Hoşgeldiniz!

İzleyenleri Dehşete Düşüren Netflix Korku Filmleri

Netflix, son zamanlarda kataloğuna eklediği gerilim ve korku filmleriyle çok konuşuluyor. Popüler platform, gerek Netflix orijinal yapımı korku filmleriyle; gerekse bünyesine katmakta zaman kaybetmediği ödüllü korku filmleriyle izleyicilerin ilgisini çekiyor. 

Biz de sizler için, Netflix üzerinden izlenebilecek en iyi Netflix korku filmlerini derledik. 

1. Gerald’s Game (2017)

gerald's game

Gerald's Game IMDb Puanı: 6.6

Oyuncular: Carla Gugino, Bruce Greenwood, Chiara Aurelia

Gerald's Game Konusu: IMDb puanının yanında, Rotten Tomatoes'ta %90 gibi bir orana ulaşmış olan Netflix orijinal korku filmi Gerald's Game, eşini yanlışlıkla öldüren bir kadının, bulunduğu durumdan kurtulmaya çalışması ve bu esnada gördüğü halüsinasyonlarla birlikte hatırladıklarıyla gerilim dolu anlar yaşamasını konu ediniyor.

Stephen King’in 1992 yılında yayınlanan aynı adlı romanından uyarlanmış olan korku filmi, pek çok izleyiciyi, Netflix'te yayınlanmadan önce fragmanıyla kendine çekmişti. Eleştirmenlerden oldukça iyi yorumlar almış olan 2017 yapımı Netflix korku filmi Gerald's Game, kesinlikle göz atmaya değer.

2. The Wailing (2016)

the wailing

The Wailing IMDb Puanı: 7.4

Oyuncular: Jun Kunimura, Jung-min Hwang, Do-won Kwak

The Wailing Konusu: Güney Kore'deki sakin bir kasabada işlenmeye başlanan gizemli cinayetler ve sebepsizce ortaya çıkan bir hastalığı araştıran polis memuru Jong-goo'yu merkezine alan The Wailing, Netflix’in bünyesine kattığı en başarılı korku filmlerinden biri. Sadece izleyiciler ve eleştirmenlerden aldığı yorumlarla değil, fragmanının da başarısıyla akılda kalan Kore korku filmi, 8 milyon dolarlık bütçesini katlayarak 51.3 milyon dolar gişe hasılatı elde etmiş. Netflix, en iyi korku filmlerini bünyesine katmak konusunda hiç vakit kaybetmiyor olacak ki, The Wailing, vizyona girişinden kısa süre sonra dijital olarak yayınlanmaya başlamış. Filmin Türkçe'si Kara Büyü; Korece'siyse Goksung.

Cannes Film Festivali’nde yarışma dışı bir film olarak da gösterimi yapılan gerilim dolu Kore filmini izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

The Wailing gibi Kore yapımı korku filmlerini izlemekten keyif alıyorsanız, en iyi Kore korku filmlerini derlediğimiz listemiz de ilginizi çekebilir:

IMDb Puanına Göre Sıralı En İyi Kore Korku Filmleri

3. Raw / Grave (2016)

raw,grave

Raw IMDb Puanı: 7.0

Oyuncular: Garance Marillier, Ella Rumpf, Rabah Nait Oufella

Raw Konusu: Korku ögelerinin sembolik bir anlatımla harmanlandığı Raw, genç ve vejetaryen bir veteriner adayının, akademideki ilk yılına başlamasını konu alıyor. Kız kardeşi, anne ve babasıyla aynı okuldan mezun olan Justine, okula başladıktan kısa süre sonra, kendisinde rahatsız edici bulduğu değişimleri gözlemlemeye ve ete yönelik karşı koyamadığı bir açlık hissetmeye başlıyor.

Justine'in okula uyum süreciyle çakışan bu sancılı sürece odaklanan ve Netflix'te yayınlanan korku filmlerinden biri olan Raw, vizyona girdiği yılın en çok konuşulan korku filmlerinden biri oldu. Birçok uluslararası film festivalinden ödülle ayrılan Raw, Cannes Film Festivali'nde FIPRESCI Ödülü'nün de sahibi oldu. Sadece fragmanıyla bile pek çok platformda ilgi çekmeyi başardı. Netflix korku filmleri arasında en iyi örneklerden biri olan Raw, ergenlik sancılarını sembolik ve gerilim dolu bir anlatımla izleyiciye sunuyor. Bu sebeple mutlaka izlemeniz gereken korku filmleri arasına Raw’ı eklemenizi tavsiye ediyoruz.

4. Under the Shadow (2016)

under the shadows

Under the Shadow IMDb Puanı: 6.9

Oyuncular: Narges Rashidi, Avin Manshadi, Bobby Naderi

Under the Shadow Konusu: 2016 Sundance Film Festivali’ndeki gösteriminin ardından, Netflix’in vakit kaybetmeden bünyesine kattığı filmlerden biri olan Under The Shadow, İran yapımı bir korku filmi. A Girl Who Walks Alone At Night’tan sonra, İran yapımı popüler korku filmleri arasına giren yapım, 1980'lerde yaşanan İran İslam Devrimi sonrasında yaşanan olayların ortasında kalan bir anne ve kızını konu alıyor.

84 dakika gibi oldukça kısa bir süreye sahip olmasına rağmen, izleyicileri ve eleştirmenleri etkilemeyi başarmış olan en iyi korku gerilim filmlerinden olan Under The Shadow'un konusu, bu anne ve kızın bir takım varlıklar tarafından rahatsız edilmesi etrafında dönüyor. Eğer klasik Hollywood korku filmlerinden farklı alternatifler arıyorsanız, Under The Shadow’u, mutlaka izlenmesi gereken Netflix korku filmleri arasında sayabilirsiniz.

5. Annihilation (2018)

annihilation,yok oluş

Annihilation IMDb Puanı: 6.9

Oyuncular: Natalie Portman, Jennifer Jason Leigh, Tessa Thompson ,Tuva Novotny, Oscar Isaac

Annihilation Konusu: Jeff VanderMeer’in aynı adlı romanından uyarlanan Annihilation (Yok Oluş), bu senenin en çok konuşulan Netflix korku filmlerinden biri oldu. Bunda kadrosunda Oscar ödüllü oyuncu Natalie Portman, Jennider Jason Leigh ve Oscar Isaac gibi popüler oyuncuların da bulunmasının payı büyük.

43 milyon dolar gibi bir hasılat elde ettikten sonra dijital olarak Netflix bünyesinde yayınlanmaya başlayan 2018 yapımı korku filmi Annihilation'ı Empire dergisi ''depresyon, yas ve insanın kendini yok etme eğilimi'' üzerine yoğunlaşan bir film olarak tanımlıyor.

Annihilation, aldığı ödüllerle de 2018 yılında adından sıkça bahsettiren, en iyi Netflix filmleri arasında görülen bir gerilim filmi. En iyi Netflix filmlerini IMDb puanlarına göre sıraladığımız listemize buyurun:

IMDb Puanlarına Göre En İyi Netflix Filmleri

6. Hush (2016)

hush

Hush IMDb Puanı: 6.6

Oyuncular: John Gallagher Jr., Kate Siegel, Michael Trucco

Hush Konusu: Mike Flanagan’ın yönetmenliğini üstlendiği, 2016 yapımı korku filmi Hush, sizi gereceğinden şüphemiz olmayan bir yapım.

Başrolünde, bir Netflix yapımı olan The Haunting of Hill House dizisinden tanıdığımız oyuncu Kate Siegel’ın yer aldığı ve sağır ve dilsiz bir yazar olan Maddie'yi canlandırdığı filmde, gerilim bir an olsun kesilmiyor. Maddie'nin bir katil tarafından ormandaki bir eve hapsedilmesi ve katil tarafından kovalanması etrafında dönen film, yönetmenin diyalogsuz bir film çekme isteği üzerine yazılmış. Belki de bu sebeple gerilim dozajının oldukça yüksek olduğu, Netflix'te yayınlanan filmlerden olan Hush, Netflix'te izlenebilecek en iyi korku filmleri arasında. 

7. Green Room (2015)

green room

Green Room IMDb Puanı: 7.0

Oyuncular: Anton Yelchin, Imogen Poots, Alia Shawkat

Green Room Konusu: 2015 Toronto Film Festivali ve Cannes Film Festivali’nde gösterimi yapılan korku filmi Green Room, eleştirmenler ve izleyiciler tarafından çok beğenilmiş ve Netflix platformuna eklenmiş gerilim/korku filmleri arasında.

Neo-Nazi bir bardaki performansları sırasında, bir cinayete tanık olan ve sonrasında, ortamdan kurtulmak için mücadele veren bir punk grubunun gerilimli anlarını ekrana yansıtan Green Room, kadrosunda Arrested Development’tan tanıdığımız Alia Shawkat ve çok genç yaşta kaybettiğimiz Star Trek oyuncusu Anton Yelchin’i de barındırıyor. Yeni nesil bir korku filmi olan yapımı, mutlaka izleme listenize eklemelisiniz.

8. The Gift (2015)

the gift,netflix

The Gift IMDb Puanı: 7.1

Oyuncular: Jason Bateman, Rebecca Hall, Joel Edgerton

The Gift Konusu: Psikolojik gerilim ögelerini içeren The Gift, 5 milyon dolarlık bütçesini katlayıp 59 milyon dolar gibi başarılı bir gişe hasılatı elde etmiş. Jason Bateman ve Rebecca Hall'un evli bir çifti canlandırdığı yapım, Netflix korku filmleri arasında izleyebileceğiniz mevcut yapımlardan.

Film, Jason Bateman’ın canlandırdığı Simon karakterine, geçmişindeki gizemli birinden bir hediye ulaşmasıyla başlıyor. Yönetmenin kendi ifadesine göre, The Gift, Fatal Attraction ve Caché gibi filmlerden esinlenerek yazılmış ve gerçekten de bu filmlerin havasını taşıyor. Eğer klasik korku-gerilim tarzını seviyorsanız, ya da Netflix'te izlenebilecek orijinal içerikler arıyorsanız, The Gift'i mutlaka izlemelisiniz!

9. The Conjuring (2013)

the conjuring 2013

The Conjuring IMDb Puanı: 7.5

Oyuncular: Patrick Wilson, Vera Farmiga, Ron Livingston

The Conjuring Konusu: Son yılların en iyi korku filmleri arasında gösterilen The Conjuring, Netflix üzerinden kolayca erişebileceğiniz bir film. Artık, korku türünde bir kült olma özelliği taşıyan yapım, kadrosunda Bates Motel ile tanıdığımız Vera Farmiga’yı da barındırıyor.

2013 yapımı korku filmi, paranormal olayları araştıran Ed ve Lorraine Warren’ın, bir aileye, evlerine hakim olan karanlık atmosferi araştırmak üzere yardım etmeye çalışmasını konu alıyor. 

10. Shutter (2004)

shutter 2004

Shutter IMDb Puanı: 7.1

Oyuncular: Ananda Everingham, Natthaweeranuch Thongmee, Achita Sikamana

Shutter Konusu: Listemizde son ve yapım tarihi en eski fimi olan Shutter, Netflix korku filmleri arasında sitede bulup izleyebileceğiniz oldukça iyi bir korku filmi örneği. Tayland yapımı bu küçük çaplı film, sınırları aşmış ve hem Hindistan hem de İngiltere’de tekrar uyarlanmış. Fotoğrafçı bir çiftin, yaşadıkları araba kazasından sonra çektikleri fotoğraflarda gördükleri gölgeleri farketmelerinden sonra başlarından geçen huzur kaçırıcı olaylar ve geçmiş hatalarının peşlerini bırakmamasını konu edinen film Bangkok International Film Festivali başta olmak üzere pek çok ödüle aday gösterilmiş.

11. The Babysitter (2017)

the babysitter

The Babysitter IMDb Puanı: 6.3

Oyuncular: Judah Lewis, Samara Weaving, Robbie Amell, Bella Thorne

The Babysitter Konusu: Netflix'in orijinal yapımlarından olan korku ve komedi filmi The Babysitter, bakıcısı Bee'ye aşık olduğu için onu ve arkadaşlarını gözetleyen Cole adındaki bir çocuğun yaşadığı gerilim dolu anlara odaklanıyor.

2017 yapımı Netlfix korku filmi, kara mizah unsurlarına da sahip olması açısından korku türünün farklı filmleri arasında sayılabilir.