Hoşgeldiniz!

En Çok İzlenen Kore Filmleri

Kore filmlerine olan ilgi hepimizce biliniyor. Biz de bu sebeple Kore sinemasına giriş niteliğinde bir liste hazırlamak istedik ve sizler için, en çok izlenen Kore filmleri listesi hazırlamaya karar verdik.

En iyi Kore filmlerinin gişedeki hasılatları ve filmlerle ilgili yapılan eleştirileri baz alarak oluşturduğumuz listede farklı türden yapımlara yer verdik. Buyurun!

1. Sunny / Sseo-ni (2011)

sseo ni,sunny

Sunny IMDb Puanı: 7.8

Sunny Konusu: Vizyona girdiği 2011 yılında, Güney Kore'de 5 milyon bilet satarak yılın en çok izlenen ikinci filmi olan ve 2012 itibarıyla tarihin en çok izlenen 13. Güney Kore filmi olan Sunny, komedi ve dram türlerini birleştiren bir yapım.

Lisede birbiriyle çok yakın olan yedi arkadaşı konu alan film, bu arkadaşların aradan 25 yıl geçtikten sonra tekrar bir araya gelişlerini anlatıyor. İçlerinden birinin kanser olması ve son dileğinin bu grubun tekrar bir araya gelmesi olmasıyla birlikte bambaşka hayatlar yaşayan bu eski arkadaşlar, bize bir yandan lise hayatlarımızın masum ve tatlı yanını geriye dönüşler eşliğinde gösterirken; bir yandan da yılların bizi ne kadar farklılaştırabileceğini gösteriyor.

2. Miss Granny / Susanghan Geunyeo (2014)

miss granny

Miss Granny IMDb Puanı: 7.3

Miss Granny Konusu: En çok izlenen Güney Kore filmleri sıralamasında önemli bir yere sahip olan Miss Granny, vizyona girdiği 2014 senesinde açılış gününde 850,000 kişiyi sinema salonlarına doldurmayı başarmış ve Güney Kore'de vizyonda olduğu süre boyunca, Hollywood yapımı animasyon filmi Karlar Ülkesi (Frozen)'dan sonra ikinci en çok izlenen film olmuştur. Miss Granny dünya çapında 59.6 milyon dolar hasılat elde etmiştir ve gelmiş geçmiş en çok izlenen Kore filmlerinden biri olmuştur.

Listemizin diğer bir gençliğe özlemi konu alan filmi olan Miss Granny'nin konusuysa şöyle: 74 yaşındaki Oh Mal-soon, oğlu ve ailesiyle yaşamaktadır. Bir takım olaylardan ötürü, oğlu onu huzurevine göndermeye karar verir. Oh Mal-soon, mutsuzca sokaklarda gezinirken bir fotoğraf stüdyosu gözüne ilişir. Ölümünün yakın olduğuna inanan Oh Mal-soon, bunun son fotoğrafı olacağını düşünerek stüdyodan içeri girip portresini çektirir. Stüdyodan çıktığında ise gözlerine inanamaz çünkü bir anda 20 yaşındaki haline döndüğünü fark eder. Bu durumun keyfini çıkarmak isteyen Oh Mal-soon’un bu mucizeyi nasıl kullandığını anlatan duygusal ve komik Kore filmi, izleyicilerden de tam not almış gibi duruyor.

3. Inside Men / Naebujadeul (2015)

inside men

Inside Men IMDb Puanı: 7.0

Inside Men Konusu: En çok izlenen Kore filmleri listemizde sırada aksiyon-suç türünde başarılı bir yapım var. Başarılı ve bilinen oyuncuları kadrosunda barındıran Güney Kore yapımı Inside Men, 63 milyon dolar gişe hasılatına ulaşmış. 2016 Grand Bell Ödülleri'ndeyse aday olduğu altı dalda da ödüle layık görülmüş.

Kore medyasının ve politikanın yozlaşmışlığına odaklanan film, aldığı tüm olumlu eleştiriler ve objektif başarısıyla sadece bir Kore filmi olarak değil tüm zamanların en iyi filmleri arasında görülebilir.

4. 1987: When The Day Comes (2017)

1987 when the day comes

1987 When Day Comes IMDb Puanı: 7.8

1987 When Day Comes Konusu: En çok izlenen Kore filmleri listemize, 2017 yapımı Kore filmleri arasından bir tarihi film ile devam edelim. Bu Güney Kore filmi, 1987 yılında başkan Chun Doo-hwan’ın yönetimine son veren Haziran Demokrasi Hareketi içerisindeki olayları anlatıyor.

Grand Bell Awards başta olmak üzere aday gösterildiği tüm ödül törenlerinden en az bir ödül toplamış olan başarılı Kore filmi, sadece eleştirmenler değil seyirciler tarafından da oldukça beğenilmiş. 54 milyon dolar hasılat yapan ve akıcı bir senaryoya sahip olan 1987: When The Day Comes'ı sadece gişe başarısı için değil, Güney Kore’nin tarihini ve kültürünü daha iyi anlamak için de mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

5. All About My Wife / Nae anaeui modeun geot (2012)

all about my wife

All About My Wife IMDb Puanı: 6.7

All About My Life Konusu: En çok izlenen Kore filmleri hep üzücü ve dramatik filmler değil tabii. Çok beğenilen, romantik komedi türündeki Güney Kore filmi All About My Wife, Arjantin yapımı A Boyfriend for My Wife adlı filminin uyarlaması. Film, vizyona girdiği dönemde, sevilen Marvel filmi Avengers'la başa baş gidecek kadar çok beğenilmiş.

Romantik komedi Kore filminin konusunu kısaca özetleyelim: Doo-hyun eşinden boşanmak istemektedir ama kendisine bir türlü konuyu açamaz. Çalıştığı şirket, onu ülke içinde uzak bir yere transfer etmeye karar verince Doo-hyun eşinden ayrı kalacağı için mutlu olur. Fakat eşi de onunla birlikte gelmeye karar verir. Doo-hyun, çapkın biri olan yeni komşusuyla anlaşır ve ondan eşini tavlamasını ister. Anlaşmanın sonundaysa Doo-hyun, terk eden değil terk edilen taraf olacaktır.

Romantik komedi Kore filmlerini izlemekten keyif alanlar için türünün en iyi örneklerini derlediğimiz liste ilgi çekici olabilir:

Romantik Komedi Kore Filmleri İçinden İzlenmesi Gerekenler

6. Midnight Runners / Cheong-nyeon-gyeong-chal (2017)

midnight runners

Midnight Runners IMDb Puanı: 7.1

Midnight Runners Konusu: Eğlenceli Kore filmlerinden biriyle listemize devam edelim. 21st Jump Street serisini sevenlerin oldukça keyif alacağını düşündüğümüz komik Güney Kore filmi Midnight Runners, vizyona girdiği 2017 yılının en çok gişe hasılatı yapan filmlerinden biri olmuş ve tüm zamanların da en çok izlenen Kore filmleri arasında yer almış.

Hwang Ki-joon ve Kang Hee-yeol, Polis Akademisi'nde öğrenci olan iki arkadaştır. Bir gün bir kaçırılmaya tanık olurlar ve okuldan öğrendikleri bilgileri kullanarak bu olayı çözmeye çalışırlar. Yetkililerse, başka bir kaçırılma olayı ile meşguldür. 

7. Luck-Key / Leokki (2016)

lucky key

Lucky Key IMDb Puanı: 6.9

Lucky Key Konusu: 2012 Japon yapımı Key of Life filminin Kore uyarlaması olan Lucky Key, intiharın eşliğinde, başarısız bir aktör olan Jae-sung’un, şans eseri tetikçi Hyung-wook’un kimliğini çalması ile hayatının değişmesini anlatıyor. Bu sırada hafızasını kaybetmiş olan Hyung-wook ise Jaesung’un hayatını yaşamaya başlıyor.

2016'da Güney Kore’de vizyona girdiğinde, 47.4 milyon dolar hasılat yapan Lucky Key, aksiyon ve komedi sevenlerin izlemekten oldukça keyif alacağı bir Kore filmi.

Luck-Key gibi aksiyon türündeki Kore yapımlarını derlediğimiz listemize buyurun:

Yıllara Göre En İyi Kore Aksiyon Filmleri

8. Veteran / Beterang (2015)

veteran

Veteran IMDb Puanı: 7.0

Veteran Konusu: 2015 yapımı Veteran, 92 milyon dolar hasılat elde etmiş ve Kore tarihinin en çok izlenen 4. filmi olmuş.

Tür olarak aksiyon ve komediyi içinde barındıran Kore filmi, bize şımarık ve cüretkar bir suçlu olan Jo Tae-oh karakterini tanıtıyor. Dedektif Seo Do-cheol, bu genç milyonerin bir işler karıştırdığından şüpheleniyor ve haklı olduğunu kanıtlamak için genç adamın peşine düşüyor. Seo Do-cheol ve ekibi ne kadar uğraşırsa uğraşsın, Jo Tae-oh mal varlığı ve bağlantıları sayesinde ellerinden kaçıyor ve bir kedi fare oyununa giriyorlar.

Catch Me If You Can filmini andıran bu harika Kore filmini mutlaka izlemelisiniz. Ayrıca bir not daha düşelim: Veteran'ın devam filminin, birkaç sene içinde izleyiciyle buluşması bekleniyor.

9. The Last Princess / Deokhyeongju (2016)

the last princess

The Last Princess IMDb Puanı: 6.8

The Last Princess Konusu: Kore’nin Joseon Hanedanı’nın son Prensesi Deok-hye’nin hayatını konu alan tarihi Kore filmi The Last Princess, Kwon Bi-young adlı yazarın çok satan kitabından uyarlandı.

Filmde, Japon kolonyalizmi sonucu, prensesin 13 yaşındayken zorla Japonya’ya götürülmesi ve oradan kaçma çabalarını anlatıyor. Yönetmen filmi, prensesle ilgili izlediği bir belgesel sonucu çekmeye karar vermiş ve 38 yıl aradan sonra ülkesine dönebilen prensesin, havaalanındaki görüntülerinin onu çok etkilediğini dile getirmiş. Prensesin zor ve dokunaklı hayatı, sadece yönetmeni etkilememiş olacak ki film, gişede de büyük bir başarı elde etmiş. The Last Princess, Kore’nin en çok izlenen filmleri arasına girmekle birlikte eleştirmenlerden de olumlu yorumlar almış.

10. The Great Battle (2018)

the great battle

The Face Reader IMDb Puanı: 6.9

The Face Reader Konusu: Ansi Kalesi kuşatmasını konu alan tarihi-aksiyon Kore filmi, Yang Man-chun ve Goguryeo’nun 88 gün boyunca 500,000 Tang askerine karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor. The Great Battle, tarihi-aksiyon filmlerinden zevk alanların keyifle izleyebileceği, kaliteli sinematografisiyle izleyiciyi kendisine bağlayan Kore filmi.

41.5 milyon dolar hasılat yapan 2018 yapımı Kore filmi The Great Battle için, kalenin bir replikası yapılmış ve çekimler 6 aydan daha kısa sürede bitirilmiş. Bununla beraber The Great Battle'ın, Korean Association of Film Critics tarafından Yılın En İyi 11 Filminden Biri seçildiğini de hatırlatmak isteriz.

11. My Wife Is a Gangster / Jopog manura (2001)

my wife is a gangster

My Wife Is a Gangster IMDb Puanı: 6.5

My Wife Is a Gangster Konusu: 2001 yapımı komedi ve aksiyon filmi My Wife Is A Gangster, Kore Box Office verilerine göre, tarihin en çok izlenen Kore filmlerinden bir başkası. Filmin My Wife Is a Gangster 2 ismindeki devam filmi 2003'te, My Wife Is a Gangster 3 ismindeki üçüncü filmiyse 2006'da vizyona girmiştir.

Eun-jin, çok küçükken yetimhanede birlikte kaldığı ablası Yu-jin’den ayrılmak zorunda kalmıştır. Eun-jin büyüdüğünde, bir Kkangpae (Kore’de ganster yerine kullanılan kelime) olmuştur ve Mantis adını almıştır. Ablası Yu-jin'se çok hastadır ve ölmeden önce, kardeşinden kısa sürede evlenmesini ister. Kardeşinin bu son dileğini gerçekleştirmek isteyen Eun-Jin, hemen yanındakilerden biri olan Romeo’dan ona birini bulmasını ister. Çıktığı randevular fiyaskoyla sonuçlanan Eun-Jin, bir gün Kang Soo-il ile tanışır ve olaylar bundan sonra gelişir.

En yeni Kore filmlerini derlediğimiz listemiz de ilginizi çekebilir:

2017, 2018 ve 2019 Yapımı En Yeni Kore Filmleri