Hoşgeldiniz!

En İyi Fantastik Kore Filmleri

Kore film endüstrisinin romantik komedi, aksiyon ve korku dışında da iyi olduğu bir tür var. Fantastik Kore filmleri, Güney Kore'de ve Dünya'da gişeleri kasıp kavuruyor. Biz de sizler için, doğaüstü olayları beyaz perdeye taşıyan, en iyi fantastik Kore filmlerini derledik!

Kore film önerilerimizden oluşan, ilginizi çekebilecek diğer film listelerine aşağıdan ulaşabilirsiniz:

IMDb Puanına Göre Sıralı En İyi Kore Korku Filmleri
En İyi Güney Kore Filmleri
Romantik Komedi Kore Filmleri İçinden İzlenmesi Gerekenler

1. Ga-lyeo-jin si-gan/Vanishing Time: A Boy Who Returned (2016)

vanishing time a boy who returned

Vanishing Time A Boy Who Returned IMDb Puanı: 7.3

Tür: Fantastik

Vanishing Time A Boy Who Returned Konusu: Legend of the Blue Sea ve Bad Papa filmlerinden hatırlayabileceğiniz genç oyuncu Shin Eun-soo ve Gang Dong-won'u sinema perdesine taşıyan Güney Kore yapımı fantastik film, Sewol Ferry Felaketi’nden etkilenilerek yazılmış. Yönetmenine 54’üncü Grand Bell Ödülleri'nde En İyi Yeni Yönetmen Ödülü'nü kazandıran yapımın aldığı yorumlar ve gişe başarısı onu en çok izlenen Kore filmleri listesinde ilk sıralara taşıyor.

13 yaşındaki Sung-min ve iki arkadaşı, çıktıkları geziden dönemezler. Daha sonraları ortaya çıkan gizemli, otuzlu yaşlarda bir adam, Sung-min olduğunu iddia ederek ortaya çıkar. 

2. Siganitalja/Time Renegades(2016)

time renegades

Time Renegades IMDb Puanı: 6.9

Tür: Fantastik, Romantik, Gerilim

Time Renegades Konusu: Fantezi ve gerilim türlerini birleştiren Time Renegades, romantik fantastik Kore filmleri arasında yer alıyor diyebiliriz. Vizyona girdiği hafta gişede birinci sıraya yerleşen film, kendi kitlesini bulmayı başarmış romantik komedi My Sassy Girl filmiyle de tanıdığımız Jae-young Kwak imzalı bir yapım.

Film, 1983 yılından bir lise öğretmeni ve 2015 yılından bir dedektifin sevdikleri kadınların tehlikede olması ve ikilinin, kadınların kaderlerini değiştirmek için işbirliği yapmaya çalışmasını konu ediniyor. Bizce, ilginç konusuyla ilgi çeken bu fantastik Kore filmini kaçırmamalısınız.

3. Deo Pon/ The Phone (2015)

the phone

The Phone IMDb Puanı: 6.7

Tür: Fantastik, Gizem, Gerilim

The Phone Konusu: Yönetmen Kim Bong-ju’nun çıkış filmi olan The Phone, içinde yoğun bir aksiton ve gerilim barındıran fantastik Kore filmleri arasında. The Phone vizyona girdiği hafta, gişenin en çok izlenen filmlerinden biri olmuş başarılı bir yapım.

Magnetik bir anomali sonucunda, bir adamın yıllar önce cinayete kurban gitmiş karısına telefonla ulaşıp onu uyarmaya çalışmasını konu edinen Güney Kore filmi, oldukça fantastik bir konuya sahip. Anomali yok olmadan önce, karısını uyarmaya ve katili de tespit etmeye çalışan kahramanımızı, gerilim dolu dakikalar bekliyor.

4. Dangshin Geogi Iteojoorraeyo/ Will You Be There (2016)

will you be there

Will You Be There IMDb Puanı: 7.0

Tür: Dram, Fantastik

Will You Be There Konusu: Fantastik Kore aşk filmleri arasında olan Will You Be There, gerçek üstü bir aşk hikayesi. Fransız yazar Guillaume Musso'nun aynı adlı romanından uyarlanan film, 37. Golden Cinema Film Ödülleri'nde En İyi Film ödülüne layık görülmüş, başarılı fantastik Kore filmlerinden.

Kim Yun-Seok adındaki cerrahın ciddi bir hastalığı vardır ve pek fazla ömrü kalmamıştır. Dileği, yıllar önce kaybettiği sevgilisini tekrar görmektir. Yun-Seok, bir takım gizemli olaydan sonra, gizemli bir adamdan 10 adet hap alır ve bu haplar cerrahımızın zamanda yolculuk yapmasını sağlamaktadır. 

5. Neuk-dae-so-nyeon / A Werewolf Boy (2012)

a werewolf boy

A Werewolf Boy IMDb Puanı: 7.4

Tür: Fantastik, Romantik

A Werewolf Boy Konusu: Gişede 41.5 milyon dolar gibi bir başarıya imza atmış Kore filmi A Werewolf Boy, adıyla bize vampir dizisi Teen Wolf’u anımsatıyor ve en iyi fantastik Kore filmlerinden bir tanesi. Hem Toronto hem de Busan Uluslararası Film Festivali’nde gösterimi yapılmış ve çok iyi yorumlar alan fantastik film, genç kadrosuyla dikkat çekiyor.

A Werewolf Boy, Kim Sun-yi adındaki yaşlı bir kadının, Güney Kore’deki eski bir aile evinin satışı için, torunu Eun-joo ile evi ziyarete gitmesiyle başlıyor. Bu ev ziyareti, onun geçmişini hatırlaması ve anıların geri gelmesiyle sonuçlanıyor.

6. Woochi/ Jeon Woo-chi: The Taoist Wizard (2009)

woochi

Jeon Woo-chi The Taoist Wizard IMDb Puanı: 6.7

Tür: Fantastik, Bilim Kurgu

Jeon Woo-chi The Taoist Wizard Konusu: Fantastik komedi Kore filmleri arasından bir örnekle listemize devam edelim. Modern Kore sinemasının en başarılı yönetmenlerinden biri olarak gösterilen Dong-hoon Choi yönetmenliğindeki film, yönetmenin diğer filmleri Tazza: The High Rollers ve The Big Swindle'dan oldukça farklı bir yapım.

Film, adından da anlaşılacağı gibi, 500 yıl öncesinde yaşayan taoist bir büyücünün maceralarını anlatıyor. Vizyona girdiği sene, Güney Kore'de en çok hasılat yapan üçüncü film olma ünvanını da kazanan fantastik yapım, tarihi filmleri sevenlerce de mutlaka izlenmeli.

7. Sam-geo-ri Geuk-jang/ Midnight Ballad for Ghost Theater (2006)

midnight ballad for ghost theater

Midnight Ballad for Ghost Theater IMDb Puanı: 6.8

Tür: Komedi, Fantastik, Korku

Midnight Ballad for Ghost Theater Konusu: Müzikal, korku, fantastik ve komedi türlerinin hepsini birleştirmiş bir film olan Midnight Ballad for Ghost Theater, son on yılın en orijinal Kore yapımlarından biri. Sürreal konusu nedeniyle, Tim Burton filmleri ve The Rocky Horror Picture Show'a benzetilen fantastik Kore filmi, daha deneysel filmleri tercih eden izleyiciler arasında yavaştan kült olmaya başlamış bile.

Genç bir kızın, kaybolan büyük annesini perili bir tiyatro salonu içinde aramasını konu edinen Midnight Ballad for Ghost Theater, sanat filmlerini seven ya da gerçekten orijinal bir şeyler izlemek isteyen okuyucularımız için mutlaka izlenmesi gereken fantastik Kore filmleri içinde yer alıyor.

8. Jigureul jikyeora! / Save the Green Planet! (2003)

save the green planet

Save The Green Planet IMDb Puanı: 7.3

Tür: Komedi, Dram, Fantastik

Save The Green Planet Konusu: Bilim kurgu, komedi ve gerilim türlerini birleştiren Save the Green Planet!, birçok ödüle aday gösterilmesine rağmen, eleştirmenlerden karışık yorumlar almış. IMDB puanı en yüksek fantastik Kore filmlerinden olan film, orijinal de bir konuya sahip.

Byeong-gu, Dünya'nın bir çeşit uzaylı istilası tehlikesi altında olduğuna inanır ve Dünya'yı kurtarma görevini üstlenmeye karar verir. Büyük bir ilaç şirketi sahibini, uzaylılarla iletişim kurma gerekçesiyle kaçırır ve bodrum katına hapseder. İşte bu noktada işler tamamen sarpa saracaktır. 

9. Yeom-lyeok / Psychokinesis (2018)

psychokinesis

Psychokinesis IMDb Puanı: 5.9

Tür: Aksiyon, Komedi, Fantastik

Psychokinesis Konusu: Yönetmenin Train to Busan filminden sonraki filmi olan Psychokinesis, fantastik ögeler içeren bir süper kahraman filmi. Nisan 2018 itibariyle Netflix üzerinden erişime açılan Güney Kore yapımı fantastik film, eleştirmenlerden oldukça iyi yorumlar almış. Korea Media Rating Board'dan 15 puan alan 2018 yapımı fantastik Kore filmi Psychokinesis'in, diğer fantastik filmlere göre daha farklı bir başlangıç noktasına sahip olması eleştirmenlerce sevilmiş.

Film, yanlışlıkla içtiği bir sudan ötürü insan dışı yetenekler kazanan Seok-heon adında bir güvenlik görevlisini konu alıyor. Miracle in Cell No. 7 filmiyle tanıdığımız Ryu Seung-ryong’un başrolünde olduğu bu filmi, fantastik süper kahraman hikayelerini seviyorsanız mutlaka izlemelisiniz.

10. Wonderful Days / Sky Blue (2003)

wonderful days

Wonderful Days IMDb Puanı: 6.8

Tür: Animasyon, Fantastik, Macera

Wonderful Days Konusu: Listemizi fantastik bir Kore animesiyle bitirmek istedik. 2142 yılında geçen Wonderful Days, Kim Moon-saeng tarafından yazılıp yönetilmiş. Sınıf çatışması ve çevre kirliliği temaları içinde bir de aşk üçgenini merkezine alan film, Amerika ve İngiltere’de Sky Blue adıyla gösterime girmiş. Londra, Venedik ve San Francisco Film Festivalleri başta olmak üzere birçok festivalde de gösterimi yapılmış olan fantastik türdeki bu Kore animasyon filmini izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Çevre kirliliği, medeniyeti çöküş noktasına getirmiştir ve Ecoban adlı, teknolojik anlamda gelişmiş bir şehir inşa edilir. Bu şehir DELOS System adında bir enerji üretim sistemi üretmiştir. Bu enerji, şehrin dışındaki çöplüklerden toplanan hammadde kaynaklarıyla devinimini sağlamaktadır. Kahramanımız Shua, bu ham madde çıkarım alanlarından birinde çalışmaktadır. 

Kore sinemasının en iyi fantastik filmlerini derlediğimiz liste sona erdi. Wonderful Days gibi Anime türündeki yapımları seviyorsanız, en sevilen Netflix animelerini derlediğimiz liste ilginizi çekebilir: 

Netflix Animeleri İçinden En İyi 9 Anime Dizi