Hoşgeldiniz!

Daha Genç Hissettirecek En İyi Gençlik Dizileri

İngiltere, Amerika, İsveç, Kore yapımı ve yerli gençlik dizilerini sizler için bir araya getirdik. İçinden gençlik ateşi fışkıran bu gençlik dizilerini izlerken kendimizi serüvenden serüvene koşuyor gibi hissedeceğiz. Buyurun!

13 Reasons Why

13 reasons why

Oyuncular: Dylan Minnette, Katherine Langford, Christian Navarro

Sezon Sayısı: 2

Yapım Yılı: 2017

Türü: Dram, Gizem

13 Reasons Why Konusu: Netflix'in en iyi gençlik dizilerinden biri olan 13 Reasons Why, yeni başladığı lisede gördüğü baskılardan dolayı intihar eden ve geriye kimler yüzünden intihar ettiğini anlattığı 13 kaset kaydı bırakan Hannah Baker isimli bir kızın hikayesini anlatıyor. Senaristleri arasında ünlü şarkıcı Selena Gomez'in de bulunduğu Netlflix dizisi, gerçek sorunlara dikkat çekiyor ve gençlerin hayatlarının bazı dönemlerinde gördükleri veya görebilecekleri zorbalıkları seyirciye tüm gerçekçiliğiyle aktarıyor. Dram ve gizem unsurlarının yoğunlukta olduğu dizi 13 Reasons Why'ın şimdilik yayınlanan 2 sezonu da 13'er bölümden oluşmakta. Dizinin 3. sezonuysa 2019'da Netflix'te yayınlanacak!

2019'da yeni sezonları yayınlanacak, sevilen dizileri detaylıca derlediğimiz listeye aşağıdan ulaşabilirsiniz: 

2019'da Yeni Sezonu Yayınlanacak Olan En İyi Diziler

The Carrie Diaries

Oyuncular: AnnaSophia Robb, Austin Butler, Ellen Wong 

Sezon Sayısı: 2

Yapım Yılı: 2013

Türü: Komedi, Romantik

The Carrie Diaries Konusu: Bizi, klasikleşmiş romantik komedi dizilerinden biri olan Sex And The City'nin baş karakteri Carrie Bradshaw'ın 1980'lerde liseye başladığı ve aşkı tanımaya başladığı zamanlara götüren, içinizi açan gençlik dizilerinden biri olan Carrie Diaries, maalesef 2. sezonundan sonra iptal edildi. Candace Bushnell'in kitabından uyarlanan gençlik dizisinde, sonralarda aşık olacağı şehir olan Manhattan'a ilk kez taşınan Carrie'nin eğlenceli ve modayla dolu maceraları size oldukça keyifli vakitler geçirtecek. 

Dawson's Creek

Oyuncular: James Van Der Beek, Katie Holmes, Michelle Williams, Joshua Jackson

Sezon Sayısı: 6

Yapım Yılı: 1998

Türü: Dram, Romantik

Dawson's Creek Konusu: Sonralarda oldukça ünlü olan Katie Holmes, Michelle Williams (Marilyn İle Bir Hafta) ve Joshua Jackson (Fringe) gibi isimlerin geçliğini izleyebileceğiniz, tatlı ve romantik gençlik dizisi Dawson's Creek, yayınlandığı zamanlarda da oldukça popülerdi. Hatta, Türkiye'nin başarılı gençlik dizilerinden biri olan Kavak Yelleri dizisi de Dawson's Creek'in bir uyarlamasıdır.

ABD'nin Massachusetts eyaletinde, Capeside ismindeki hayali bir kasabada geçen dizide, Dawson isimli baş karakter ve dört kişiden oluşan arkadaş grubunun liseye başlamalarıyla birlikte gelişen aşk üçgenleri ve arkadaşlıkları konu alınıyor.

Freaks and Geeks

Oyuncular: Linda Cardellini, John Francis Daley, James Franco, Jason Segel, Seth Rogen, Busy Philipps

Sezon Sayısı: 1

Yapım Yılı: 1999

Türü: Komedi, Dram

Freaks and Geeks Konusu: Oscar ödüllü oyuncu James Franco ve How I Met Your Mother'ın Marshall'ı Jason Segel'in de kadrosunda genç halleriyle yer aldıkları, az bilinmesine rağmen bir hazine olan gençlik dizisi Freaks And Geeks, yarattığı gerçekçi lise atmosferi, hepsi birbirinden ilginç ve her yaştan karakterleri ve dönemin klasiklerine göndermeler yapan alt metinleriyle inanılmaz eğlenceli gençlik dizilerinden biri. Liseye yeni başlayan ve örnek bir öğrenci olan Lindsay'in edindiği arkadaşlarla birlikte biraz çılgınlıktan zarar gelmeyeceğine karar verişi, sürükleyici ve eğlenceli bir şekilde anlatılıyor. 

Fresh Meat

fresh meat

Oyuncular: Zawe Ashton, Greg McHugh, Kimberley Nixon, Jack Whitehall, Joe Thomas, Charlotte Ritchie, Greg McHugh

Sezon Sayısı: 4

Yapım Yılı: 2011

Türü: Komedi, Dram

Fresh Meat Konusu: Peep Show isimli çok sevilen İngiliz komedi dizisinin yaratıcılarının elinden çıkan Fresh Meat, İngiltere'nin Manchester şehrinde geçiyor. Yurt başvuruları reddedilince birlikte yaşamak zorunda kalan yedi üniversite öğrencisinin eğlenceli, kimi zaman da dramatik hikayeleri, İngiliz tarzında bir komedi tarzıyla, yani tüm doğallığıyla aktarılıyor. Zaman geçirmek ve kafa dağıtmak için izleyecek bir gençlik dizisi arıyorsanız Fresh Meat size göre olabilir.

Skins

Oyuncular: Kaya Scodelario, Hannah Murray, Nicholas Hoult, Dev Patel, Joe Dempsie, Jack O'Connell, Mike Bailey

Sezon Sayısı: 7

Yapım Yılı: 2007

Türü: Dram

Skins Konusu: Fresh Meat gibi bir İngiliz gençlik dizisi olan Skins'in konusuysa dram ağırlıklı. Her sezonunda farklı bir jenerasyonun lise maceralarının anlatıldığı Skins'te birçok tanıdık surat görmek de mümkün. En acıklı olayların bile mizahla harmanlandığı bir dizi olan Skins, BAFTA Ödülleri'nde de En İyi Seyirci Ödülü'nün sahibi oldu. Lisede son 2 senelerini okumakta olan gençlerin sancılı aşkları, arkadaşlıkları ve aile yaşantıları uç bir senaryoyla seyirciye aktarılıyor. Seveceksiniz!

Glee

glee

Oyuncular: Lea Michele, Jane Lynch, Matthew Morrison, Cory Monteith, Chris Colfer, Darren Criss

Sezon Sayısı: 6

Yapım Yılı: 2009

Türü: Komedi, Dram, Müzikal

Glee Konusu: Glee'yse dram, müzik ve romantizmle harmanlanmış gençlik dizilerinden biri. Nip/Tuck'ın da yaratıcılarından olan Ryan Murphy tarafından yaratılmış olan Glee, William Shuester adındaki idealist öğretmenin, lisesinde artık "kaybedenlerin" ait olduğuna inanılan müzikal topluluğunu, ulusal yarışmada okulu temsil edecek bir noktaya getirme çabasını konu alıyor. Dizide Amerikan futbol takımından Glee'ye transfer olan, esas oğlan Finn'i canlandıran Cory Monteith 2013 yılında hayatını kaybetmişti. Dizi, Monteith'in ölümünden sonra 2 sezon daha devam edebildi.

Gossip Girl

Oyuncular:  Blake Lively, Leighton Meester, Penn Badgley, Chace Crawford, Ed Westwick

Sezon Sayısı: 6

Yapım Yılı: 2007

Türü: Dram, Romantik

Gossip Girl Konusu: Başladığı tarih olan 2007'den bu yana çok konuşulan, gördüğü yoğun ilgiden dolayı Türkiye'de Küçük Sırlar adında bir benzeri bile çekilen gençlik dizisi klasiği Gossip Girl, konu aldığı zengin liseli maceraları, entrikaları, Blair ve Chuck'ın beklenmedik derecede romantik aşkı ve dizi bitene kadar kimliğini belli etmeyen Gossip Girl'ün gizemiyle fenomen bir gençlik dizisi oldu. 6 sezon süren dizinin baş karakterleri Serena ve Blair'ın stili de zamanın modasını oluşturmuştu. Gizem, dram ve romantizmin doruklarda yaşandığı Gossip Girl'ü mutlaka izlemelisiniz.

Misfits

Oyuncular: Nathan Stewart-Jarrett, Joseph Gilgun, Iwan Rheon

Sezon Sayısı: 5

Yapım Yılı: 2009

Türü: Komedi, Dram, Fantastik

Misfits Konusu: Bir başka efsane İngiliz gençlik dizisinde sıra! İngilizler gençliğin nelerden hoşlanacağını iyi biliyorlar anlaşılan. Bilim kurguyla komediyi başarılı bir şekilde birleştiren BAFTA ödüllü Misfits, bir elektrik fırtınasının ardından doğa üstü güçlerle donandıklarını fark eden bir grup kamu hizmeti cezalısı hükümlünün trajikomik maceraları anlatılıyor. Daha çok, hepsi birbirinden orijinal ve değişik olan karakterleriyle öne çıkan Misfits, bir solukta izlenebilecek harika bir gençlik dizisi. Dizinin senaryosu size çok sıradan ve alışıldık gelebilir fakat Misfits'te tahmin edilenin aksine, süper güçlerinin farkına varan karakterler, bundan sonra dünyayı kurtarma misyonu edinmiyorlar. 

My Mad Fat Diary

Oyuncular: Jodie Comer, Ciara Baxendale, Dan Cohen

Sezon Sayısı: 3

Yapım Yılı: 2013

Türü: Komedi, Dram, Romantik

My Mad Fat Diary Konusu: Rae Earl tarafından yazılan My Mad, Fat Teenage Diary isimli kitaptan beyaz ekrana uyarlanan bu komedi ve dramayı harmanlayan gençlik dizisinde, Rae Earl isminde 16 yaşındaki aşırı kilolu bir kızın ergenlik sancılarını, psikolojik sorunlarını, cinsel kimlik kazanmaktaki süreçlerini psikologunun tavsiyesi üzerine bir günlüğe yazmaya başlaması anlatılıyor. Dizi, 1996'da geçiyor ve sempatik İngiliz gençlik dizilerinin bir örneği. Dizinin ilk sezonuysa yalnızca 6 bölümden oluşuyor.

The OC

Oyuncular: Mischa Barton, Adam Brody, Peter Gallagher, Rachel Bilson, Ben McKenzie

Sezon Sayısı: 4

Yapım Yılı: 2003

Türü: Komedi, Dram, Romantik

The OC Konusu: Gelmiş geçmiş en ünlü gençlik dizilerinden biri olan Orange Country (The O.C.) Türkiye'de de Medcezir ismiyle tekrar çekilmişti. Dizinin ABD yapımı orijinali olan The O.C., Kaliforniya'nın zengin mahallelerinden olan Orange Country'de geçiyor. Tehlikeli bir muhitte yaşayan ve bir gün abisi yüzünden bir suça karışan Ryan, davasına bakan zengin ve iyi kalpli avukat Sandy Cohen tarafından evlat ediniliyor ve Ryan'ın Orange Country'deki zengin hayata adaptasyon süreci ve arkadaşlıkları başlıyor. Dram ve komedinin harmanlandığı bu gençlik dizisi, boşuna efsane olmuş değil. Hikaye ve karakterler oldukça etkileyici!

Pretty Little Liars

pretty little liars

Oyuncular: Troian Bellisario, Ashley Benson, Lucy Hale 

Sezon Sayısı: 7

Yapım Yılı: 2010

Türü: Dram, Gizem, Romantik

Pretty Little Liars Konusu: Sara Shepard'ın çok satan romanlarından uyarlanan ve başarılı gençlik dizilerinden biri sayılabilecek Pretty Little Liars'ın, Tatlı Küçük Yalancılar isminde yerli bir uyarlaması da çekilmişti.

7 sezon süren gerilim, gizem ve dram dolu gençlik dizisinin konusuysa şöyle: Lisede popüler olan bir kız grubunun "kraliçe arısı" sayılan Alison DiLaurentis gizemli bir şekilde hayatını kaybeder. Polis, avukatlar ve dedektifler cinayeti çözmeye çalışırken, kız grubunun geri kalan üyeleri kendisini onlara A. olarak tanıtan ve ölen arkadaşları Allison'ın dilinden konuşan birinden korkunç mesajlar almaya başlarlar.

School 2013

Oyuncular:  Shi-ah Chae, Hee Han, In-sung Jo, Lee Jong Suk, Kim Woo Bin

Sezon Sayısı: 5

Yapım Yılı: 1999

Türü: Dram, Gizem

School 2013 Konusu: Bir Kore gençlik dizisi olan School 2013, Kore'de ve dünya çapında çok sevilen bir gençlik draması. Hababam Sınıfı'nın bir benzeri sayılabilecek, haylaz bir sınıfı eğitebilmek için atanan sözleşmeli bir öğretmen sayesinde arkadaşlık ve sevgiyi öğrenmeye başlayan öğrencilerin hikayesinin anlatıldığı School 2013 adındaki Kore yapımı bu gençlik klasiği, oldukça da hüzünlü bir havada ilerliyor. 

Scream Queens

Oyuncular: Emma Roberts, Lea Michele, Abigail Breslin, Ariana Grande, Jamie Lee Curtis

Sezon Sayısı: 2

Yapım Yılı: 2015

Türü: Komedi, Korku, Gizem

Scream Queens Konusu: Gerilim ve absürd komedinin had safhada olduğu gençlik dizisi Scream Queens'in başrollerinde ünlü aktis Julia Roberts'ın yeğeni Emma Roberts yer alıyor. Glee ve American Horror Story gibi klasiklerin yaratıcılarının elinden çıkan Scream Queens, Wallace adındaki bir üniversitenin dolaylarında maskeli biri tarafından işlenmeye başlanan cinayetleri çözmeye çalışan bir ekibi konu alıyor. Okulun havalı kızları ve dışlanmışlarını bir araya getiren bu macerada her sezon bir başka kişinin katil olduğunu düşünürken bir yandan da çok güleceksiniz. 

SKAM (Shame)

skam

Oyuncular: Josefine Frida Pettersen, Iman Meskini, Ulrikke Falch 

Sezon Sayısı: 4

Yapım Yılı: 2015

Türü: Dram, Romantik

SKAM Konusu: Norveç yapımı gençlik dizisi SKAM'in Türkçe anlamı "utanç". Oldukça gerçekçi karakterler ve ders çıkarılası toplumsal mesajlar içeren dizi herkesin kendini bulabileceği çeşitlilikte bir senaryoya sahip. Dramatik ve romantik bir lise gençlik dizisi olan SKAM'in gerçekçiliğine ve inanılmaz müziklerle harmanlanmış etkileyici sahnelerine bayılacaksınız! Bu arada eklemeden geçmeyelim, dizide cinsellik ön planda ve sezonlar ortalama 10 bölümden oluşuyor.

Stranger Things

Oyuncular: Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Winona Ryder, David Harbour, Gaten Matarazzo

Sezon Sayısı: 2

Yapım Yılı: 2016

Türü: Dram, Fantastik, Korku

Stranger Things Konusu: Netflix'in fantastik gençlik dizisi Stranger Things, 80'li yıllarda küçük bir kasabada geçiyor. Winona Ryder'ın iki erkek çocuk sahibi bir anneyi canlandırdığı harika dizi Stranger Things'te, Winona Ryder'ın canlandırdığı dul anne Joyce'un oğlu Will kayboluyor ve eş zamanlı olarak kasabaya gizemli bir kız geliyor. Psişik güçlere sahip olan ve tehlikeli bir yerden kaçan Eleven, harika oyunculuklar sergileyen bir çocuk grubunun yakın arkadaşı olmayı başarıyor ve onlara, bu fantastik yolculukta, Will'i bulmakta yardım ediyor. Renkleri, müzikleri ve sade ama vurucu atmosferiyle birçok izleyicinin gönlünü kazanan Netflix gençlik dizisi Stranger Things'in yaratıcılarıysa Duffer Kardeşler.

Sweet / Vicious

sweet/vicious

Oyuncular: Eliza Bennett, Taylor Dearden, Brandon Mychal Smith

Sezon Sayısı: 1

Yapım Yılı: 2016

Türü: Aksiyon, Komedi, Suç

Sweet/Vicious Konusu: Mtv yapımlarının yapımcılarının elinden çıkma aksiyon ve komedinin bir arada sunulduğu gençlik dizisi Sweet/Vicious (Tatlı/Acımasız) 'ın ilk ve tek sezonu 10 bölümden oluşuyor. Gördüğü cinsel istismardan sonra kendisini kampüsünde cinsel adaleti savunmaya adayan, savunma sanatlarına hakim üniversite öğrencisi Jules ve zeki ve özgür ruhlu Ophelia'nın kadın gücü adına atıldıkları maceraların anlatıldığı Sweet / Vicious'u seveceksiniz!

Teen Wolf

teen wolf

Oyuncular: Tyler Posey, Holland Roden, Dylan O'Brien

Sezon Sayısı: 6

Yapım Yılı: 2011

Türü: Aksiyon, Komedi, Dram

Teen Wolf Konusu: Mtv'de yayınlanan gençlik dizisi Teen Wolf, bir kurt adam tarafından ısırıldıktan sonra hayatı değişen lise öğrencisi Scott Mccall'ın hikayesi etrafında sürüyor. Kurt adam olduktan sonra güçlenen ve sezileri güçlenen Scott'ın düşmanları gün geçtikçe artıyor ve sırrını söylediği nadir arkadaşlarıyla birlikte onlarla savaşmak zorunda kalıyor. 

That 70's Show

that 70's show

Oyuncular: Topher Grace, Laura Prepon, Mila Kunis, Ashton Kutcher

Sezon Sayısı: 8

Yapım Yılı: 1998

Türü: Komedi, Romantik

That 70's Show Konusu: Ashton Kutcher ve Mila Kunis'in evlenip aile kurmalarına da zemin hazırlayan bu komik mi komik gençlik dizisi, Wisconsin eyaletindeki hayali kasaba Point Place'te geçiyor. Hepsi birbirinden garip karakterlere sahip olan bir grup genç arkadaşın bodrum kattaki yuvarlak masa muhabbetleri ve hayalleri komik bir şekilde ekrana yansıyor.

The 100

Oyuncular: Eliza Taylor, Bob Morley, Marie Avgeopoulos

Sezon Sayısı: 5

Yapım Yılı: 2014

Türü: Dram, Gizem, Bilim-Kurgu

The 100 Konusu: Kıyamet sonrası bilim kurgusu olan bir gençlik dizisinde sıra! CW kanalında yayınlanan başarılı dizi The 100, şiddetli bir radyasyon sonrası uzayda yaşamaya başlayan insan ırkından seçilen 100 gencin Dünya'ya teftişe gelmesini konu alıyor. Grubun bir kısmı otoriteye karşı gelme eğiliminde olurken bir kısmıysa emirlere uymaktan vazgeçmiyor. Lost ve Revolution gibi yapımlara benzerliğiyle dikkat çekse de olay örgüsü ve akıcılık bakımından keyifli vakit geçirtebilecek bir gençlik dizisi The 100.

Veronica Mars

Oyuncular: Kristen Bell, Percy Daggs III, Jason Dohring

Sezon Sayısı: 3

Yapım Yılı: 2004

Türü: Suç, Dram, Gizem

Veronica Mars Konusu: Sizi heyecandan heyecana sürükleyecek gençlik dizisi Veronica Mars, hayali ve kalbur üstü bir kasaba olan Neptün'de geçiyor. Arkadaşının ölümüyle hayatı bir anda tepetaklak olan Veronica isimli bir lise öğrencisini merkezine alan dizide, dedektif olan babasının yanında çalışmaya başlayan Veronica, kasabanın tüm kirli çamaşırlarından haberdar olurken bir yandan da ölen arkadaşının gizemli ölümünü çözmeye çalışıyor. Dram ve gizem dolu bu gençlik dizisine bayılacaksınız!

American Vandal

american vandal

Oyuncular: Jimmy Tatro, G Hannelius, Griffin Gluck, Tyler Alvarez

Sezon Sayısı: 1

Yapım Yılı: 2017

Türü: Komedi, Drama, Mokümanter

American Vandal Konusu: İlginç bir Netflix dizisi olan American Vandal'ın tek öne çıkan özelliği bir gençlik dizisi olması değil. Bir belgesel havasında ilerleyen suç dizisi aynı zamanda gerçek hikayelere dayanan suç belgesellerini eleştiriyor. Absürd bir dizi sayılabilecek American Vandal'ın 8 bölümü var ve her bir bölüm 30 dakika sürüyor. Suç ve kara mizah unsurlarıyla bezenmiş farklı bir gençlik dizisi izlemek isteyenler buyursun!

Sabrina The Teenage Witch

Sabrina The Teenage Witch

Oyuncular: Melissa Joan Hart, Beth Broderick, Caroline Rhea, Nick Bakay

Sezon Sayısı: 7

Yapım Yılı: 1996

Türü: Komedi, Sit-Com, Fantastik

Sabrina The Teenage Witch Konusu: Türkiye'de Acemi Cadı ismiyle bir uyarlaması çekilen efsane komedi sit-com'u Sabrina The Teenage Witch, iki çılgın ve kendisi gibi cadı olan teyzesi ve Salem adındaki konuşabilen kedileriyle aynı evde yaşayan Sabrina adındaki genç bir cadının komik hikayelerini konu alıyor.

Gillmore Girls

gillmore girls

Oyuncular: Alexis Bledel, Lauren Graham, Milo Ventimiglia, Melissa McCarthy, Jared Padalecki

Sezon Sayısı: 7

Yapım Yılı: 2000

Türü: Komedi, Drama, Romantik

Gillmore Girls Konusu: Geçen sene Netflix tarafından A Year in the Life adında 4 bölümlük bir mini dizi olarak yayınlanan ve sevenleriyle hasret gideren gençlik ve aile dizisi Gillmore Girls, bir Amy Sherman-Palladino eseri. Lorelai Gilmore ismindeki genç bir annenin çok iyi bir okulu kazanan kızını okutmak için yaşadığı zorlukların işlendiği dizi hem komik hem de dramatik bir yapım.

Red Oaks

red oaks

Oyuncular: Craig Roberts, Jennifer Grey, Richard Kind, Paul Reiser, Ennis Esmer

Sezon Sayısı: 3

Yapım Yılı: 2014

Türü: Komedi 

Red Oaks Konusu: Kısa ve keyifli bölümlerden oluşan ve Amazon kanalının orijinal yapımlarından olan gençlik dizisi Red Oaks, ABD'nin New Jersey eyaletinde geçen 1985 yazını anlatıyor. Keyifli ve oldukça doğal oyunculuklarla bezenmiş bir durum komedisi olan Red Oaks'ta yazın harçlığını çıkarmak için Red Oaks Country Club isimli bir sosyal tesiste tenis dersleri veren bir üniversite ikinci sınıf öğrencisinin maceraları konu ediliyor. 

Bunheads

bunheads

Oyuncular: Sutton Foster, Julia Goldani Telles, Bailey De Young

Sezon Sayısı: 1

Yapım Yılı: 2012

Türü: Komedi, Dram

Bunheads Konusu: Bir başka keyifli dizi Younger'ın da başrol oyuncusu olan Broadway yıldızı Sutton Foster'ın başrolünde yer aldığı gençlik dizisi Bunheads, dansın ön planda olduğu keyifli bir yapım. Komedi, dram ve dansın harmanlandığu Bunheads'in yaratıcısıysa listemizdeki bir başka gençlik dizisi olan Gillmore Girls'ün yaratıcısı olan Amy Sherman-Palladino. Bunheads'te, Vegas'taki dans kariyerini umutsuzlukla bırakan Michelle'in evlenerek küçük bir kasabaya taşınması ve orada hayatta kalmaya çalışması anlatılıyor.

The Get Down

the get down

Oyuncular: Justice Smith, Shameik Moore, Herizen F. Guardiola, Skylan Brooks, Tremaine Brown Jr.

Sezon Sayısı: 2

Yapım Yılı: 2016

Türü: Drama, Müzikal

The Get Down Konusu: Romeo+Juliette, Moulin Rouge ve The Great Gatsby gibi efsane filmlerin yönetmeni Baz Luhrmann'ın yönettiği müzikle dolup taşan gençlik dizisi Get Down, yüksek maliyeti dolayısıyla iptal edilse de var olan 2 sezonu da oldukça doyurucu ve keyifli. Bir Netflix dizisi olan Get Down, 70'li yıllarda para kazanmak için müzik yapan bir grup gencin hikayesine odaklanıyor. Dizi, 70'li yılları oldukça gerçekçi yansıtırken akıcı dram ögeleriyle de seyirciyi kendisine bağlıyor.

Buffy The Vampire Slayer

buffy, the vampire slayer

Oyuncular: Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head

Sezon Sayısı: 7

Yapım Yılı: 1996

Türü: Aksiyon, Dram, Fantastik

Buffy The Vampire Slayer Konusu: Çekildiği döneme göre oldukça başarılı görsel efektlere sahip vampirli gençlik dizisi Buffy The Vampire Slayer, kendisini vampir avcısı olarak tanıtan lise öğrencisi Buffy Summers'ın (Sarah Michelle Gellar) yeni başladığı ve bir cehennemin ağzında yer alan lisede zamanla edindiği arkadaşlarından oluşan çeteyle birlikte atıldığı doğaüstü maceraları konu alıyor. Avengers(Yenilmezler)'in de senarist ve yönetmeni olan isim Joss Whedon Buffy TheVampire Slayer'ın da yaratıcısı aynı zamanda. 

Daria

daria

Seslendirenler: Tracy Grandstaff, Wendy Hoopes, Julian Rebolledo, John Lynn

Sezon Sayısı: 5

Yapım Yılı: 1997

Türü: Animasyon, Komedi

Daria Konusu: Zamanın gençlik programlarıyla ünlü müzik kanalı MTV'nin 1997-2001 yılları arasında yayınlanan animasyon-komedisi Daria, oldukça zeki ve sivri dilli lise öğrencisi Daria'nın okulda tek derdi popülerlik olan yaşıtlarıyla ve evde onu anlamadığını düşündüğü ailesiyle yaşadığı çatışmaları konu alıyor. Birçok repliğiyle efsaneleşen yetişkin animasyonu Daria, keyifle izlenecek başarılı bir gençlik dizisi. 

Friends

friends

Oyuncular: Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, David Schwimmer,  Matthew Perry

Sezon Sayısı: 10

Yapım Yılı: 1994

Türü: Komedi, Romantik

Friends Konusu: David Crane ve Marta Kauffman'ın yaratıcısı olduğu efsane gençlik dizisi Friends, gelmiş geçmiş en iyi sitcom'lardan biri. Parmak ısırttıran arkadaşlıklarıyla Chandler, Rachel, Ross, Monica, Joey ve Phoebe ismindeki Manhattan'da yaşayan 6 arkadaşın 20'li yaşlarından 30'larına kadar süren 10 sezonuyla komik ve duygusal arkadaşlık serüvenini izleyeceksiniz. Dünya'nın en çok izlenen 4. dizisi olan, birçok ödüle de layık görülen gençlik dizisi Friends, yalnızken izlediğinizde size arkadaş olacak nadir dizilerden biri. 

Lise Defteri

lise defteri

Oyuncular: Arda Kural, Ece Erken, Sarp Leventoğlu, Emre Altuğ, Yağmur Atacan, Sinem Kobal, Dağhan Külegeç

Sezon Sayısı: 1 (28 Bölüm)

Yapım Yılı: 2003

Türü: Komedi, Dram

Lise Defteri Konusu: Jenerik müziğiyle hafızalarımıza kazınan Türk yapımı lise dizisi Lise Defteri birçok ünlü oyuncuyu kadrosunda bulunduruyordu. Anadou lisesinde okuyan bir grup gencin ergenlik sancılarını, sorumluluklarını ve duygusal ilişkilerini tüm gerçekliğiyle anlatan Lise Defteri insanın tekrar öğrenci olasını getiren dizilerden biri. Dizinin yaratıcısı ise birçok başarılı Türk dizisinde imzası olan isim, Mustafa Altıoklar.

Kampüsistan

kampüsistan

Oyuncular: Kaan Urgancıoğlu, Göksun Çam, Tuğçe Kazaz, Burak Altay, Irmak Ünal, Engin Hepileri, Mete Horozoğlu, Aylin Kontente, Engin Altan Düzyatan, Arda Öziri

Sezon Sayısı: 2 (40 Bölüm)

Yapım Yılı: 2003

Türü: Komedi

Kampüsistan Konusu: 2000'lerin en sevilen Türk komedi dizilerinden olan Kampüsistan, bugün çok ünlü olan birçok oyuncunun da ilk projesiydi. Her biri üniversitenin farklı bölümlerinde okuyan karakter olarak birbirinden farklı gençlerin oluşturduğu bir arkadaş grubunun arkadaşlıkları, aşkları ve sorunlarının konu alındığı gençlik dizisi Kampüsistan'ı izlemeyeniniz azdır. Diziyle ilgili üzücü bir detaysa geçenlerde motorsiklet kazasında hayatını kaybeden Arda Öziri Kampüsistan'da Yiğit rolüyle yer alıyordu.