Hoşgeldiniz!

Marvel Evreninin Yeni Halkası: X-Men Dizileri

Marvel’ın en sevilen hikayelerini içinde barındıran, süper güçlü mutantlarla dolu X-Men evreni, başarılı film ve çizgi romanların yanı sıra; henüz sayısı fazla olmasa da sürükleyici dizilere de ev sahipliği yapıyor. 

Bizler de bu listede, X-Men serisi tutkunlarının beğenisini kazanacak en iyi X-men dizilerini derledik. İşte Marvel evreninin en yeni üyeleri olan X-Men dizileri!

1. Legion (2017)

legion,dizi

Legion IMDb Puanı: 8.3

Legion Oyuncuları: Dan Stevens, Rachel Keller, Aubrey Plaza

Legion Konusu: Marvel ve 20th Century Fox ortak yapımı olan Legion, X-Men film serisinin ilk televizyon uyarlaması olma unvanını taşımaktadır. X-Men dizilerinin en çok beğenilenleri arasında yer alan Legion, her yeni bölümünde seyirciye çözülmesi gereken bilmeceler vermesi ile adından fazlasıyla bahsettirmektedir. Başarılı dizinin bir Emmy adaylığı bulunmaktadır. 

Fargo dizisine imza atan Noah Hawley ile X-Men film serisinin yönetmeni Bryan Singer’ın ortak yapımı olan Legion, bilim kurgu ile psikolojik dramı başarılı bir şekilde harmanlamaktadır. Gerilim dolu dizinin başrolünde ise, İngiltere yapımı dönem dizisi Downton Abbey’den tanınan, Dan Stevens yer almaktadır. Stevens’a dizide eşlik eden başarılı oyuncular arasında ise, Fargo dizisi ile tanınan güzel oyuncu Rachel Keller ile Parks and Recreation dizisinden tanınan Aubrey Plaza gibi isimler yer almaktadır. Oyunculukları ve senaryosu ile adından sıkça söz ettiren X-Men dizileri arasında bulunan dizinin an itibarıyla 2 sezon ve 19 bölümü bulunmaktadır. Legion'ın, 2019’un Haziran ayında 3. sezonu ile tekrar seyirci karşısına çıkması planlanmaktadır.

Gelelim bu bilmeceler ile dolu sürükleyici süper kahraman dizisinin konusuna: 

David Haller (Dan Stevens), küçük yaştan itibaren çevresindeki diğer insanların görmediği insan ve figürleri gördüğünü söylemekte, zihin gücü ile eşyaları hareket ettirdiğini iddia etmekte ve daha bir çok garip davranışta bulunmaktadır. Bu esrarengiz tavırlarından dolayı genç adama erken yaşlarda şizofreni tanısı konmuştur. Kendisine konan bu tanı yüzünden hayatı tümüyle başka bir boyut kazanan David, yıllar boyuncu tedavi görme amacı ile birçok farklı kliniğe başvurmuştur. Bu kliniklerden birinde tanıştığı bir hasta, David’in aslında psikolojik bir rahatsızlıktan çok daha fazlasına sahip olduğunu öğrenmesini sağlar. Genç adamın başından geçecek büyük tehlikeden kurtulmasını sağlayacak olan bir grup mutant, David’in gerçek kimliğini öğrenmesini sağlayacaktır.

2. The Gifted (2017)

the gifted,dizi

The Gifted IMDb Puanı: 7.5

The Gifted Oyuncuları: Stephen Moyer, Amy Acker, Sean Teale, Natalie Alyn Lind, Percy Hynes White

The Gifted Konusu: Legion gibi Marvel ve 20th Century Fox işbirliği ile hazırlanmış olan The Gifted, X-Men film serisi ile bağlantısı olan ikinci dizi olma özelliğini taşımaktadır. X-Men evreninin alternatif bir zaman diliminde geçmekte olan süper kahraman dizisi, tüm zamanların en ses getirmiş X-Men dizileri arasında yer almaktadır. The Gifted’ın, 2 sezon halinde yayınlanmış 28 bölümü bulunmaktadır. Sevilen X-Men dizisi The Gifted'ın 3. sezon onayı alıp alamayacağıysa henüz belli değil.

Sürükleyici dizinin yapımcıları arasında, X-Men film serisinin yönetmeni Bryan Singer ve Marvel’ın ünlü çizgi roman yazarı Stan Lee gibi başarılı isimler yer almaktadır. Aksiyon dolu dizinin başrollerinde ise En İyi Vampir Dizileri listemizde yer alan True Blood’dan tanıdığımız Stephen Moyer ile yine aynı listede yer alan Angel’da karşımıza çıkmış olan Amy Acker yer almaktadır. Başarılı oyunculara, Natalie Alyn Lind, Percy Hynes White ve İngiltere yapımı ünlü gençlik dizisi Skins ile tanınan Sean Teale gibi genç oyuncular eşlik etmektedir.

Gelelim en yeni X-Men dizileri arasında yer alan The Gifted’in konusuna:

Önceden de bahsettiğimiz gibi alternatif bir zaman diliminde geçen dizide, nerede olduğu bilinmeyen X-Men’in dağıldığı düşünülmektedir. Doğa üstü güçlere sahip mutantlar ise devlet tarafından baskı görmekte, yakalanarak üst düzey güvenlik önlemleri ile donatılmış tesislere hapsedilmektedir. Uygulamakta olduğu baskılar sayesinde devlet, mutantların korku içinde gizli bir şekilde yaşamasını ve insanlardan uzak durmasını sağlamaya başarmıştır. Toplumun böyle ayrık bir yapı almış olduğu ortamda yaşayan Kate (Amy Acker) ve Reed Strucker (Stephen Moyer), çocukları Lauren (Natalie Alyn Lind) ve Andy (Percy Hynes White) ile oldukça sıradan bir hayat sürmektedir. Ancak bu sıradanlık çok uzun sürmez ve talihsiz iki ebeveyn, çocuklarının mutant olduğu gerçeği ile yüzleşmek zorunda kalır. Artık hayatlarının eskisi gibi olamayacağını fark eden Kate ve Reed, çocuklarını korumak için hükümeti karşılarına almak zorundadır. Aile bu esnada, mutantlardan oluşan gizli bir direniş örgütünün parçası olacaktır.