Hoşgeldiniz!

Mabel Matiz

MABEL MATİZ KİMDİR?

Mabel Matiz

Asıl adı Fatih Karaca olan Mabel Matiz Türk pop müziği sanatçısıdır. Aynı zamanda diş hekimi olan Mabel Matiz, besteci ve söz yazarı olarak da çalışmaktadır.

MABEL MATİZ BİYOGRAFİ
31 Ağustos 1985 yılında Mersin’de doğdu. Erdemli’de dünyaya gelen sanatçı, üniversiteye kadar burada okudu. 2003 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümü'nü kazanarak yüksek öğrenime adım attı. 2008 yılında üniversiteyi bitirdi. 2011 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde başladığı yüksek lisansını yarıda bıraktı. Üniversitede iken ilk bestesini yapan Mabel Matiz, gitar ve şan dersleri alarak kariyer hedefini belirledi. Pop müzik sanatçısı, Engin Akıncı ile birlikte ilk albüm çalışmasını yaptı. Mabel Matiz albümleri içinde ilk albümünü kendi adı ile çıkardı. İlk albümünde 5 şarkısına klip çeken sanatçı, Mabel Matiz klipleri içinde ilk deneyimini yaşadı. 2013 yılında Yaşım Küçük adlı ikinci albümünü çıkardı. Oldukça beğenilen albümü birçok hayran kitlesi kazandı. Mabel Matiz Sultan Süleyman cover’ı en başarılı coverlar arasında yerini aldı. Mabel Matiz şarkı sözleri verdiği sanatçılar içinde Teoman, Ayşegül Aldinç, Göksel, Burcu Tatlıses, Ceylan Ertem ve Özge Fışkın gibi sanatçılar vardır. 2013 yılında GQ Türkiye dergisi tarafından Yılın Müzisyeni ödülüne layık görüldü. 13 Şubat 2015’te Gök Nerde adlı 3. albümünü çıkarttı. Mabel Matiz dinle diyerek sanatçının en güzel şarkılarını sitemizde dinleyebilirsiniz.

MABEL MATİZ ŞARKILARI
Ahu, Gel, Sarışın, Bir Hadise Var şarkıları ile çıkış yapan Mabel Matiz Sultan Süleyman, Yaşım Çocuk, Alaimisema parçaları ile de en çok dinlenen şarkılarındandır. Zor Değil, Söylese O Ben Söyleyemem, Kül Hece, Tuzlu Buz, Kerem Gibi, Filler ve Çimen, Arafta, Yıllar Saçlarına, Adını Sen Koy, Fena Halde Bela, Geziyorum Dünya İşte, Atlar Yoruldu parçalarını kendine has yorumu ile seslendiren Mabel Matiz Aşk Yok Olmaktır şarkısı ile de en çok dinlenen sanatçılardan olmuştur.

MABEL MATİZ ALDIĞI ÖDÜLLER
- Yılın en iyi çıkış yapan sanatçısı
- En iyi çıkış yapan sanatçı
- En beğenilen erkek şarkıcı
- En iyi cover
- Yılın müzisyeni
- En iyi çıkış yapan solist
- En iyi albüm
- En iyi erkek şarkıcı
- En beğenilen erkek şarkıcı
- Yılın en iyi şarkısı

Mabel Matiz Albümleri:

Fena Halde (Reworks) - Single (2016), Gök Nerede (2015), Alaimisema (2014 Radio Edit) - Single (2014), Mabel Matiz Box Set (2013), Mabel Matiz (2013), Yaşım Çocuk (2012)