Hoşgeldiniz!

Netflix Bilim Kurgu Dizileri Arasından İzlenmesi Gerekenler

Farklı dünyalara yapılan yolculukları, gerçek ile kurgunun bir araya gelmesini sevenler için, bilim kurgu dizileri büyük önem arz ediyor. Son dönemlerin başarılı dizi-film platformu Netflix de bilim kurgu sever izleyicileri tatmin edecek, orijinal bilim kurgu dizileri üretmede büyük bir başarı gösteriyor.

Biz de tam bu sebepten dolayı, en iyi Netflix bilim kurgu dizilerini bir araya getirmek istedik ve sizin için bu güzel listeyi hazırladık. İşte eskisinden yenisine, yerlisinden yabancısına, IMDB puanlarına göre sıralanmış en iyi Netflix bilim kurgu dizileri listemiz!

1. Black Mirror

black mirror

Black Mirror IMDb Puanı: 8.9

Tür: Bilim Kurgu, Gerilim, Dram

Black Mirror Konusu: İngiltere yapımı Netflix bilim kurgu dizisi Black Mirror, gelmiş geçmiş en başarılı bilim kurgu dizileri arasında yer almaktadır. 2011 yılında İngiltere’nin Channel4 adlı televizyon kanalında yayınlanmaya başlamış olan dizinin hakları, 2014 yılında ünlü dizi-film platformu Netflix tarafından satın alınmış ve dizi, yeni bölümleri ile yayın hayatına burada devam etmiştir. Netflix’te geçirdiği kısa süre içerisinde dizi, en iyi Netflix bilim kurgu dizileri arasına adını altın harflerle yazdırmıştır. Altı Emmy ödüllü Black Mirror, 4 sezon ve 19 bölümün ardından 5. sezon onayı almayı da başarmıştır. Diziden bağımsız olan, interaktif yan filmi Black Mirror: Bandersnatch ise, 28 Aralık 2018 tarihinde Netflix’te yayınlamaya başlamıştır.

Black Mirror, izleyenlerin, teknolojinin ürpertici ve karanlık yüzünü görmelerini sağlamaktadır. Her bölümünde farklı bir hikâye ve teknolojinin farklı bir kolunu ele almakta olan dizi, günlük hayatlarımızın sıradan birer parçası olmuş olan teknolojik gereçleri, teknolojide gerçekleşmekte olan gelişmeleri ve bunların insan hayatı üzerinde yarattığı kalıcı etkileri sorgulamamızı sağlamaktadır.

2. Stranger Things

stranger things

Stranger Things IMDb Puanı: 8.9

Oyuncular:  Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Winona Ryder, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin

Tür: Bilim Kurgu, Korku, Fantastik, Dram

Stranger Things Konusu: Genç ama başarılı oyuncuları, senaryosu, karakter kurgusu ve geçtiği dönemi kültürel olarak başarılı bir şekilde yansıtması ile, yayın hayatına başladığı tarihten beri büyük beğeni kazanmış olan bilim kurgu dizisi Stranger Things, En İyi Drama Dizisi dalında Emmy ödülü sahibidir. 3. sezon için onay almış olan Stranger Things'in, 4. veya 5. sezonu ile final yapması planlanmaktadır. Şu anda 2 sezon halinde yayınlanmış, 17 bölüme sahip olan Stranger Things, en iyi Netflix bilim kurgu dizileri arasında yer almaktadır.

Dizi, 1980’lerin başında, kurgusal bir kasaba olan Hawkins, Indiana’da geçmektedir. Kasabada bulunan Hawkins Ulusal Laboratuvarı, dışarıdan bakıldığında ABD için bilimsel araştırmalar yapmakta olan bir kurumdur; ancak gerçekte laboratuvarda paranormal alanlarda insanlar üzerinde deneyler yapılmaktadır. Deneyler sırasında, kaza eseri “Baş Aşağı” olarak adlandırılan ve paralel bir evrene açılan bir portal yaratılmıştır. Bu durum, kasabanın sakinlerini olumsuz yönde etkilemeye başlar. Joyce Byers’ın (Winona Ryder) küçük oğlu Will de, Baş Aşağı’dan gelen bir yaratık tarafından kaçırılır. Laboratuvardan kaçan esrarengiz küçük kız Eleven (Millie Bobby Brown), sahip olduğu güçler sayesinde, Wili’in arkadaşlarına küçük çocuğu arama çabalarında yardımcı olmaya başlar.

3. Dark (2017)

dark

Dark IMDb Puanı: 8.6

Oyuncular: Oliver Masucci, Louis Hofmann, Andreas Pietschmann

Tür: Bilim Kurgu, Suç, Dram, Gizem

Dark Konusu: 2017 Almanya yapımı, beyin yakan Netflix bilim kurgu dizisi Dark, sürükleyici ve akıl almaz senaryosu ile, izleyenler ve eleştirmenler tarafından olumlu yorumlar almayı başarmıştır. Netflix’in bir diğer çok sevilen bilim kurgu dizisi Stranger Things ile karşılaştırılan Dark, Stranger Things’in tutkunları tarafından da oldukça beğenilmiştir. German Television Academy Awards da dahil olmak üzere toplam 2 ödül ve 13 adaylık sahibi olan Dark, 10 bölümlük ilk sezonunun ardından 2. sezon ile yayın hayatına devam etmek için için Netflix’ten onay almıştır.

2017 yılında yayınlanmaya başlayan dizide, olay örgüsü 2019 yılında geçmektedir. Winden isimli küçük bir Alman kasabasında yaşayan lise öğrencisi Jonas Kahnwald (Louis Hofmann), babasının trajik ölümünden sonra ara vermiş olduğu okuluna geri döner. Sorunlu hayatı ve babasının ölümü ile uğraşmakta olan genç adam, okula gittiğinde, birkaç hafta önce kasaba sakinlerinden birinin oğlunun kaybolduğu haberini alır. Polis ve kasaba halkının tüm çabalarına rağmen çocuk bir türlü bulunamamıştır. Kasabanın içindeki bulunduğu kasvetli havadan bunalmış olan Jonas’ın arkadaşları, genç adamı da yanlarına alarak eğlenceli bir şeyler yapmaya karar verirler. Fakat planları istedikleri gibi gitmez ve kasabada olaylar daha da karışmaya başlar.

4. Sense8 (2015)

sense8

Sense8 IMDb Puanı: 8.4

Oyuncular: Tuppence Middleton, Doona Bae, Jamie Clayton, Tina Desai, Max Riemelt, Ama Ameen, Toby Onwumere, Miguel Ángel Sivestre, Brian J. Smith

Tür: Bilim Kurgu, Dram, Gizem

Sense8 Konusu: Sevilen Netflix bilim kurgu dizileri arasında yer alan Sense8, işlediği konu, senaryosu ve bireysel farklılıkları ekrana yansıtan çeşitli karakter yapıları gibi özellikleri ile, yayın hayatı boyuncu olumlu yorumlar almıştır. Sense8, yayın hayatı boyunca toplamda 2 ödül ve 11 adaylık sahibi olmuştur. Dizi, 2 sezon ve 24 bölümün ardından 8 Haziran 2018 tarihinde Netflix’in yayınlamış olduğu iki buçuk saatlik bir final bölümü ile ekranlara veda etmiştir.

Sense8, aralarında herhangi bir bağları bulunmayan, birbirlerine tamamen yabancı olan Will (Brian J. Smith), Capheus (Ama Ameen/Toby Onwumere), Sun (Doona Bae), Lito (Miguel Ángel Sivestre), Kala (Tina Desai), Wolfgang (Max Riemeltf), Nomi (Jamie Clayton) ve Riley’nin (Tuppence Middleton) hikayesini anlatmaktadır. Bu 8 yabancının her biri, dünyanın ayrı bir yerinde yaşamakta ve farklı kültürlerin bir parçası olmaktalardır. Trajik ve esrarengiz bir ölümün ardından bu 8 insan, rüya ya da görü olarak adlandırdıkları olaylar sonrasında, kendilerini zihinsel ve duygusal olarak birbirlerine bağlanırken bulur. Hayatları tümü ile değişen 8 yabancı, bu akıl almaz olayın arkasındaki sır perdesini aralamak istemektedir.

5. Altered Carbon (2018)

altered carbon

Altered Carbon IMDb Puanı: 8.2

Oyuncular: Joel Kinnaman, James Purefoy, Martha Higareda, Chris Connor, Renée Elise Goldsberry

Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Dram

Altered Carbon Konusu: 2018 yapımı Netflix bilim kurgu dizisi Altered Carbon, İngiliz yazar Richard K. Morgan’ın 2002 yılında çıkan, aynı adlı bilim kurgu romanından uyarlanmıştır. 2 Şubat 2018 tarihinde Netflix’te yayınlanmaya başlayan Altered Carbon, büyük beğeni toplamış ve kısa sürede 1 ödül, 14 daylık sahibi olmuştur. İlk sezonunda 10 bölüm olarak yayınlanan Netflix orijinal dizisi, onay alan 8 bölümlük ikinci sezonu ile, Netflix’te tekrar seyirci karşısına çıkacaktır.

Altered Carbon, günümüzden yaklaşık 360 yıl sonrasında geçmektedir. Bu distopik gelecekte insanlık, bilinci dijitalleştirmeyi başarmış ve her bireyin bilinci, omurgasına yerleştiren bir çip içine aktarılmıştır. Zarar görmedikleri sürece, bireyin tüm hafıza ve benliğini içinde barındıran bu çipler bedenden bedene transfer edlilebilmekte, bu sayede fiziksel bedeni zarar gören ya da ölen bir insan başka bir bedende hayatına devam edebilmektedir. Özel eğitim almış “Elçi” Takeshi Kovacs’in (Joel Kinnaman) zihni de, nüfuzlu bir vatandaş olan aristokrat Laurens Bancroft’ın (James Purefoy) isteği üzerine, cezasını çekmekte olduğu, dünya dışı bir hapishaneden çıkartılarak bir savaşçının bedenine yüklenmiştir. Bancroft’ın Kovacs için önemli bir görevi vardır.

6. Titans (2018)

titans

Titans IMDb Puanı: 8.2

Oyuncular: Brenton Thwaites, Anna Diop, Teagan Croft, Ryan Potter

Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Macera, Dram

Titans Konusu: DC Comics’in dünyaca ünlü çizgi roman serisi Teen Titans’tan uyarlanan 2018 yapımı bilim kurgu dizisi Titans, başta çizgi roman tutkunları olmak üzere, izleyenlerden ve eleştirmenlerden olumlu yorumlar almayı başarmıştır. Ekim 2018’de yayınlanmaya başlayan dizinin hikayesinden sonrasının anlatıldığı, Doom Patrol isimli bir yan dizisinin de çekileceği Mayıs 2018’de duyurulmuştur. 1 sezonu olan dizi, toplam 10 bölüm olarak yayınlanmıştır. 

Batman tarafından, savaşmak için eğitilen ve Gotham’ın ünlü süper kahramanının ilk Robin’i olarak kendisine yardım eden Richard “Dick” Grayson (Brenton Thwaites), yetişkinliğe ulaşmıştır ve Detroit Polisi için dedektiflik yapmaktadır. Dünyayı tehlike altına atan korkutucu bir durum ile mücadele etmek zorunda olan Dick, Rachel Roth (Teagan Croft) isimli, karanlık güçlerle ilgili bir geçmişe sahip olan, genç bir kadın ile bir araya gelir. Mücadeleleri sırasında yardıma ihtiyaç duyan ikili, Koriand’r (Anna Diop) ve Garfield Logan (Ryan Potter) ile bir araya gelerek, genç Titanlar’ı oluşturur.

7. Travelers (2016)

travelers

Travelers IMDb Puanı: 8.1

Oyuncular: Eric McCormack, MacKenzie Porter, Nesta Cooper, Jared Abrahamson, Reilly Dolman

Tür: Bilim Kurgu, Dram, Gizem

Travelers Konusu: Kanada ABD ortak yapımı, Netflix bilim kurgu dizisi Travelers, bilim kurgu türünde Netflix’in en sevilenleri arasında yer almaktadır. Yayın hayatının ilk iki sezonu boyunca bir Kanada televizyon kanalı olan Showcase ve Netflix’in ortak yapımı olarak yayınlanan dizi, sonradan tüm haklarını Netflix’in alması üzerine, global olarak ünlü dizi-film platformu tarafından yayına devam etmiştir. 4 ödül ve 3 adaylık sahibi Travelers, 3 sezon ve 34 bölümün ardından, 14 Aralık 2018 tarihinde final yapmıştır ve tamamlanmış bilim kurgu dizileri arasında yerini almıştır.

Günümüzden yüz yıllar sonra, distopik bir gelecekte geçen dizide, insanlığın yaşayan son temsilcileri, geçmişte yaşamış insanlara, özellikle 21. yüzyıldakilere ulaşmanın ve onları uyarmanın insanlık açısından teşkil ettiği önemin farkındadırlar. Bunun için, gezginler adını verdikleri bir grup insanı geçmişe göndermekte ve insanlığı korkunç bir gelecekten kurtarmak adına onlara görevler vermektedirler. Bu gezginler, FBI Ajanı Grant MacLare (Eric McCormack), zeki bir genç kadın olan Marcy Warton (MacKenzie Porter), lise öğrencisi Trevor Holden (Jared Abrahamson), bekar anne Carly Shannon (Nesta Cooper) ve uyuşturucu bağımlısı bir üniversite öğrencisi olan Philip Pearson’dır (Reilly Dolman).

8. Memories of the Alhambra (2018)

memories of the alhambra

Memories of the Alhambra IMDb Puanı: 8.1

Oyuncular: Park Shin-hye, Hyun Bin, Park Chan-yeol

Tür: Bilim Kurgu, Fantastik, Romantik, Dram

Memories of the Alhambra Konusu: Netflix’in en sevilen bilim kurgu dizilerinden biri olan, 2018 Kore yapımı dizi Memories of the Alhambra, birçok türü içinde barındırması ile farklı türlerin tutkunlarını bir araya toplamayı başarmıştır. Tüm zamanların en iyi Kore dizileri arasında da yer almakta olan Memories of the Alhambra, yayınlanan 16 bölümün ardından ekranlara veda etmiştir. Dizi, bu özelliğiyle tamamlanmış Kore dizileri arasında yer almaktadır.

Netflix'in Kore yapımı bilim kurgu dizisi, İspanya’da bulunun Alhambra adlı bir sarayda geçmektedir. Bir yatırım firmasının CEO’su olan You Jin-woo (Hyun Bin), Orta Çağ Savaşları ile ilgili bir artırılmış gerçeklik oyunu hakkında e-posta aldıktan sonra, oyunun yaratıcısı Jung Se-joo (Park Chan-yeol) ile tanışmak üzere İspanya’ya gitmeye karar verir. Fakat Jung Se-joo kayıptır ve Jin-woo kayıp adamın kız kardeşi olan Jung He-joo (Park Shin-hye) ile tanışır. İkili esrarengiz olaylara karışır ve gerçek dünya ile Se-joo’nun yarattığı sanal dünyanın sınırları silikleşmeye başlar.

9. The OA (2016)

the oa

The OA IMDb Puanı: 7.7

Oyuncular: Brit Marling, Jason Isaacs, Emory Cohen

Tür: Bilim Kurgu, Fantastik, Gizem, Dram

The OA Konusu: Yaratıcılarının arasında dizinin aynı zamanda başrol oyuncusu olan Brit Marling’in de bulunduğu, sıra dışı senaryosu ile beğeni kazanmış olan Netflix bilim kurgu dizisi The OA, Amerikalı yönetmen Zal Batmanglij ve Brit Marling’in üçüncü ortak yapımı olma özelliğine sahiptir.  Bazı eleştirmenler tarafından Netflix’in Stranger Things’ten sonra en başarılı orijinal içeriği olarak kabul ettiği dizi, 3 adaylık sahibi olmuştur. Birinci sezonu 8 bölüm olarak yayınlanan dizi, ikinci sezon için onay almıştır. Ocak 2018’de çekimlerine başlayan ikinci sezonun prodüksiyonu hâlâ devam etmektedir.

Bir ailenin evlatlık çocuğu olan, görme engelli genç Prairie Johnson (Brit Marling), esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolur. Kaybolmasının üzerinden geçen 7 yılın ardından tekrar ortaya çıkan genç kadınının vücudunda tuhaf izler bulunmaktadır. Prairie, aynı zamanda görme yetisini de geri kazanmıştır ve artık, insanlara kendisini OA olarak tanıtmaktadır. FBI ve ailesinin sorularını cevapsız bırakan gizemli genç kadın, kendisi gibi başka insanların da kurtuluşundaki anahtar noktadır.

10. Hakan: Muhafız (2018)

hakan muhafız

Hakan Muhafız IMDb Puanı: 7.6

Oyuncular: Çağatay Ulusoy, Ayça Ayşin Turan, Hazar Ergüçlü, Okan Yalabık

Tür: Bilim Kurgu, Fantastik, Aksiyon

Hakan Muhafız Konusu: Netflix’in ilk Türk dizisi olma unvanını taşıyan Hakan: Muhafız, başarılı oyuncu kadrosu ve senaryosu ile, hem ülkemizde, hem de dünyada büyük beğeni toplamıştır. Kısa sürede tüm zamanların en başarılı Netflix bilim kurgu dizileri arasına da girmeyi başarmış olan Hakan: Muhafız, birinci sezonda 10 bölüm ile izleyici karşısına çıkmıştır. Peki, Hakan: Muhafız'ın 2. sezonu ne zaman başlayacak? Başarılı dizi, aldığı ikinci sezon onayının ardından, 8 yeni bölümle 2019’un ilerleyen aylarında Netflix’e geri dönecektir.

İstanbullu bir genç olan Hakan Demir (Çağatay Ulusoy), özel güçlere sahip olduğunu keşfeder. Güçlerini nasıl kullanacağını bilmeyen genç adamın bir an önce onlara nasıl hükmetmesi gerektiğini öğrenmesi gerekmektedir. Çünkü İstanbul karanlık güçler tarafından tehdit altındadır ve Hakan’ın şehri ve tüm insanlığı koruması gerekmektedir. Bu önemli görevi esnasında ona sadık olan değerli arkadaşları da Hakan’a yardım edecektir.

11. %3 (2016)

3

%3 IMDb Puanı: 7.5

Oyuncular: João Miguel, Bianca Comparato, Michel Gomes, Vaneza Oliveira, Rodolfo Valente

Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Dram, Gerilim

%3 Konusu: Brezilya yapımı Netflix bilim kurgu dizisi %3, Netflix’in ilk Portekizce orijinal yapımı ve İngilizce olmayan ikinci orijinal yapımı olma özelliğini taşımaktadır. Sürükleyici distopik senaryosu ile büyük beğeni kazanmış olan dizi, Fenix Film Ödülleri’nde bir adaylık sahibi olmuştur. 2 sezon ve 18 bölümden oluşan %3, 3. sezonu ile 2019 yılı içerisinde Netflix’e geri dönecektir.

Geleceğin dünyası ikiye ayrılmıştır: sefalet içinde yaşayanlar ve sürekli gelişmekte olanlar. Elit insanlar, halkın zorlu koşullarda yaşamak zorunda olan sefil kesiminden uzakta, cennet gibi bir adada yaşamaktadırlar. Geride kalan ve yaşam mücadelesi veren insanlara da, bu cennet adaya kalıcı olarak yerleşme şansı verilmektedir; ancak bir sorun vardır. Herkes bu adada yaşamak istemektedir ve gönüllülerin sadece %3’ü başarılı olabilecektir.

Netflix'in en iyi bilim kurgu dizilerini sıraladığımız liste sona erdi. Netflix'in sevilen dizileriyle ilgili aşağıdaki popüler listelerimiz de ilginizi çekebilir:

2019'a Damga Vuracak En Yeni Netflix Dizileri
2018'i Sallayacak En İyi Netflix Dizileri
Netflix Korku Dizileri: Tüylerinizi Ürpertecek 10 Dizi Önerisi