Hoşgeldiniz!

IMDb Puanı En Yüksek Filmler

Dünyanın en büyük film veritabanı IMDb, film tutkunlarının adeta vazgeçilmezi. Günümüzde, bir filmin başarılı sayılıp sayılmamasında IMDb kullanıcılarının filme verdiği puanların etkisi oldukça büyük oluyor.

Biz de, IMDb puanlarına göre en iyi filmleri merak eden film tutkunlarına özel, IMDb puanı 8.0'den yüksek olan yabancı filmleri derledik. İşte geçmişten günümüze, IMDb’de en yüksek puanları almış olan 10 muhteşem film!

Mutlaka izlemeniz gereken en iyi filmlerle dolu bir başka listemiz için buradan buyurun:

Mutlaka İzlemeniz Gereken Bol Ödüllü Filmler

1. The Shawshank Redemption / Esaretin Bedeli (1994)

esaretin bedeli

The Shawshank Redemption IMDb Puanı: 9.3

Tür: Dram

Oyuncular: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton

The Shawshank Redemption Konusu: Stephen King’in “Rita Hayworth ve Shawshank’in Kefareti” adlı eserinden uyarlanan ve Türkçe'ye Esaretin Bedeli olarak çevrilen bol ödüllü film Shawshank Redemption, 7 dalda Oscar adaylığı almıştır. IMDb’de 10 üzerinden 9.3 alan The Shawshank Redemption, "Tüm Zamanların En İyi Filmi" seçilmiştir.

Film, 1947 yılında işinde oldukça başarılı olan bankacı Andy Dufresne’nin (Tim Robbins) başından geçen olayları konu almaktadır. İş hayatındaki başarısını evliliğine yansıtamayan Andy, eşi tarafından aldatılmaktadır. Bu durumu kabullenemeyen Andy, eşinin sevgilisi ile buluştuğu bir gece silahını da yanına alarak eşinin peşinden gider fakat yolda vazgeçip geri döner. Ancak eşi ve sevgilisi tesadüfen aynı gece silahlı saldırıya uğramışlardır ve olay yerinde Andy’nin ayak izlerine rastlanmıştır. Suçsuz olmasına rağmen hapse atılan Andy, burada eski bir mahkum olan Red (Morgan Freeman) ile arkadaş olur. Hayatı tepetaklak olan adam, bir çıkış yolu aramaya başlar.

Shawshank Redemption'dan Unutulmaz Bir Replik: "Unutma Red, umut iyi bir şeydir. Belki de en iyisi ve iyi şeyler asla ölmez." -Andy Dufresne

2. The Godfather / Baba (1972)

the godfather

The Godfather IMDb Puanı: 9.2

Tür: Polisiye, Dram

Oyuncular: Marlon Brando, Al Pacino, Robert Duvall, Diane Keaton

The Godfather Konusu: 3 dalda Oscar alan ve 8 dalda Oscar adaylığı olan The Godfather, muhteşem oyuncu kadrosu ve senaryosu ile sinemanın klasikleri arasında yer almakta. Ünlü yönetmen Francis Ford Coppola'nın en ünlü filmlerinden olan The Godfather, şüphesiz ki IMDb'de aldığı 9.2 puanı sonuna kadar hak ediyor. 

Corleone ailesi, Don Vito Corleone (Marlon Brando) tarafından yönetilen, suça dayalı bir örgüt kurmuş olan İtalyan bir ailedir. Aile, New York’ta diğer dört İtalyan aile ile birlikte yeraltı dünyasını yönetmektedir. Ancak aileyi diğerlerinden ayıran özellik, Don Corleone’nin politikacılarla arasının çok iyi olmasıdır. Bir gün Don Corleone, kendisine gelen ve ailesini sıkıntıya düşüreceğini düşündüğü bir teklifi geri çevirir. Bunun üzerinde diğer ailelerin de parmağının olduğu talihsiz olaylar sonucu Corleone ailesi kendisini sıkıntı içerisinde bulur. Ailesinin kirli işlerine bulaşmak istemeyen Michael Corleone (Al Pacino) de, bu olaylar sonucunda kendisini aile işlerinin ortasında bulur.

The Godfather'dan Unutulmaz Bir Replik: "Ailesiyle vakit geçirmeyen bir adam asla gerçek bir adam olamaz." -Don Vito Corleone

3. The Dark Knight / Kara Şövalye (2008)

kara şövalye

The Dark Knight IMDb Puanı: 9.0

Tür: Aksiyon, Polisiye, Dram

Oyuncular: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Gary Oldman

Yönetmen: Christopher Nolan

The Dark Knight Konusu: IMDb'nin en yüksek puanlı filmlerinden biri olan The Dark Knight'ta aksiyon da dram da oldukça yoğun. DC'nin ünlü süper kahramanı Batman'i Christian Bale'in canlandırdığı film, ünlü yönetmen Christopher Nolan tarafından yönetildi ve 2 de Oscar ödülü kazandı. Kara Şövalye'de olaylar, serinin 2005 yapımı ilk filmi Batman Başlıyor’dan bir yıl sonrasında meydana gelmekte.

Batman (Christian Bale), teğmen James Gordon (Gary Oldman) ve Gotham’ın yeni bölge savcısı Harvey Dent (Aaron Eckhart), başarılı bir şekilde şehri suçlulardan arındırmaktadılar. Ta ki şehirde yeni bir suçlu ortaya çıkıp kaos yaratana kadar. Joker (Heath Ledger) olarak tanınan bu zeki suçlu, Batman’i hayatta inandığı her şeyi sorgulamaya itecek ve kahramana o ana kadar yaşamış olduğu en zorlu mücadelesini yaşatacaktır.

The Dark Knight'tan Unutulmaz Bir Replik: "Planı olan bir adam gibi mi duruyorum. Benim ne olduğumu biliyor musun? Ben arabaları kovalayan köpek gibiyim. Eğer yakalasam bile ne yapacağımı bilemem. Anlarsın ya… Ben sadece yaparım." -Joker

4. 12 Angry Men / 12 Öfkeli Adam (1957)

12 angry men

12 Angry Men IMDb Puanı: 8.9

Tür: Dram

Oyuncular: Henry Fonda, Lee J. Cobb, Martin Balsam

12 Angry Men Konusu: Sinemanın kült filmlerinden biri olan 12 Angry Men, IMDb’de de kendisine yakışır şekilde yüksek bir puan alarak tüm zamanların en iyi filmleri arasında yerini almıştır. 12 Angry Men’in, 2007 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli filmler arasına seçilerek, ABD Ulusal Film Arşivi’nde saklanmasına karar verilmiştir.

12 Angry Men, bir cinayet davasındaki yargıcın jüriye talimatlar verdiği kapanış konuşması ile başlar. ABD yasasına göre jüri kararı oy birliği ile alınmalıdır. Jürinin karar vermesi gereken durum, fakir bir bölgede yaşayan çocuk yaştaki zanlının babasını öldürüp öldürmediğidir. Suçlunun bulunması halinde sanık idam edilecektir. Bilgiledirmelerin ardından jüri odasına giden üyeler, birbirlerini tanıyacakları ve bir karar verebilmek adına ön yargılarını yıkmalarını gerektirecek zorlu bir mücadelenin içine girerler. 

12 Angry Men'den Unutulmaz Bir Replik: "Bir hiç olmak çok üzücüdür beyler. İnsanlar hep aranmak ister, dinlenmek ister, hayatta bir kez de olsa önemli olmak ister."

5. Schindler’s List / Schindler’in Listesi (1993)

schindlers list

Schindler’s List IMDb Puanı: 8.9

Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Oyuncular: Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes

Yönetmen: Steven Spielberg

Schindler’s List Konusu: 7 dalda Oscar sahibi film, 2. Dünya Savaşı esnasında Naziler’in uygulamış olduğu soykırımdan yaklaşık binin üzerinde Polonyalı Yahudi'nin kurtarılmasında büyük role sahip Oskar Schindler’i ve bu kurtarmayı konu edinmektedir. Oscar’ın yanı sıra; Altın Küre, BAFTA ve Grammy ödüllerine de sahip olan Schindler's List, Amerikan Film Enstitüsü’nün hazırlamış olduğu tüm zamanların en iyi 100 filmi listesinde 9. sırada yer almaktadır. Mutlaka izlemeniz gereken filmlerden biri olan Schindler's List aynı zamanda ünlü yönetmen Steven Spielberg’ün en iyi filmleri arasında yer almaktadır. 

Oskar Schindler, pek çok SS subayı ile de arkadaş olan, Alman bir iş adamıdır. II. Dünya Savaşı sırasında askeriye için ürünler üreten bir fabrikaya sahip olan Schindler, bir çok Yahudi işçi çalıştırmaktadır. İlerleyen zamanlarda Naziler tarafından Yahudiler’e uygulanan eziyeti içine sindiremeyen Schindler, onları kurtarmak için bir arayışa girecektir.

Schindler's List'ten Unutulmaz Bir Replik: "Karanlıktaysan, gölgen bile seni yalnız bırakır." -Thomas Keneally

6. Pulp Fiction / Ucuz Roman (1994)

pulp fiction

Pulp Fiction IMDb Puanı: 8.9

Tür: Polisiye, Dram

Oyuncular: John Travolta, Uma Thurman, Samuel L. Jackson, Bruce Willis, Ving Rhames

Yönetmen: Quentin Tarantino

Pulp Fiction Konusu: Ünlü yönetmen Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği, Türkçe'ye Ucuz Roman olarak çevrilen Pulp Fiction, bir Oscar ödülü, bir Altın Küre ve 2 BAFTA ödülü kazanmıştır. Kült filmler arasında kabul edilen Pulp Fiction, 1994 Cannes Film Festivali’nde de "En İyi Film" ödülünün sahibi olarak, hem tüm zamanların en iyi filmleri arasına, hem de IMDb puanı en yüksek filmler arasına girmeyi başarmıştır.

Jules Winnfield (Samuel L. Jackson) ve Vincent Vega (John Travolta), iki profesyonel tetikçidir. Bu iki adam, güçlü bir adam olan patronları Marsellus Wallece (Ving Rhames) tarafından, kendisini dolandırmaya çalışan bir genci ortadan kaldırmak üzere görevlendirilirler. Marcellus aynı zamanda gururlu bir boksör olan Butch Coolidge (Bruce Willis) ile de bir anlaşma yapmıştır ancak Butch bu anlaşmaya uymaz ve kaçmaya karar verir. Bu sırada Vincent’ın önemli bir görevi daha vardır: patronu şehirde olmadığı sürece patronun güzel karısı Mia (Uma Thurman) ile ilgilenmek. Ancak işler sarpa sarmaya başlar ve birbiriyle alakası olmayan bu insanların yolları, bir dizi tuhaf ve komik olay sonucunda kesişir.

Pulp Fiction'dan Unutulmaz Bir Replik: “Neden rahat etmek için saçma sapan konuşma gereksinimi duyarız?” -Mia Wallace

7. The Good, The Bad and The Ugly / İyi, Kötü ve Çirkin (1966)

iyi kötü çirkin

The Good, The Bad and The Ugly IMDb Puanı: 8.9

Tür: Western

Oyuncular: Clint Eastwood, Eli Wallach, Lee Van Cleef, Antonio Casale

The Good, The Bad and The Ugly Konusu: Tüm zamanların en iyi filmleri arasında yer alan The Good, The Bad and The Ugly, Bir Avuç Dolar (1964) ve Birkaç Dolar İçin (1965) filmleriyle başlayan üçlemenin son filmidir. İtalya-İspanya ortak yapımı olan bu Western filmi ile Clint Eastwood, 1968 Golden Laurel ödüllerinde "En İyi Aksiyon Performansı" dalında ikincilik alarak dünya çapında tanınan bir aktör olmuştur. Film günümüzde de, IMDb’de en yüksek puanı alan filmler arasında yer almaktadır.

Tuco ”Çirkin” (Eli Wallach), üzerine ödül konmuş bir kanun kaçağıdır. Bir ödül avcısı olan Sarışın     “İyi” (Clint Eastwood) ile iş birliği yaparak kasabaları dolaşmaktadırlar. Bir gün Sarışın’ın ortaklığı bozması üzerine Tuco, Sarışın’dan intikam almak üzere adamın peşine düşer. Bu yolculukları sırasında Bill Carson (Antonio Casale) isimli bir adamla karşılaşan ikili, Carson’un bir kazadan kurtulmuş olduğunu ve arkadaşlarıyla birlikte bir hazine sakladıklarını öğrenir. İkili hazineyi aramak için yola koyulurlar fakat bilmedikleri bir şey vardır: Bir seri katil olan Melekgöz “Kötü” (Lee Van Cleef) de bu hazinenin peşindedir. 

The Good, The Bad and The Ugly'den Unutulmaz Bir Replik: "Eğer yaşamak için çalışıyorsan neden çalışarak ölüyorsun?" -Tuco

8. Fight Club / Dövüş Kulübü (1999)

dövüş kulübü

Fight Club IMDb Puanı: 8.8

Tür: Dram

Oyuncular: Edward Norton, Brad Pitt, Helena Bonham Carter

Yönetmen: David Fincher

Fight Club Konusu: Amerikalı yazar Chuck Palanhniuk tarafından yazılan Fight Club adlı romandan sinemaya uyarlanan film, kült filmler arasında yer almakta. En iyi dram filmlerinden olan ve 1 Oscar adaylığı bulunan türkçe adıyla Dövüş Kulübü, 2001 yılında bir de Brit ödülü sahibi olmuştur.

Filmin hikayesi, ismini öğrenemediğimiz Anlatıcı (Edward Norton) tarafından aktarılmakta. Anlatıcı, iyi bir işe, paraya ve güzel bir eve sahip olmasına rağmen hayattan zevk alamamakta ve uyku problemi yaşamaktadır. Kendisini daha iyi hissetmek için çeşitli destek gruplarına gitmeye başlayan Anlatıcı, bir gün katıldığı gruplardan birinde kendisi gibi sahte bir hasta olan Marla Singer (Helena Bonham Carter) ile tanışır. Marla ile tanışması başta onu rahatsız etse de sonradan hayatını daha çekilir bir hale getirir. Ancak bir iş seyahati için bindiği uçakta Tyler Durden (Brad Pitt) isminde bir adamla tanışması, Anlatıcı’yı bir yer altı dövüş kulübünün içine sürükleyecektir.

Fight Club'tan Unutulmaz Bir Replik: "Tüm umudunu kaybetmek özgürlüktür." -Anlatıcı

9. Forrest Gump (1994)

forrest gump

Forrest Gump IMDb Puanı: 8.8

Tür: Dram, Romantik

Oyuncular: Tom Hanks, Robin Wright

Forrest Gump Konusu: IMDb’de en yüksek puana sahip filmlerden biri de Forrest Gump. Tom Hanks’in en ünlü filmlerinden biri olan yapıt, aralarında "En İyi Erkek Oyuncu" ödülü de olmak üzere toplam 6 dalda Oscar sahibi. Forrest Gump aynı zamanda, Altın Küre ve BAFTA ödüllerini de alarak en iyi filmler arasına girmeyi başarmış.

Filmin ana karakteri olan Forrest Gump (Tom Hanks), düşük IQ’ya sahip ve öğrenme güçlüğü çeken bir adamdır. Hayatını nasıl idare etmesi ve kendi kaderini kendisinin seçmesi gerektiğini ona annesi öğretmiştir. Forrest da kaderini yazmak için bir dizi maceraya atılır ama nerede olursa olsun aklında hep aynı kişi vardır: Tek arkadaşı ve çocukluk aşkı olan Jenny Curran (Robin Wright).

Forrest Gump'tan Unutulmaz Bir Replik: "Ben zeki bir adam değilim ama aşkın ne olduğunu çok iyi biliyorum." -Forrest

10. The Matrix / Matrix (1999)

the matrix

The Matrix IMDb Puanı: 8.7

Tür: Aksiyon, Fantastik, Bilim Kurgu

Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fisburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving

The Matrix Konusu: 4 Oscar sahibi film, Wachowski Kardeşler'in Matrix üçlemesinin ilk filmidir. Sürükleyici ve esrarengiz konusuyla The Matrix, tüm zamanların en çok ses getiren ve IMDB’de en yüksek puana sahip olan bilim kurgu filmleri arasında.

Ünlü bir yazılım firmasında çalışan yazılımcı Thomas Anderson (Keanu Reeves) iki farklı hayat yaşamaktadır. Gündüzleri normal bir şekilde işine giden Anderson, geceleri Neo adını kullanarak hackerlık yapmakta ve Matrix’i araştırmaktadır. Gizemli bir şekilde Trinity (Carrie-Anne Moss) ve Morpheus (Laurence Fishburne) ile tanışan Neo, içinde bulunduğu dünyanın aslında bir simülasyondan ibaret olduğunu öğrenir ve Morpheus’un yardımıyla gerçek dünyaya doğru yola çıkar. Gerçek dünyaya gittikten sonra Neo, tekrar simülasyona gidecek ve Matrix’i araştırırken kendi kimliğini de bulmaya çalışacaktır.

The Matrix'ten Unutulmaz Bir Replik: "Hiç gerçek olduğunu sandığın bir rüya gördün mü? Ya o uykudan hiç uyanmasaydın rüya olduğunu nasıl anlayacaktın?" -Morpheus