMDİR?

Ankaralı Yasemin

Şarkıları ile tüm ülkeyi yerinden kaldıran Ankaralı Yasemin, 4 Eylül 1979 yılında Türkiye’nin başkenti Ankara’da dünyaya gelir. Ankara henüz o yıllarda meşhur şarkıcılar çıkaran bir kent değildir. Ankaralı Yasemin hayatı zorluklarla geçen bir küçük çocuktur henüz. Anne ve babasının ayrılığı Yasemin’in eğitim hayatını etkiler. Sürekli yer değiştirmek zorunda kalan sanatçımız ortaokuldan sonra eğitimine devam edemez. Ancak yaşadığı zorluklara rağmen içi kıpır kıpır olan şarkıcı daha 16 yaşında iken bir tanıdık düğününde şarkı söyler. Sesi beğenilen genç kız düğünlerde şarkı söyleyerek harçlığını çıkartmaya başlar. Sanatçımız Ankaralı Yasemin şarkıları daha profesyonel okuyabilmek için şan dersi almaya karar verir. Ancak annesi ile bir başka büyük kente, İstanbul’a gitmek zorunda kalınca bu niyetini gerçekleştiremez.

90’lı yılların ortaları Ankaralı sanatçıların popüler olmaya başladıkları dönemdir. Güzel şarkıcı hemşerisi olan Ankaralı Turgut’tan yardım ister. Ankaralı Yasemin oyun havaları tarzında,  Ben De İsterem adlı bir albümü Ankaralı Turgut’un prodüktörlüğünde 1997 yılında çıkarır. Çok beğenilen albüm aynı yıl içinde sanatçının peş peşine çıkaracağı iki albüme daha katkı sağlar. Ankaralı Yasemin şarkıları listesi elden ele dolaşır. 1998 yılında ise asıl Ankaralı Yasemin dinle dedirtecek albüm gelir: Hop Dedik Abi. Albüme adını veren parça dilden dile yayılır. Tam 280 bin satar. Ankaralı Yasemin cimdallı adlı eseri ile dönemin aranan sanatçıları arasına girer.

 

Çalıştığı firmalarla ve menajerle yaşanan sorunlara rağmen 1999 ile 2006 yılları arasında tam beş albüme imza atar. 2000 yılında çıkardığı Anlayalım Abi ve bir yıl sonra çıkardığı Tantana Yapma albümleri yine çok satanlar listesindedir. Ankaralı Yasemin klipleri ile de müzik piyasasının altını üstüne getirmektedir. 2008 yılında Ankaralı Yasemin çıldıralım şarkısı ile coşmak istiyorsan Ankaralı Yasemin dinle, diyenleri haklı çıkarmıştır. Gerek fiziği ile gerek dansları ile dinleyicilerini büyüleyen sanatçı sürekli üretmekte ve çıkardığı her albüm büyük beğeni kazanmaktadır. Ankaralı Yasemin karpuz kestim şarkısı ile de büyük bir başarı kazanmıştır. 2015 yılında çıkardığı Nar Tanem albümü ile Ankaralı Yasemin çıldıralım tarzında pop, oyun havası karışımı tarzını devam ettirmiştir.

Ankaralı Yasemin Şarkıları Albümleri:

Uça Uça Gelirim (feat. Samir İlgarlı) - Single (2018), Nar Tanem (2014), Nar Tanem (2014), Tantana Yapma (2013), Çıldıralım (2008), Kır Zilleri (2008), Ver Coşkuyu / Şikibop Şekerim (2007), Ankara Klasikleri (2006), Öpüversin Seni (2006), Anlayalım Abi (2000), Cepten Ara Beni (1999), Hop Dedik Abi (1998), Sarışın Bombam (1997)