Hoşgeldiniz!

X-Men Serisi Kronolojik Sıralaması (Film, Dizi, Çizgi Roman)

Marvel’ın en güçlü evrenlerinden biri olan X-Men, birbirinden başarılı filmlere, çizgi romanlara ve dizilere sahip. Oldukça geniş ve zaman çizelgesi karışık olan bu büyük evreni takip etmekse kolay değil. 

Biz de bu nedenle, ''X-tra'' yetenekleri olan mutant süper kahramanlarla dolu X-Men filmleri; 1960'larden beri ilgiyle okunan, Stan Lee ve Jack Kirby'nin yaratıcısı olduğu evrenin X-Men çizgi romanları ve ünlü Marvel serisinin en yeni dizilerinden oluşan rehber niteliğinde bir liste hazırladık. İşte, “X-Men serisi nasıl izlenmeli?”, “X-Men dizileri ve çizgi romanları hangileri?” gibi sorulara cevap bulabileceğiniz, kronolojik bir şekilde izlediğinizde/okuduğunuzda nefesinizi bir başka kesecek X-Men Serisi!

1. X-Men Origins: Wolverine / X-Men Başlangıç: Wolverine (2009) - Film

x-men origins wolverine

X-Men Origins: Wolverine IMDb Puanı: 6.6

X-Men Origins: Wolverine Oyuncuları: Hugh Jackman, Liev Schreiber, Danny Huston, Dominic Monaghan, Ryan Reynolds

X-Men Origins: Wolverine Konusu: X-Men serisinin dördüncü filmi olan X-Men Origins: Wolverine, serinin takip edilme sırasında birinci sırada yer alıyor. Muhteşem oyuncuları bünyesinde barındıran film, Wolverine’in karanlık geçmişi üzerine odaklanıyor. Wolverine’in X-Men ile olan geçmişini gözler önüne seren film, ünlü süper kahramanın çocukluğunu ve ilk aşkını da seyirciye aktarıyor.

1845 yılında Kanada’da yaşamakta olan Logan (Hugh Jackman) ve kardeşi Victor (Liev Schreiber), bütün hayatlarını şekillendirecek olan bir travma yaşarlar. Bu travmanın etkisi ile mutant özellikleri ortaya çıkmaya başlayan iki kardeş için hayatın çok farklı planları vardır. Dünya savaşı döneminde birlikte savaşa katılan Logan ve Victor’ın kaderi, X-Men’in hayatlarına girmesi ile tümüyle değişir.

2. X-Men: First Class / X-Men: Birinci Sınıf (2011) - Film

x-men first class

X-Men: First Class IMDb Puanı: 7.7

X-Men: First Class Oyuncuları: James McAvoy, Michael Fassbender, Kevin Bacon, Rose Byrne, Jennifer Lawrence, Nicholas Hoult

X-Men: First Class Konusu: 1962 yılında geçen film, X-Men serisinin temelini oluşturacak bir hikayeyi izleyiciler ile buluşturuyor. Başarılı oyuncuları ve serinin temellerini atan hikayesi ile olumlu yorumlar almış olan film, tüm zamanların en başarılı X-Men filmleri arasında yer alıyor.

Serinin kilit karakterleri olan Profesör X ve Magneto, kendilerine ün getirecek bu isimleri almadan önce, Charles Xavier (James McAvoy) ve Erik Lensherr (Michael Fassbender) isimli iki genç adamdır. Henüz güçlerini yeni keşfetmekte olan bu iki adam, ezeli düşmanlar haline gelmeden önce, birbirlerinin en yakın arkadaşlarıdır. Birlikte çalışarak güçlerini daha da artıran Charles ve Erik, diğer Mutantlar’ın da yardımı ile insanlığı tehdit eden büyük bir güce savaş açar. Ancak aralarında meydana gelen büyük sürtüşme, Magneto’nun Kardeşliği ve Profesör X’in X-Men’i arasındaki ezeli düşmanlığın temellerini atacaktır.

3. Legion (2017) - Dizi

legion

Legion IMDb Puanı: 8.3

Legion Oyuncuları: Dan Stevens, Rachel Keller, Aubrey Plaza

Legion Konusu: X-Men filmleri ile bağlantısı bulunan ilk televizyon dizisi Legion, serinin en başarılı yapımları arasında yer almaktadır. Genç bir mutantın başından geçen maceraları konu alan X-Men dizisi, bir Emmy adaylığına sahiptir. 2 sezon ve 19 bölüme sahip olan dizinin, 2019’un Haziran ayında üçüncü sezonu ile ekranlara geri dönmesi planlanmaktadır.

Hayatının erken dönemlerinde şizofreni tanısı konmuş olan David Haller (Dan Stevens), hastalığı yüzünden birçok farklı hastanede psikiyatrik tedavi görmüştür. Tedavi görmekte olduğu hastanelerden birinde tanıştığı başka bir hasta, genç adamın hastalıktan daha fazlasına sahip olabileceğinin ipuçlarını verir. David, başına gelen esrarengiz olaylar sonucu yaşadığı tehlikeli durumdan, kendilerini "Mutantlar" olarak tanımlayan bir grup insan sayesinde kurtulur. Mutantlar'ın yardımı ile, genç adam da kendi güçlerini keşfetmeye başlayacaktır.

4. X-Men: Days of Future Past / X-Men: Geçmiş Günler Gelecek (2014) - Film

x-men days of future past

X-Men: Days of Future Past IMDb Puanı: 8.0

X-Men: Days of Future Past Oyuncuları: Hugh Jackman, James McAvoy, Patrick Stewart Michael Fassbender, Ian McKellen, Jennifer Lawrence, Halle Berry, Ellen Page, Evan Peters

X-Men: Days of Future Past Konusu: Muhteşem bir oyuncu kadrosuna sahip olan süper kahraman filmi X-Men: Days of Future Past, X-Men serisinin en başarılı yapımları arasında yer almaktadır. Sıra dışı bir senaryoya sahip olan filmde, sevilen X-Men karakteri Wolverine’in karmaşık iki farklı zaman çizgisinde yaşadığı maceralar ele alınmaktadır.

Yakın gelecekte, Sentinel adı verilen robotlar, Mutantlar’ı ve onlara yardım eden insanları katletmektedir. 1973 yılında ele geçirilen Mystique'in (Jennifer Lawrence) DNA’sı yardımıyla yaratılmış olan bu robotları durdurmanın tek yolu, geçmişe giderek Mystique’i kurtarmaktır. Böyle yıpratıcı bir yolucuğa dayanabilecek tek kişi olarak seçilen Wolverine (Hugh Jackman), planı uygulayarak Mystique’i kurtarmak için, geçmişte geçen soluk kesen bir maceraya atılır.

5. The Gifted (2017) - Dizi

the gifted

The Gifted IMDb Puanı: 7.5

The Gifted Oyuncuları: Stephen Moyer, Amy Acker, Sean Teale

The Gifted Konusu: X-Men serisinin alternatif bir evreninde geçen dizisi The Gifted, serinin en tazeleri arasında yer almaktadır. Olumlu yorumlar almış olan dizide, X-Men’in ortadan kaybolmasının ardından meydana gelen olaylar anlatılmaktadır. 2 sezondan oluşan The Gifted'ın 28 bölümü bulunmaktadır.

Mutant insanlara olan güvenin yerle bir olduğu bir evrende sıradan hayatlar sürmekte olan iki ebeveyn, çocuklarının doğa üstü güçlere sahip olduğunu öğrenirler. Devletin mutantlara karşı yürütmekte olduğu politikadan ötürü, bu iki ebeveynin çocuklarını korumak için tek çareleri, yer altında, gizli şekilde varlığını sürdürmekte olan bir mutant örgütüne katılmaktır. Örgüt üyeleri, hayatta kalabilmek ve insanlar ile barış içinde yaşayabilmek için büyük bir savaş vermek zorundadır.

6. X-Men (2000) - Film

x-men

X-Men IMDb Puanı: 7.4

X-Men Oyuncuları: Patrick Stewart, Hugh Jackman, Ian McKellen, Halle Berry, Anna Paquin, James Marsden, Jean Grey

X-Men Konusu: X-Men filmlerinin ilki olma unvanını taşıyan süper kahraman filmi, serinin sevilen karakterleriyle bezeli temel bir olay örgüsü oluşturmuştur. Ünlü ve başarılı oyuncuları bir arada toplamayı başarmış olan 2000 yapımı X-Men, sağlamış olduğu başarı ile tüm süper kahraman filmlerinin geleceğini şekillendirmiştir. Marvel Comics çizgi romanlarından sinemaya uyarlanan ilk film olan ve Hugh Jackman'ın ilk beyaz perde deneyimi olma özelliğine sahip olan film, toplamda 13 ödül ve 26 adaylık sahibi olmuştur.

Mutantların ve insanların birbirlerine karşı korku besledikleri bir dünyada, on yedi yaşındaki genç Marie “Rogue” (Anna Paquin), isteği dışında sevgilisinin ölümüne sebep olur. Olayın ardından evinden kaçarak yollara düşen genç kızın yolu, kafes dövüşleri yapmakta olan ve güçlerinin farkındalığını yitirmiş Logan “Wolverine” (Hugh Jackman) ile kesişir. İkili, Profesör X adı ile tanınan, mutantlaşma üzerinde uzmanlaşmış Charles Xavier ‘in (Patrick Stewart) yardımı ile birlikte güçlerini keşfe çıkarak karanlık savaşların dönmekte olduğu mutantlar dünyasına adım atar.

7. Marvel Anime: X-Men (2011) - Animasyon Dizisi / TV Mini Dizisi

marvel anime x-men

Marvel Anime: X-Men IMDb Puanı: 7.2

Marvel Anime: X-Men Seslendirme Kadrosu: Steven Blum, Cam Clarke, Scott Porter, Stephanie Sheh

Marvel Anime: X-Men Konusu: X-Men serisinin anime türündeki örneği olan Marvel Anime: X-Men, X-Men ve anime severleri bir araya getiriyor. Sevilen mini dizide, olay örgüsü genel olarak Japonya’da geçiyor. Sevilen X-Men karakterlerini bünyesinde barındıran Marvel Anime: X-Men’in toplamda 12 bölümü bulunuyor.

Takım arkadaşlarının ölümü üzerine tekrar bir araya gelen X-Men, Armor’ın kaçırılması üzerine (Stephanie Sheh), Profesör X (Cam Clarke) tarafından Japonya’ya çağırılır. X-Men burada, U-Men adı verilen, mutantların organlarını çalıp kendilerine nakleden ve bu sayede ordularını güçlendirmeyi hedefleyen, tehlikeli bir tarikat ile karşı karşıya kalır. Bu yüzleşmede X-Men, adalet ve barışı sağlamak için U-Men’e büyük bir savaş açar.

8. X-Men: Mutant Genesis 2.0 (2002) - Çizgi Roman

x-men mutant genesis 2.0

X-Men: Mutant Genesis 2.0 Konusu: X-Men serisinin en heyecan dolu çizgi romanlarından biri olan X-Men: Mutant Genesis 2.0, ünlü çizgi roman yazarı Chris Claremont, çizgi roman sanatçıları Jim Lee ve Scott Lobdell işbirliğine hayata geçirilmiştir. Bu heyecan dolu yapıtta okurlar, klasikleşmiş süper kahraman serisine getirilmiş yeni bir bakış açısına tanık olacak.

Marvel Comics'e ait olan çizgi romanın konusu, Magneto’nun geleceği, Wolverine’in geçmişi ve bu iki zaman diliminin arasında kalmış olan X-Men üzerinden ilerlemektedir. Magneto’nun kurduğu yeni ordu ve Hand adı verilen tehlikeli birliğin hayata geri döndürdüğü eski bir düşman, insanlık açısından büyük bir tehlike arz etmektedir. Onları durdurabilecek tek şey ise tekrar bir araya gelmiş ve yenilenmiş X-Men’dir.

9. X2: X-Men United / X-Men 2 (2003) - Film

x2 x-men united

X2: X-Men United IMDb Puanı: 7.5

X2: X-Men United Oyuncuları: Patrick Stewart, Hugh Jackman, Ian McKellen, Halle Berry,  Anna Paquin, James Marsden, Jean Grey, Alan Cumming

X2: X-Men United Konusu: X-Men filmlerinin ikincisi olan X2: X-Men United, serinin muhteşem hikayesine, başarılı oyuncu kadrosu ile ara vermeden devam etmektedir. Başarılı oyunculuklara sahip olan film, dünya çapında büyük başarı sağlamıştır. X2: X-Men United, toplamda 6 ödül ve 41 adaylık sahibi olmuştur.

X-Men’in Magneto’yu alt edip hapsetmesinin üzerinden aylar geçmiştir. Logan’ın (Hugh Jackman) geçmişini öğrenme arayışında olduğu ve Profesör X’in (Patrick Stewart) önderliğini yaptığı X-Men’in yeni maceralar peşinde koştuğu sırada, Nightcrawler (Alan Cumming) isimli bir mutant Beyaz Saray’a saldırarak ABD başkanını öldürmeye çalışır. Bu talihsiz olayın sonucunda, devletin mutant karşıtı tavır ve hareketleri daha da büyük bir boyuta ulaşacaktır.

10. X-Men: The Last Stand / X-Men: Son Direniş (2006) - Film

x-men the last stand

X-Men: The Last Stand IMDb Puanı: 6.7

X-Men: The Last Stand Oyuncuları: Patrick Stewart, Hugh Jackman, Ian McKellen, Halle Berry,  Anna Paquin, James Marsden, Jean Grey, Ben Foster

X-Men: The Last Stand Konusu: Aynı zaman dilimi üzerinde geçen X-Men üçlemesinin son filmi X-Men: The Last Stand, ana konuya bir final oluşturmakta ve X-Men evreninin diğer yapımlarına yeni bir pencere açmaktadır. Üçlemenin önceki filmlerinde olduğu gibi muhteşem bir oyuncu kadrosuna sahip olan film, toplamda 7 ödül ve 37 adaylık sahibi olmuştur.

Mutantları “normal” insanlar yaptığı söylenen bir tedavinin keşfi üzerine,  mutant toplumu arasında büyük bir karmaşa çıkar. Aralarında Rogue’un (Anna Paquin) da bulunduğu birçok mutantın tedaviye sıcak bakmasına karşın, topluluğun büyük bir kesimi duruma karşı çıkmaktadır. Hâlâ büyük bir savaşın yaklaşmakta olduğuna inanan Magneto (Ian McKellen), bir mutant olan Angel’ın (Ben Foster) babasına ve yaratmış olduğu tedaviye karşı savaş açar.

11. The Wolverine / Wolverine (2013) - Film

the wolverine

The Wolverine IMDb Puanı: 6.7

The Wolverine Oyuncuları: Hugh Jackman, Hiroyuki Sanada, Tao Okamoto

The Wolverine Konusu: X-Men serisinin ünlü karakteri Wolverine, The Wolverine filmi ile maceralarına devam etmektedir. Hugh Jackman’ın başarılı oyunculuğu ile büyük beğeni kazanmış olan filmde, Wolverine’in, X-Men: The Last Stand filminden sonra meydana gelen maceraları konu edilmektedir. The Wolverine, 2 ödül ve 11 adaylık sahibi olmuştur. 

Modern zamanların Japonya’sında geçen filmde, Wolverine (Hugh Jackman), benliğinin derinliklerinin dışında, kendisine yabancı bir dünyadadır. İntikam peşinde olan Wolverine, hayatını tümüyle değiştirecek bir ölüm-kalım savaşı vermek zorundadır. İlk defa savunmasız kalmış olan süper kahraman, fiziksel ve duygusal limitlerini zorlamak zorunda kalacak, samuray kılıçlarıyla savaşarak ölümsüzlüğünün getirisi olan sorunları ile yüzleşerek her zamankinden daha da güçlü bir hal alacaktır.

12. X-Men: Apocalypse (2016) - Film

x-men apocalypse

X-Men: Apocalypse IMDb Puanı: 7.0

X-Men: Apocalypse Oyuncuları: James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Oscar Isaac, Nicholas Hoult, Sophie Turner

X-Men: Apocalypse Konusu: X-Men serisinin eski zaman dilimlerinde geçen filmlerinden biri olan X-Men: Apocalypse, X-Men: Days of Future Past’in devam filmi olma özelliğine sahiptir. Önceki filmlerde de beğeni kazanan muhteşem bir oyuncu kadrosuna sahip olan filmin 1 ödül ve 19 adaylığı bulunmaktadır. Filmde, X-Men evreninin en eski ve en güçlü mutantı olan Apocalypse’in geri dönüşü konu edilmektedir.

Yüzyıllar boyunca tanrı yerine konmuş ve bir çok mutantın güçlerini ele geçirerek ölümsüzlüğe ulaşmış olan En Sabah Nur, nam-ı diğer Apocalypse (Oscar Isaac), yüzyıllar süren derin uykusundan uyanmıştır. Uyandıktan sonra dünyanın bulunduğu durum yüzünden hayal kırıklığına uğrayan Apocalypse, insanlığı yok ederek yeni bir düzen kurmak adına güçlü mutantlardan oluşan bir ordu kurar. Darmadağınık bir halde olan Magneto (Michael Fassbender) da bu ordunun bir parçasıdır. Yıkılmanın eşiğinde olan dünyanın kaderi, Profesör X’in  (James McAvoy) önderliğindeki X-Men’den başkası değildir.

13. Deadpool (2016) - Film

deadpool

Deadpool IMDb Puanı: 8.0

Deadpool Oyuncuları: Ryan Reynolds, Morena Baccarin, Ed Skrein, Gina Carano, Brianna Hildebrand, Stefan Kapičić

Deadpool Konusu: X-Men serisinin en eğlenceli filmi kabul edilen Deadpool, serinin diğer filmlerinden farklı yapısı ve esprili diyalogları ile büyük beğeni toplamıştır. Deadpool karakterine ilk önce listemizin başında yer alan X-Men Origins: Wolverine filminde can vermiş olan Ryan Reynolds, filmdeki oyunculuğu ile büyük bir başarıya imza atmıştır. Deadpool, başarısı sayesinde 2 Altın Küre ödülüne adaylık kazanmıştır.

Eski bir özel kuvvetler oparetörü ve paralı asker olan Wade Wilson (Ryan Reynolds), tüm vücuduna ele geçirmiş olan kanserden muzdarip olduğunu öğrenir. İçinde bulunan tüm sevgiye rağmen durumunu kaldıramayan Wade, hayatının aşkı Vanessa’yı (Morena Baccarin) ansızın terk eder ve gizli deneyde denek olur. Ters giden deneyin ardından sıra dışı güçlere sahip olan Wade, artık vücudundaki tüm yaraların ve hastalıkların kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlayan mutant özelliklere sahiptir. Genç adam bundan sonra hayatına kara mizahı silah olarak kullanan süper kahraman Deadpool olarak devam edecektir. 

14. New X-Men: E Is for Extinction (2001) - Çizgi Roman

new x-men e is for extinction

E is for Extinction Konusu: Çizgi roman yazarı Grant Morrison’ın New X-Men isimli Marvel çizgi roman serisindeki ilk eseri olan New X-Men: E is for Extincton, X-Men evrenine farklı bir bakış açısı sunmaktadır. Klasikleşmiş evrene yeni bir soluk getiren bu ilginç çizgi romanda, dünyanın dört bir yanında bulunan genç mutantlar gelişmekte ve mutantların yetenekleri güçlenmektedir. Gizemli bir kadın olan Cassandra Nova, bu mutantların 16 milyonunun ölümüne sebep olmuştur. Bu ölümlerle yetinmeyen gizemli kadının yeni hedefi ise X-Men’dir. Profesör X’in önderliğindeki X-Men, uzun bir süredir insanlar ile barış içinde yaşayacakları günü hayal etmektedir. Ancak hayal kurma devri kapanmıştır. X-Men’in önünde zorlu bir savaş bulunmaktadır. 

15. Logan (2017) - Film

logan

Logan IMDb Puanı: 8.1

Logan Oyuncuları: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Dafne Keen

Logan Konusu: An itibariyle X-Men izleme sırasının en son filmi olan Logan, serinin en çok başarı sağlamış filmleri arasında yer almaktadır. X-Men’in sevilen karakteri Wolverine üzerinden ilerleyen süper kahraman filmi, önceki filmlerde gösterilen Wolverine’in aksiyon dolu yapısından daha çok, karakterin duygusal Logan yönünü ortaya sermektedir. Logan, bir Oscar adaylığına sahip olmuştur.

2029 yılında, genetiği değiştirilmiş bitkiler yüzünden mutantların soyu neredeyse tükenmek üzeredir. Dağılmış olan X-Men’in üyelerinden biri olan Logan “Wolverine” (Hugh Jackman), kendisini alkole adamıştır ve şoförlük yaparak hayatını devam ettirmektedir. Gözlerden ırak bir şekilde yaşayan Profesör X’in (Patrick Stewart) bakımından da sorumlu olan Logan, bir gün Laura (Dafne Keen) adlı küçük bir kızı Kanada sınırına götürmekle görevlendirilir. Logan görevi kabul etmek istemese de, Profesör X uzun süredir küçük kızın ortaya çıkacağı günü beklemektedir. Laura, tıpkı Wolverine’inkilere benzeyen mutant güçlerine sahiptir.

BONUS: X-Men (1992–1997) - Çizgi Film Serisi

x-men çizgi film

X-Men IMDb Konusu: 8.5

X-Men Seslendirme Kadrosu: Cathal J. Dodd, George Buza, Norm Spencer, Cedric Smith, Lenore Zann, Catherine Disher

X-Men Konusu: X-Men izleme sırasını tamamladıysanız ancak seriye doyamadıysanız, bu heyecan dolu evrene bir X-Men çizgi filmi olan bu dizi ile devam etmenizi şiddetle öneriyoruz. X-Men’in en eski uyarlamalarından biri olan animasyon türündeki bu keyif verici yapım, serinin klasikleri arasında yer almaktadır. Bu başarılı yapım, günümüzde de IMDb’nin en iyi TV programları listesinde yer almaktadır.

Marvel dünyasının süper güçlere sahip olan mutant insanları, toplum tarafından nefret ve korku ile karşılanmaktadır. Bu süper insanların toplumdan tek kaçış yolu ise Profesör X’in (Cedric Smith) kurmuş olduğu Yetenekli Çocuklar Akademisi’dir. Dışarıdan normal bir okul gibi görünen akademi, aslında mutantlara güçlerini kontrol etme ve toplumda normal bir şekilde yaşama yöntemlerini öğretmektedir. Akademi’nin en gizli sırrı ise, ev sahipliği yaptığı X-Men adlı mutant topluluğudur. İyi mutanlardan oluşan X-Men, güçlerini kötüye kullanarak dünyayı ele geçirmeye çalışan mutant topluluklarına karşı büyük mücadeleler vermektedir.