Hoşgeldiniz!

Edip Akbayram Şarkıları

EDİP AKBAYRAM KİMDİR?

Edip Akbayram

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Gaziantep, birçok ses sanatçısına ev sahipliği yapmıştır. Onlardan biri olan Edip Akbayram, 1950 Aralık’ının 29. günü dünyaya gözlerini açar. Daha bir yaşını doldurmadan yakalandığı çocuk felci hastalığı bir ömür boyu onun peşini bırakmayacaktır. Edip Akbayram Aldırma Gönül adlı şarkısına adeta tercüman olurcasına bu hastalığına takılmadan yaşamına devam eder. Denebilir ki Edip Akbayram şarkıları daha o yıllarda yaşadığı maddi ve manevi sıkıntılarla vücut bulmaya başlar. Pes etmeyen sanatçı kendi cüzi harçlıklarıyla bir müzik ekibi kurar ve evinin yakınındaki düğün salonlarında ilk müzik tecrübelerini yaşar.

Edip Akbayram hayatı daha lise yıllarında ine kendi gayreti ile çıkardığı Kendim Ettim Kendim Buldum adlı kaseti ile müzikle yoğrulmaya başlar. Siyah Örümcekler adlı bu grup ile müzik yaşamına başlar. Sonra Adana’nın yolunu tutar. Edip akbayram gittin gideli parçasının adeta altyapısını bu mücadelesi ile hazırlamaktadır. 1968 yılında İstanbul’a gider. Üniversite eğitim almak ister. Çok zeki olan sanatçımız dişçilik fakültesini kazanır. Ancak hem maddi yetersizlikler hem müzik aşkı gibi sebeplerle okuyamaz. Üç sene sonra 1971’de Altın Mikrofon yarışmasında birinci olur. Bu birincilik önünü açar sanatçının. Üst üste dönemin moda tabiri ile kırk beşlikler çıkarır. Bu arada hayatının aşkı Ayten Hanım ile 1979 yılında evlenir ve bu evliliğinden iki çocuk sahibi olur.

 

Artık şöhret basamaklarını hızla tırmanan edip akbayram şarkıları listesi bütün toplumcuların ellerinde gezmektedir. Zira sanatçı basit bir müzik anlayışı yerine gariplerin dertlerini anlatmayı tercih etmiştir sen benden gittin gideli şarkısında olduğu gibi.  Edip akbayram hasretinle yandı gönlüm ile müzik piyasasını alt üst eder. Uzun yıllar bu şarkısı ile edip akbayram haberin var mı adlı insanların içini titreten parçalara bestekâr olmuştur. Onun müziği bir dava müziğidir aynı zamanda. Edip akbayram kuşlar adlı eseri ile bunu bize gösterir. O doğduğu büyüdüğü toprakların insanıdır. Şöhrete kapılıp geldiği yeri asla unutmayan edip akbayram merdo ile dünyaya geldiği toprakları sanatında yâd eder.

Edip Akbayram Şarkıları Albümleri:

Selam Olsun (2018), Dün Ve Bugün, Vol. 3 (2015), Dün Ve Bugün, Vol. 2 (2014), İlk Günkü Gibi & Dün Ve Bugün (2014), 33'üncü (2014), Yeni Gelen Güne Türkü (2013), Mayıs (2012), Söyleyemediklerim (2008), Fikret Kizilok & Edip Akbayram (2006), Yapraklara Dallara (2003), Dün Ve Bugün (1998), Yıllar (1997), Güzel Günler Göreceğiz (1996), Türküler Yanmaz (1994), Bir Şarkın Olsun Dudaklarında (1993), Unutamadıklarım (1992), Hava Nasıl Oralarda? (1991), Senden Haber Yok (1991), Nice Yıllara (1986)