Hoşgeldiniz!

2020'de Vizyona Girecek En İyi Korku Filmleri

2019, sevilen korku filmlerinin devam filmleri ve en yeni korku filmleri açısından dopdolu geçecek! Biz de, 2019'da vizyona girecek olan korku filmlerini sizler için derledik.

Eğer gerilim/korku türünden hoşlanıyorsanız, bu filmleri not edin. Çünkü bu listedeki filmler, 2019’un en iyi korku filmleri olmaya aday!

1. Us (22 Mart 2019)

us

Oyuncular: Elizabeth Moss, Anna Diop, Lupita Nyong’o  

Türü: Korku, Gerilim

Us Konusu: Dört kişilik Wilson ailesi, sakin bir tatile çıkmıştır. Bir süre sonra izlendiklerini anlayan ve huzursuz olan ailenin evine, gece saatlerinde dört kişi zorla girer. Bu dört kişinin, Wilsonlar'ın her bir ferdinin yansıması olduğunu ve birebir aynı düşündükerini fark ederler. Wilson ailesi, kendilerini öldürene kadar durmayacak olan yansımalarıyla mücadele etmeye başlar.

Filmin yazarlığını ve yönetmenliğini Jordan Peele üstleniyor. Geçtiğimiz yıllarda yine yönetmenliğini yaptığı, kendisine de En İyi Yönetmen dalında Oscar kazandıran filmi Get Out'la büyük beğeni toplamış ve çıtayı yükseltmişti. Yine kendine has bir senaryo ile karşımıca çıkan Peele’in en yeni korku filmi Us'tan da beklenti yüksek. 22 Mart’ta gösterime girecek filmin, 2019’un en iyi korku filmleri arasında olması bekleniyor.

2. It: Chapter Two / It 2 (6 Eylül 2019)

it chapter two

Oyuncular: Sophia Lillis, James McAvoy, Jessica Chastain, Bill Skarsgård, Finn Wolfhard, Bill Hader

Türü: Korku, Gerilim

It: Chapter Two Konusu: Stephen King’in ''It'' (O)  adlı kitabından uyarlanan korku serisinin devam filmi It: Chapter Two, 6 Eylül’de, 2019'un korku filmleri arasında yerini alacak. Film, ilk filmde yer alan Losers Club adındaki arkadaş grubunun yetişkin döneminde, serinin 2017 yapımı ilk filmi It'ten 27 yıl sonrasında geçecek. Geçtiğimiz aylarda gösterime giren psikolojik gerilim filmi Glass'taki üstün performansıyla gözleri üstüne çeviren oyuncu James McAvoy da It: Chapter Two'nun kadrosunda yer alıyor.

Maine şehrinin Derry adlı küçük kasabasında yaşayan Losers Club (Kaybedenler Kulübü) adındaki bir arkadaş grubu, dünyada savaş ve şiddetin arttığı dönemlerde, kasabadaki çocukları kandırarak yiyen bir canavar palyaçonun izini sürmektedir. Canavar palyaço Pannywise’ı (Bill Skarsgård) alt etmek için toplanan arkadaşların başından geçen olayları anlatan ilk film It, Pennywise’ın alt edilmesiyle son bulmuştu. It Chapter Two'da, yıllar sonra bir araya gelen aynı grup, Pennywise’ın kasabaya yeniden dönmüş olduğundan şüphelenmektedir.

3. The New Mutants (2 Ağustos 2019)

the new mutants

Oyuncular: Anya Taylor-Joy, Maisie Williams, Antonio Banderas, Charlie Heaton

Türü: Aksiyon, Korku, Bilim Kurgu

The New Mutants Konusu: X-Men evreninde geçecek olan Marvel'in 2019 korku filmi The New Mutants (Yeni Mutantlar), 2 Ağustos 2019'da izleyicilerle buluşacak!

Duygusal Marvel filmi Logan’ın başarısından sonra, Logan gibi, Marvel evreniyle bağlantılı ancak devam filmi niteliğinde olmayan, Marvel evrenini farklı bir şekilde ele alacak bir filmin çekileceği duyurulmuştu. 2017’de The New Mutants'ın ilk fragmanı yayınlandığında filmin 2018’de çıkacağı öngörülmüştü. Ancak yapımcıların, Marvel'ın korku filmine yeni mutantların eklenmesini ve filmdeki korku ögelerinin yetersiz olduğunu düşünmesiyle birlikte, filmin neredeyse yarısının yeniden çekilmesi gündeme geldi ve filmin vizyon tarihi 22 Şubat’a ertelendi.

2019'un beklenen X-Men filmi The New Mutants'ın oyuncu kadrosunda son zamanların ünlü dizilerinden Game of Thrones ve Stranger Things’ten tanıdığımız Maisie Williams ve Charlie Heaton gibi isimler de mevcut. Beş genç mutantın güçlerini keşfetme hikayesini anlatacak olan The New Mutants, belirlenen vizyon tarihinde çıkış yapabilirse, 2019’un en iyi korku filmleri arasında yerini alacak gibi görünüyor. Beklenen süper kahraman/korku filminin vizyon tarihi, geçtiğimiz günlerde bir kere daha değiştirilerek 2 Ağustos 2019’a ertelendi. Hem X-Men serisini hem de korku filmlerini sevenler sabırsız!

4. BrightBurn (24 Mayıs 2019)

brightburn

Oyuncular: Elizabeth Banks, David Denman, Matt Jones

Türü: Dram, Korku, Bilim Kurgu

BrightBurn Konusu: 2019'un korku filmleri arasında, sırada alışılagelmiş korku filmlerinin dışında kalacak bir film var. 24 Mayıs 2019’da gösterime girecek olan BrightBurn, tam olarak şu sorunun cevabı: Eğer süper güçleri olan bir çocuk dünyaya düşerse ve bu güçlerini, kahraman olmak ya da insanlığa hizmet etmek için değil de, sadistçe amaçları için kullanırsa ne olur?

Kırsal kesimde yaşayan bir aile, ormanlık alana uzaydan gelen bir cismin düştüğünü görür ancak alana bakmaya gittiklerinde beklediklerinden çok daha farklı bir şey ile karşılaşacaklardır. Ormanlık alanda terk edilmiş bir bebek bulan aile, şaşkın bir şekilde eve döner. Bebeği sahiplenen ve onu evladı gibi büyüten aile, zaman geçtikçe onun doğaüstü güçlerinin ve sapkın amaçlarının farkına varmaya başlayacaktır.

5. Pet Semetary (5 Nisan 2019)

pet semetary

Oyuncular: Jason Clarke, John Lithgow, Amy Seimetz

Türü: Korku, Gerilim

Pet Semetary Konusu: 2019 korku filmleri uyarlamaları adına zengin bir yıl. 5 Nisan’da vizyona girecek olan, listemizin ikinci Stephen King kitap uyarlaması korku filmi Pet Semetary (Hayvan Mezarlığı) ile devam ediyoruz.

Kırsal bir alana taşınan Creed ailesi, evlerinin yakınlarındaki ormanlık alanın içinde, yerel halkın ölen hayvanlarını gömdüğü bir mezarlığın olduğunu öğrenir. Baba, tesadüf eseri oraya gömülen bir kedi görür ve birkaç gün sonra aynı kedi karşısında belirir. Daha sonra, yerel halkın buradan kaçtığını ve bu ormanın başka varlıklara ait olduğunu öğrenir. Bunun üzerine, kızını ani bir trafik kazasında kaybeden baba, kızının da canlanması umuduyla onu hayvan mezarlığına gömer. Ancak çok kısa bir süre sonra, geri gelenler hakkında korkunç gerçeği öğreneceklerdir.

6. The Curse of La Llorona (19 Nisan 2019)

the curse of la llorona

Oyuncular: Linda Cardellini, Patricia Velasquez, Raymond Cruz

Türü: Korku, Gizem, Gerilim

The Curse of La Llorona Konusu: İkinci fragmanıyla büyük ilgi toplayan The Curse of La Llorona (Lanetli Gözyaşları)'nın 2019 korku filmleri arasında nasıl bir performans sergileyeceğini 19 Nisan 2019’da göreceğiz.

Filmin konusuysa şöyle: Bir halk efsanesine göre, eski çağlarda yaşamış olan La Llorona, çocuklarını kaybetmiş bir annedir. Acısına dayanamayıp sahipsiz çocukları kaçıran bir hayalete dönüşmüştür. Anna'ysa, iki çocuk sahibi dul bir annedir. Filmin başında, çocuklarını kaybeden bir anne tarafından uyarılmış olmasına rağmen Anna, bunu dikkate almayarak La Llorona’yı kızdırmış ve onun lanetini üzerine çekmiştir. Şimdi çocuklarıyla La Llorona arasındaki tek şey, evine çağırdığı rahiptir.

7. Escape Room (2019)

escape room

Oyuncular: Taylor Russel, Logan Miller, Jay Ellis

Türü: Aksiyon, Macera, Dram

Escape Room Konusu: Oldukça ilginç bir konuya sahip olan Escape Room (Ölümcül Labirent), listemizin en yeni korku filmlerinden biri ve şu anda sinemalarda!

Birbiriyle alakası olmayan beş kişi, aynı gün kapılarına gelen bir postayla uyanır. Aldıkları mektupta, bir bulmaca/kaçma oyunu oynanacağını ve kazananın bir milyon dolar ile ödüllendirileceği yazıyordur. Beş kişi de oyunun oynanacağı adrese gelir ve bekleme odasına alınır. Yakında, bu odanın aslında kaçmaları gereken ilk oda olduğunu fark edecek ve geçmişlerinin derinliklerine gerilim dolu bir yolculuk yapacaklardır.

8. The Hole in the Ground (1 Mart 2019)

the hole in the ground

Oyuncular: Seá na  Kerslake, James Quinn Markey, Simone Kirby

Türü: Korku

The Hole in the Ground Konusu: Listemizin sıradaki filmi, 2019 korku filmleri arasına 1 Mart 2019’da katılacak. Korku öğeleriyle birlikte psikolojik gerilim öğeleri de barındıran The Hole in the Ground, bir bakıma, aklını kaybetmek üzere olan bir kadının aklının kendisine oynadığı oyunları anlatıyor ve kesinlikle 2019’un en başarılı korku filmlerinden biri olmaya aday.

Sarah ve oğlu Chris, zor bir hayat geçirmişlerdir ve hayatlarında yeni bir sayfa açmak için başka bir eve taşınmışlardır. Ancak daha ilk günden komşularından biriyle garip ve ürkütücü bir karşılaşma yaşarlar. Zaten yaşadıklarının etkisini yeni atlatmakta olan Sarah’nın sinirleri yerle bir olur. Bunun üzerine bir gece yarısı oğlu evden kaçar. Sarah, onu ararken evinin yakınlarında bulunan kocaman bir krater bulur. Oğlunu kraterin yakınlarında bulan Sarah onu eve getirir fakat çocuğun o geceden sonraki davranışlarında bir tuhaflık vardır. Sarah giderek paranoyaklaşır ve kendi aklı içinde hapsolur. Artık, o gece bulduğu çocuğun oğlu olmadığına inanmaktadır.

The Hole in the Ground gibi psikolojik gerilim unsurlarını barındıran filmleri seviyorsanız, bir de aşağıdaki listemize göz atmalısınız:

Zihninizi Zorlayacak En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri

9. Child's Play (21 Haziran 2019)

childs play

Oyuncular: Gabriel Bateman, Aubrey Plaza, Brian Tyree Henry

Türü: Korku

Child’s Play Konusu: İlk filmi 1988 yapımı olan Child's Play (Çocuk Oyunu) serisinin ürkütücü bebek karakteri Chucky, 2019'da geri dönüyor! Efsanevi korku serisi, 1988’de çekilen ilk filmi Child's Play (Çocuk Oyunu) ve devam filmleri Child's Play 2, Child's Play 3, Bride of Chucky, Seed of Chucky ve Curse of Chucky'le, 2014 Saturn Ödülleri'nde En İyi Korku Film Serisi ödülünü almaya hak kazanmıştır. Child’s Play serisinin ilk filminin uyarlaması olacak 2019 yapımı filmin de, 2019’un en iyi korku filmleri arasında yerini alacağı düşünülüyor.

Ünlü seri katil Lakeshore Strangler, Cehennem'den kaçmak için kendi ruhunu bir Vodoo büyüsü aracılığıyla oyuncak bir bebeğe aktarır. Karen, şans eseri bulduğu bu oyuncak bebeği, oğlu Andy’ye doğum günü hediyesi olarak verecektir. Ancak çok geçmeden, ikisi de oyuncak bebeğin aslında bir seri katilin ruhunu barındırdığını anlar.

10. Wounds (29 Mart 2019)

wounds

Oyuncular: Dakota Johnson, Armie Hammer, Zazie Beetz

Türü: Dram, Korku, Gizem

Wounds Konusu: Will, New Orleans’ta yaşayan, içkiye düşkün ve sevgilisinden yeni ayrılmış bir adamdır. Barda rastgele çıkan bir kavgada yüzüne kötü bir yara alan Will, kavgadan sonra barda bir cep telefonu bulur. Telefonu alıp eve dönen Will, telefonda gördüklerinden rahatsız olmuştur. Zamanla telefona gelen zamansız ve garip mesajlar Will’in psikolojisini bozmaya başlar. Will mesajların gizemini çözmeye çalışırken kendi aklına karşı bir savaş verecektir.

29 Mart’ta vizyona girecek olan filmin yönetmeni İranlı yönetmen Babak Anvari. Anvari, 2016 yapımı Under the Shadow adlı korku filmiyle de çok konuşulmuştu. Listemizin son filmi olan Wounds, Armie Hammer (Call Me by Your Name) ve Dakota Johnson'lı (Fifty Shades serisi) kadrosu ve gerilim dolu konusuyla, 2019 korku filmleri arasında en iddialı olanlardan.

Popüler yayın platformu Netflix'te yayınlanan korku filmlerini derlediğimiz listeyeyse aşağıdan ulaşabilirsiniz:

İzleyenleri Dehşete Düşüren Netflix Korku Filmleri