Hoşgeldiniz!

Yeni Başlayanlar İçin X-Men Çizgi Roman Serisi Okuma Sırası

Marvel’ın ünlü serisi X-Men, dizileri ve filmleriyle 2000'lere damga vurmadan önce, birbirinden sürükleyici çizgi romanlarda hayat bulmuştu. Peki bu çizgi romanları okumaya hangisinden başlanmalı? X-Men çizgi roman serisinin ideal okuma sırası nedir?

Size bu sorunun cevabını verebilmek için, X-Men evreninin temelini oluşturan çizgi romanları, okumanız gereken sırayı dikkate alarak derledik. İşte okunması gereken sıra ile, X-Men çizgi roman serisi!

1. X-Men: Season One

x-men season one

X-Men: Season One Konusu: X-Men çizgi roman serisi, 1963 yılında çizgi roman sektörünün devleri olan Stan Lee ve Jack Kirby’nin iş birliği ile hayat bulmuştur. Fakat bu güçlü ikilinin X-Men birlikteliği, ne yazık ki beklediği başarıyı sağlayamamıştır. Sektörün taze isimlerinden olan Dennis Hopeless, 2012 yılında sektörün bu iki devinin yaratmış olduğu orijinal hikayeleri derleyerek,  X-Men: Season One’ı hayata getirmiştir. 

Evrene giriş yapabileceğiniz çizgi roman olan X-Men: Season One'da Profesör X, mutantlara karşı korku ve nefretin büyümekte olduğu bir dünyada, ekstra yeteneklerle donanmış mutantların barış içinde yaşayabilcekleri bir dünya yaratmak adına en güçlü beş mutantı bir araya getirmiştir. Ancak bir sorun vardır: Bu beş mutant, gençliklerinin getirdiği sorunlar ve kontrol edemedikleri süper güçleri arasında sıkışıp kalmıştır. X-Men’in bu durumu ise, Magneto ve kardeşliğindeki kötü mutantlar için büyük bir avantaj sağlamaktadır.

2. Giant-Size X-Men #1

giant-size x-men #1

Giant-Size X-Men #1 Konusu: X-Men çizgi roman serisinin orijinal basımı, 1970 yılında düşük satış oranlarından dolayı durdurulmuştur. Ancak Marvel’ın X-Men konseptini tekrar hayata geçirmek isteyen üyeleri Len Wein ve Dave Cockrum, hikayeye bambaşka bir boyut kazandırmış ve muhteşem seriyi tekrar okurlarıyla buluşturmuştur. Tüm zamanların en çok okunan çizgi roman serilerinden biri olan X-Men #1 dünya çapında 6 milyon satmıştır.

X-Men’in asıl üyelerinin yakalanması üzerine, Profesör X yeni bir takım kurarak bir kurtarma planını hayata geçirmeye çalışır. Gizemli bir ada olan Krakoa’ya seyahat eden yeni X-Men, Profesör X’in ilk X-Men’ini kurtarmak adına, heyecan dolu bir maceraya atılır.

3. X-Men: The Dark Phoenix Saga

x-men the dark phoenix saga

X-Men: The Dark Phoenix Saga Konusu: Chris Claremont’un X-Men çizgi roman serisindeki başarısı, X-Men: The Dark Phoenix Saga ile daha da artmıştır. Okurun karakterler ile daha çok vakit geçirmesini sağlayan çizgi roman, X-Men’in aksiyon dolu maceralarına duygu yüklü bir hava katmıştır. 

Mutantlara karşı nefret ve korku besleyen bir dünyayı daha barışçıl bi hale getirmek isteyen Profesör X’in önderliğindeki X-Men, galaksileri birbirine bağlamış olan, sonsuz sayıda düşmana karşı savaşlar vermiş ve maceralara atılmıştır. Her türlü savaşa hazırlıklı olan X-Men’i bu sefer hiç beklemedikleri bir düşman karşılar. X-Men üyelerinden biri olan Jean Grey, algılanamayacak boyutlarda güçlere sahip olmuştur ve bu güçler genç kadını mahvetmiştir. X-Men’in alması gereken önemli bir karar vardır: değer verdikleri bu kadının hayatı, tüm evrenin varlığını tehlikeye atmaya değer midir?

Ek bir bilgi: Marvel Sinematik Evreni'nin yeni bir üyesi olacak olan ve X-Men The Dark Phoenix Saga'da hikayesine tanık olduğumuz Dark Phoenix'i merkezine alacak olan X-Men filmi X-Men: Dark Phoenix'se 7 Haziran 2019'da vizyonda olacak! 

4. X-Men: Days of Future Past

x-men days of future past

X-Men: Days of Future Past Konusu: Chris Claremont’un imzasını taşıyan X-Men: Days of Future Past, üç ayrı hikayeden oluşmaktadır. Bu sıra dışı çizgi roman üçlemesi, X-Men’in yaşamakta olduğu sorunları en başarılı şekilde okurlar ile buluşturan X-Men çizgi romanlarındandır. X-Men çizgi roman okuma sırasında dördüncü sırada olan X-Men: Days of Future Past, bir X-men filmi olarak sinemaya da aynı isimle uyarlanmıştır. 

Eserin geçtiği zaman diliminde mutantlar, farklı oldukları için toplanarak kamplara gönderilmekte ve vahşi şekillerde öldürülmektedir. X-Men’in bu acı olayların önüne geçmesinin tek yolu, geçmişe giderek her şeyin kaderini değiştirecek olan bir ölümü engellemesidir. Ancak geçmiş ve şu an, X-Men’in en yeni üyesi Kitty Pryde’ın kendi geleceği tarafından ele geçirilmesi üzerine çakışır. X-Men’in bu zamanlar arası yolculuğu, şu ana kadarki en sürükleyici macerası olacaktır.

5. X-Men: Mutant Massacre

x-men mutant massacre

X-Men: Mutant Masacre Konusu: Claremont’un seriye tam gaz devam etmesi ile X-Men hiç olmadığı kadar tehlikeli ve ölümcül savaşların ortasında kalır. Karakterlerin X-Men çizgi roman serisinin diğer yapımlarındaki geleceklerini de şekillendiren bu çizgi roman, serinin dönüm noktası olan hikayelere sahiptir.

Marauder adı verilen profesyonel katil mutantlar, New York halkı için büyük bir tehlike arz etmektedir. Bu tehlikeli mutantları yenebilmenin tek yolu daX-Men’de gizlidir. X-Men’in şimdiye kadarki en tehlikeli mücadelesini verdiği bu çizgi roman, aynı zamanda mutasyonun en temel özelliği olan adapte olma ve ölüm kavramlarını da okurlarına yansıtmakta.

6. X-Men: Mutant Genesis 2.0

x-men mutant genesis 2.0

X-Men: Mutant Genesis 2.0 Konusu: X-Men çizgi roman serisinin en heyecan dolu çizgi romanlarından biri olan X-Men: Mutant Genesis 2.0, ünlü çizgi roman yazarı Chris Claremont, çizgi roman sanatçıları Jim Lee ve Scott Lobdell iş birliğine hayata geçirilmiştir. Bu heyecan dolu yapıtta, okurlar klasikleşmiş seriye getirilmiş yeni bir bakış açısına tanık olacak.

Jim Lee ve John Byrne'in çizimleriyle hayat verdiği ve X-Men çizgi roman serisinde yeni bir devri başlatan 1991'de yayımlanan çizgi romanın konusuysa şöyle: Mutant terörist Magneto tüm Dünya'yı tehdit eden bir plan yapmıştır ve onu durdurabilecek tek güç X-Men'dir. X-Men Magneto dışında bir kötüyle daha mücadele etmek zorundadır: Kanatlarını açmış X-Men'le yüzleşmeyi bekleyen Omega Red!

7. X-Men: X-Cutioner’s Song

x-men x-cutioners song

X-Men: X-Cutioner’s Song Konusu: 90’ların en ikonik figürlerine ev sahipliği yapan X-Men: X-Cutioner’s Song, seri için büyük önem arz etmektedir. X-Men, X-Factor ve X-Force’un yaratıcılarını bir arada toplayan X-Men: X-Cutioner’s Song, serinin en efsanevi hikayelerinden biridir.

Cyclops ve Phoenix’in kaçırılması ile, Cable’ın Profesör X’e cinayet girişiminde bulunması, X-Men, X-Factor ve X-Force’un büyük bir savaşa girmesine neden olur. Dünya'nın etrafında, hatta Ay'da devam eden bu savaş, büyük bir mücadele gerektirmektedir. Mr Sinister’ın Apocalypse’ten intikam alma planı ile Cable’ın gerçek kişilikleri ve görsel ikizi Stryfe’nin ortaya çıkması savaşı daha da alevlendirecektir.

8. New X-Men: E Is for Extinction

E is for Extinction Konusu: Çizgi roman yazarı Grant Morrison’ın New X-Men isimli X-Men çizgi roman serisindeki ilk eseri olan New X-Men: E is for Extincton, X-Men evrenine farklı bir bakış açısı sunmaktadır. 

Klasik Marvel mutant evrenine yeni bir soluk getiren 2001'de yayımlanmış bu çizgi romanda, Cassandra Nova, 16 milyon mutantı katletmiştir ve sonraki hedefiyse X-Men'dir. Xavier ve güçlü ekibi uzun zamandır hayalini kurduğu huzuru bulamayacaktır. Şimdi zaman, kendi türleri için savaşma zamanıdır. 

9. Astonishing X-Men: Gifted

Astonishing X-Men: Gifted

Astonishing X-Men: Gifted Konusu: X-Men: E Is for Extinction’ın X-Men çizgi roman serisine yeni bir soluk getirmesinin aksine Astonishing X-Men: Gifted, seriyi temellerine geri götürmektedir. Joss Whedon ve John Cassaday iş birliği ile hazırlanmış olan bu yapım, X-Men evreninin en modern yaklaşımlarından biridir.

Cyclops ve Emma Frost, dünyayı hayrete düşürme amacı ile X-Men’i tekrar şekillendirmek istemektedir. Ancak mutant genlerini ilgilendiren ve bütün dünyayı etkisi altına alan bir haber, ikilinin planlarını hayata geçirmesinin önünde büyük bir engel oluşturmaya başlar.

10. X-Men: Messiah CompleX

X-Men: Messiah CompleX

X-Men: Messiah CompleX Konusu: X-Men serisinin en önemli özelliği olan devamlılık, X-Men: Messiah CompleX ile bir kez daha karşımıza çıkıyor. Bir çok sevilen karakterin yaşam mücadelesine tanık olacağınız X-Men: Messiah CompleX, serinin en sürükleyici çizgi romanları arasında yer alıyor.

Dünya'da 198 mutant dışındaki tüm mutantlar, süper güçlerini kaybetmişlerdir. Uzun zaman sonra seride karşımıza çıkan bir mutant, umut ışınlarının parlamasına sebep olur. Bu umut, X-Men’i heyecanlı bir maceraya sürükleyecektir.

11. X-Men: Second Coming

X-Men: Second Coming

X-Men: Second Coming Konusu: X-Men: Messiah CompleX, hikayedeki her şeyin toparlanıp daha iyiye doğru gitmesini anlatırken; X-Men: Second Coming, her şeyin nasıl tepetaklak olup çökmeye başladığının hikayesini anlatmaktadır. X-Men serisinin bu karanlık hikayesi, her şeyin kırılmanın eşiğinde olduğu zamanları konu almaktadır. Messiah CompleX ile başlayan umut rüzgarı, Second Coming’de son bulmaya başlar.

Cyclops’un inancı, Cable’ın mutant mesih olduğuna inandığı Hope isimli bir kız ile şimdiki zamana dönmesi sonucu çok başka bir boyuta ulaşır. Ancak Hope’un mutantların kurtarıcısı mı yoksa yok edicisi mi olduğu belli olamamıştır. Çünkü kız, çok büyük bir mutant yok etme girişiminin hedefindedir. X-Men’in bu zorlu macerasında birçok kişi hayatını, birçoğu ise umudunu kaybedecektir.