Hoşgeldiniz!

Romantik Komedi Kore Filmleri İçinden İzlenmesi Gerekenler

İşte izlemekten keyif alacağınız, romantik komedi türündeki Kore filmleri önerilerimiz!

Sinemanın yükselen yıldızı olan Kore sineması, yüzünüzde tebessüm bırakacak birbirinden güzel aşk hikayelerine ev sahipliği yapıyor. Bizler de Güney Kore'de ve tüm dünyada çok sevilen, komedi ve romantizmi harmanlamış filmleri derledik. Sizler için, en iyi romantik komedi Kore filmlerini IMDB puanlarına göre de sıraladık.

1. My Sassy Girl / Yeopgijeogin Geunyeo (2001)

my sassy girl

My Sassy Girl IMDb Puanı: 8.1

Oyuncular: Jun Ji-hyun, Cha Tae-hyun

Tür: Romantik Komedi, Dram

My Sassy Girl Konusu: Kim Ho-sik tarafından yazılmış, gerçek olaylara dayanan blog yazılarından uyarlanmış olan My Sassy Girl, tüm zamanların en iyi romantik komedi Kore filmi olma unvanını sahiptir. Kore sinemasında bir dönüm noktası olmuş olan film, global alanda büyük başarı sahibi olmuştur. Kore de dahil olmak üzere birçok ülkede TV dizisi olarak da ekranlara uyarlanan filmin, 2008 ABD yapımı, aynı adlı bir tekrar çekimi de bulunmaktadır. Başarılı Kore filmi, 6 ödül ve 1 adaylık sahibi olmuştur.

Mühendislik öğrencisi Gyeon-woo (Cha Tae-hyun), arkadaşları ile geçirdiği eğlenceli bir akşamın ardından metro istasyonuna doğru yola koyulur. Genç adam istasyonda, raylara tehlikeli bir şekilde yakın duran, sarhoş bir kızı (Jun Ji-hyun) fark eder ve tren gelmek üzereyken zamanında hareket ederek kızı kurtarır. Kendinde olmayan genç kadın, trendeyken de sakin duramaz ve diğer yolcuları rahatsız edip Gyeon-woo’yu mahcup duruma düşürür. Genç adam, kızı orada bırakıp gitmek istese de hissettiği sorumluluk yüzünden bunu yapamaz ve aralarında filizlenecek olan bağın temellerini atmış olur.

2. The Beauty Inside / Byuti Insaideu (2015)

the beauty inside

The Beauty Inside IMDb Puanı: 7.4

Oyuncular: Han Hyo-joo, Park Seo-joon

Tür: Romantik Komedi, Dram

The Beauty Inside Konusu: The Beauty Inside, 2012 yapımı, aynı adlı Amerikan internet dizisinden sinemaya uyarlanmıştır. Türünün en sevilenleri arasında yer alan Güney Kore romantik komedi filmi, ülkenin birçok başarılı oyuncusunu bünyesinde barındırmaktadır. Keyifli ve ilginç konusu ile Kore’de büyük başarı sağlamış olan film, ABD de dahil olmak üzere diğer ülkelerde de ses getirmiştir. Aynı adlı 2018 yapımı bir Kore televizyon dizisi uyarlamasına sahip olan The Beauty Inside’ın, ABD yapımı bir film uyarlamasının yapılması da planlanmaktadır.

Genç Woo-jin, bir sabah aynaya baktığında gözlerine inanamaz; aynada kendisine ait olmayan bir beden ve yüzün yansıması vardır. Neye uğradığını şaşıran genç adam, bu olaydan sonra başladığı her yeni günde başka bir bedene sahip olur. Annesi ve arkadaşının desteği sayesinde tuhaf sorununa alışmış olan genç adamın bir diğer sırdaşı da, aşık olduğu genç kadın Yi-soo’dur (Han  Hyo-joo). Woo-jin, yeni başladığı her günde, genç kadın ile bir araya gelmenin bir yolunu bulmalıdır. Çünkü Woo-jin'in görüntüsü değişse de, hisleri hep aynıdır.

3. My Little Bride / Eorin Sinbu (2004)

my little bride

My Little Bride IMDb Puanı: 7.1

Oyuncular: Moon Geun-young, Kim Rae-won

Tür: Romantik Komedi, Dram

My Little Bride Konusu: 2002 Hong Kong yapımı My Wife Is 18 adlı romantik komedi filminin tekrar çekimi olan My Little Bride, en iyi romantik komedi Kore filmleri arasında yer almaktadır. Eğlenceli bir konu, başarılı bir senaryo ve iyi seçilmiş oyunculara sahip olan film, yayınlandığı dönemde Güney Kore’nin en başarılı filmleri arasına girmeyi başarmıştır. IMDb puanı en yüksek Kore filmleri listelerinde de yer alan My Little Bride, Kore filmlerinin romantik komedi dalındaki önerilerinin vazgeçilmezi haline gelmiştir.

15 yaşındaki lise öğrencisi Bo-eun (Moon Geun-young), yaşıtı olan her sıradan gencin yaptığı gibi, dersleri, sosyal hayatı ve hoşlandığı delikanlı ile ilgilenmektedir. Bo-eun’un büyükbabası ise, genç kızın hayatını etkileyecek büyük bir kararı onun yerine alır ve Kore Savaşı döneminde yapmış olduğu bir anlaşma yüzünden, genç kızı Sang-min (Kim Rae-won) ile evlenmeye zorlar. İkilinin itirazlarına rağmen, Bo-eun’un büyükbabası galip gelir ve evlilik gerçekleşir. Böylelikle, tuhaf ve eğlenceli bir aşk hikayesinin temelleri atılmaya başlar.

4. I’m a Cyborg, But That’s OK / Ssaibogeujiman Gwaenchanha (2006)

im a cyborg but thats ok

I’m a Cyborg, But That’s OK IMDb Puanı: 7.1

Oyuncular: Im Soo-jung, Rain

Tür: Romantik Komedi, Dram

I’m a Cyborg, But That’s OK Konusu: Ünlü Güney Koreli yönetmen Park Chan-wook’un yönetmenlik koltuğunda oturduğu, romantik filmler denildiğinde Kore yapımları arasında ilk akla gelenlerden biri olan I’m a Cyborg, But That’s OK, en popüler ve bilinen romantik komedi Kore filmleri arasında yer almaktadır. Vizyona girdiği hafta, Güney Kore’de birinci sıraya oturmuş olan film, dünya çapında da başarı sağlamıştır. 2007 yılında Hong Kong Uluslararası  Film Festivali’nin açılış filmi olarak seçilen I’m a Cyborg, But That’s OK, Berlin Uluslararası Film Festivali de dahil olmak üzere, uluslararası bir çok platformda ödül sahibi olmuştur.

Radyo üretimi yapan bir fabrikanın çalışanlarından biri olan Cha Young-goon (Im Soo-young), cyborg olduğuna inanmaktadır. Genç kadın, bir gün işteyken kendine zarar vermeye çalışması üzerine bir akıl hastanesine kaldırılır. Yemek yemeyen ve piller ile kendisini “şarj etmeye” çalışan Young-goon, hastanede tedavi görmekte olan, masa tenisi tutkunu Park Il-sun’un (Rain) ilgisini çeker. O andan itibaren genç adamın tek hedefi Young-goon’un yemek yemesini sağlamak olur.

5. Spellbound / Ossakhan Yeonae (2011)

spellbound

Spellbound IMDb Puanı: 6.9

Oyuncular: Son Ye-jin, Lee Min-ki

Tür: Romantik Komedi, Korku

Spellbound Konusu: İki farklı türü bir araya getirmesi ile büyük ilgi odağı olmuş olan Spellbound, son on yılın en başarılı romantik komedi Kore filmleri arasında yer almaktadır. Başarılı oyuncu kadrosu ile de beğeni toplamış olan film, en çok hasılat yapmış olan on Güney Kore filminden biri olmayı başarmıştır. Spellbound'un başrol oyuncusu Son Ye-jin’in 2012 Baeksang Sanat Ödülleri’nde, En İyi Kadın Oyuncu dalında  aday gösterilmesi ile bu başarılı Kore filmi, başarılarına bir de adaylık eklemiştir.

Bir sihirbaz olan Jo-goo (Lee Min-ki), kendisini geliştirmek ve kariyerinde daha üst sıralara çıkmak istemektedir. Şovunu daha başarılı kılabilmek için çalışmalar yapmakta olan genç adam, gösterilerinin birinde tuhaf biri olan Yeo-ri (Son Ye-jin) ile tanışır ve genç kadına gösterilerinde yer alması için bir teklifte bulunur. Zaman içinde başarı kazanmaya başlayan Jo-goo, kendisini Yeo-ri’ni ürpertici sorunlarının bir parçası olarak bulur ancak bunun bir önemi yoktur. Çünkü aralarındaki bağ ikisi için de mühim olan tek şeydir.

6. Whatcha Wearin’? / Nauri P.S. Pateuneo (2012)

whatcha wearin

Whatcha Wearin’? IMDb Puanı: 6.9

Oyuncular: Ji Seong, Kim Ah-jung

Tür: Romantik Komedi

Whatcha Wearin’? Konusu: Tüm zamanların en çok ses getiren romantik komedi Kore filmlerinde biri olan Whatcha Wearin’?, daha çok yetişkinlere hitap etmektedir. Eğlenceli konusu ile büyük beğeni toplamış olan film, vizyonda yakaladığı başarılı hasılat ile sadece on gün içerisinde kendisinden önceki rekortmenleri geçmeyi başarmıştır. Whatcha Wearin’?, Güney Kore’nin iki büyük ödül töreni olan Baek Sang Sanat Ödülleri ve Grand Bell Ödülleri'nde de adaylık sahibi olmuştur.

Erkek arkadaşı ile beş senedir birliktelikleri devam eden ancak ilişkisi pek de iyi gitmeyen Yoon-jeong (Kim Ah-jung), aralarındaki ilişkiyi canlandırmak adına erkek arkadaşı ile telefon üzerinden cinsel içerikli sohbetler yapmaya karar verir. Ancak erkek arkadaşını aradığını sanan genç kadın, yanlışlıkla bir yabancıyı, eski kız arkadaşını unutamayan Hyun-seung’u arar. İkili yanlışlığı fark etse de, birbirlerini tanımadıkları için bu durumu sürdürmeye karar verir. Zaman içerisinde Yoon-jeong’un erkek arkadaşıyla ilişkisi iyice kötüleşir ve genç kadın yeni tanıştığı bir erkeğe aşık olur. Yoon-jeong’un bu yeni aşkı, Hyun-seung ile arasındaki ilişkiyi derinden etkileyecektir.

7. 200 Pounds Beauty (2006)

200 pounds beauty

200 Pounds Beauty IMDb Puanı: 6.8

Oyuncular: Kim Ah-jung, Ju Jin-mo

Tür: Romantik Komedi, Drama, Müzikal

200 Pounds Beauty Konusu: Kanna’s Big Success! isimli sevilen Japon mangasından uyarlanan 200 Pounds Beauty, en bilinen ve sevilen romantik komedi Kore filmleri arasında yer almaktadır. 2006 yılında, Güney Kore’de hasılat yönünden en çok başarı sağlamış ilk üç yerli film arasına girmiş olan 200 Pounds Beauty, hem seyirciler hem de film eleştirmenleri tarafından aldığı olumlu yorumlar ile de başarısını taçlandırmıştır. Film, 5 ödül ve 11 adaylık sahibi olmuştur.

Kang Han-na (Kim Ah-jung), kilolu ve toplum tarafından güzel bulunmayan bir genç kadındır. Dış görünüşünde yaşadığı olumsuzluğun aksine, muhteşem bir sese sahip olan genç kadın için şarkı söylemek büyük bir tutkudur ancak bu halde sahneye çıkmasının imkanı yoktur. Bu nedenle Han-na, güzel olan ancak şarkı söyleyemeyen popüler bir şarkıcının sesi olmakta, onun yerine herkesten gizli şarkı söylemektedir. Han-na’nın bir sırrı daha vardır: O, genç yönetmen Han Sang-jun’a (Ju Jin-mo) aşıktır ancak vokalliğini yaptığı güzel şarkıcı ve genç adam arasında geçen bir konuşma, Han-na’nın kendisine olan güvenini iyice çökertir. Bu olayın etkisinde kalan genç kadın, hayatının dönüm noktası olacak olan, baştan aşağı değişimine doğru büyük bir adım atar.

8. Penny Pinchers / Tikkeulmoa Romaenseu (2011)

penny pinchers

Penny Pinchers IMDb Puanı: 6.8

Oyuncular: Han Ye-seul, Song Joong-ki

Tür: Romantik Komedi

Penny Pinchers Konusu: En eğlenceli romantik komedi Kore filmleri arasında yer alan Penny Pinchers, sıra dışı konusu ve başarılı oyunculukları ile büyük beğeni toplamıştır. Film, vizyonda kaldığı dönemde hasılat konusunda beklediği başarıyı yakalayamamış olmasına rağmen, hem Kore’de hem de diğer ülkelerde seyirciler ve eleştirmenler tarafından beğenilmiş, olumlu yorumlar almıştır. Çeşitli festivallerde gösterime girme şansı yakalamış olan Penny Pinchers, En İyi Yeni Yönetmen dalında da bir adaylık sahibi olmuştur.

Üniversite mezunu Chun Ji-woong (Song Joong-ki), işsizdir. Katıldığı iş görüşmeleri devamlı hüsranla sonuçlanan genç adam, küçük bir restoran işletmekte olan annesinden aldığı harçlıklar ile geçinmek zorundadır. Ji-woong'un aşk hayatını da olumsuz etkileyen bu durum, annesinin kendisine para göndermeyi kesmesi üzerine daha da zorlu bir hâl alır. Ji-woong’un komşusu olan Gu Hong-sil (Han Ye-seul) ise fazlasıyla tutumlu biridir. Hiçbir şeyi israf etmemeye özen gösteren genç kadın, geri dönüşüm yapmaya özen gösterdiği gibi, kafelerden şeker bile çalmaktadır. Para harcamamaya özen gösteren Hong-sil için, aşk gereksiz bir lükstür. Bu iki zıt bir o kadar da benzer kutup, genç kadının yardıma sıkışması sonucu bir araya gelir.

9. Because I Love You / Saranghagi Ttaemoone (2017)

because i love you

Because I Love You IMDb Puanı: 6.6

Oyuncular: Cha Tae-hyun, Kim Yoo-jung

Tür: Romantik Komedi, Fantastik, Dram

Because I Love You Konusu: 2017 yapımı Kore romantik komedi filmi Because I Love You, tek bir tema üzerine kurulmuş olan birçok kısa filmden oluşmaktadır. Eğlenceli konu ve senaryosu ile büyük beğeni toplayan film, sadece Güney Kore ile kalmayarak tüm dünyada romantik komedi severlerin ilgisini çekmiştir. Because I Love You’nun başrolünde, ünlü Güney Kore romantik komedi filmi My Sassy Girl ile tanınan, Cha Tae-hyun bulunmaktadır.

Başarılı bir şarkı sözü yazarı olan Lee Hyeong’un (Cha Tae-hyun) ruhu, geçirdiği bir kaza sonucu büyük bir sorumluluk ile görevlendirilir. Hyeong, aşkı bulmakta zorluk çeken insanları bulmalı ve bu insanları birbirlerine bağlayarak duygularını ifade etmelerini sağlamalıdır. Bu önemli görevi sırasında bir lise öğrencisi olan Jang Soo-yi “Scully” (Kim Yoo-jung) de kendisine rehberlik edecektir.

10. Love Forecast / Oneului Yeonae (2015)

love forecast

Love Forecast IMDb Puanı: 6.3

Oyuncular: Lee Seung-gi, Moon Chae-won

Tür: Romantik Komedi

Love Forecast Konusu: Son yılların en çok sevilen romantik komedi türündeki Kore filmleri arasında yer alan Love Forecast, hepimizin sosyal medyadan da aşina olduğu “friendzone” tabiri üzerine kurulu senaryosu ile dikkat çekmektedir. Vizyonda kaldığı süre içerisinde hasılat yönünden de büyük başarı sağlamış olan Love Forecast, önemli ödüller törenlerinde farklı kategorilerde adaylık sahibi de olmuştur.

Televizyondaki zarif duruşu ve güzelliği ile tanınan, hava durumu sunucusu Kim Hyun-woo (Moon Chae-won), özel hayatında fazlasıyla içki içen, biraz kaba davranışlara sahip olan ve aşk hayatında iyi tercihler yapamayan bir genç kadındır. Genç kadının 18 yıllık arkadaşı olan, ilkokul öğretmeni Kang Joon-soo (Lee Seung-gi) da, ilişkilerine büyük emek vermekte ancak sürekli terk edilmektedir. Genç adam için en acı olanı ise, Hyun-woo’ya yıllardır aşık olması ve genç kadının onu devamlı olarak yok saymasıdır.

11. The Princess and the Matchmaker / Gung-hap (2018)

the princess and the matchmaker

The Princess and the Matchmaker IMDb Puanı: 6.2

Oyuncular: Shim Eun-kyung, Lee Seung-gi, Yeon Woo-jin, kang Min-hyuk, Choi Woo-shik

Tür: Romantik Komedi, Tarih

The Princess and the Matchmaker Konusu: Dönem filmi tutkunlarının da ilgisini çeken, 2018 yapımı Kore romantik komedi filmi The Princess and the Matchmaker, 2018 yılının en başarılı Güney Kore filmleri arasında yer almaktadır. Başarılı bir oyuncu kadrosuna sahip olan The Princess and the Matchmaker, Japonya ve Tayvan gibi diğer Asya ülkelerinde de yayınlanmış, oldukça da büyük bir başarı elde etmiştir.

Prenses Songhwa (Shim Eun-kyung), uyumlu bir evlilik yapacağı, kendisi ile eşleştirilmiş ancak sevmediği bir erkekle evlenme fikrini reddetmekte, kaderine karşı gelmektedir. Kararında ısrarcı olan genç prenses, sarayı terk eder ve evleneceği erkeği kendi bulabilmek için bir maceraya atılır. Fakat evlilik uyumu işaretlerini okumak ve prensesin eş adaylarını bulmak ile görevli kişi Seo Do-yoon’dur (Lee Seung-gi) ve Do-yoon, işinde oldukça başarılı biridir.

En iyi romantik komedi Kore filmlerini IMDB puanlarına göre sıraladığımız listenin sonuna geldik. Bu liste ilginizi çektiyse ve Kore filmlerine ilginiz varsa aşağıdaki popüler listelerimiz de ilginizi çekebilir:

En İyi Kore Aşk Filmleri
IMDb Puanına Göre Sıralı En İyi Kore Korku Filmleri
Netflix Kore Filmleri
En İyi Güney Kore Filmleri