Hoşgeldiniz!

Ödüllü Kısa Filmler

Kısa film yapmak en başarılı yönetmenler için bile zordur. İzleyiciye filmin duygusunu uzun metraj filmlere kıyasla çok daha kısa bir zaman aralığında hissettirmeniz gerekir. Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’ne göre bir kısa film jeneriği de dahil en fazla 40 dakika uzunluğunda olmalıdır.

Biz de sizler için en uzunu 31 dakika olan bol ödüllü kısa filmleri derledik. Eleştirmenlerce de izleyicilerce de oldukça beğenilen bu ödüllü kısa filmleri izleyeceğinizi umuyoruz ve iyi seyirler diliyoruz!

1. Curfew (2012)

curfew

Curfew IMDb Puanı: 7.9

Curfew Konusu: Yönetmen Shawn Christensen’in yazıp yönettiği ve başrolünde oynadığı Curfew, hayatının en dip noktasında olan Richie’nin, kız kardeşinden aldığı bir telefon üzerine, bir akşamını yeğeni Sophia ile geçirmesini konu ediniyor. 2014’te Before I Disappear adıyla uzun metrajlı bir versiyonu da çekilmiş olan kısa film, 28 dakika uzunluğunda. Curfew, Oscar Ödüllü kısa filmler arasında yer almakla birlikte, aday gösterildiği tüm ödülleri de kazanmış. En iyi kısa filmler içinde kesinlikle izlemeye değer bir yapım.

Oyuncular: Shawn Christensen, Fatima Ptacek, Kim Allen

Yönetmen: Shawn Christensen

2. Next Floor (2008)

next floor

Next Floor IMDb Puanı: 7.5

Next Floor Konusu: Blade Runner 2049, Arrival, Enemy gibi, hem eleştirmenler hem de izleyicilerden tam not almış filmlerin yönetmeni Denis Villeneuve, 2008 yılında bir de kısa film yönetmiş. Next Floor’un konusu sıradan görünse de bu kısa filmde, 11 dakika gibi kısa süre içinde oldukça ilginç sahnelere tanık oluyoruz. On bir konuğun yemek yemek için bir sofrada toplanmasını görsel olarak da zengin bir biçimde bize sunan film, Toronto Uluslararası Film Festivali, Sundance Film Festivali gibi prestijli festivallerde kazandığı ödüller başta olmak üzere, toplamda 21 ödül almış. Kısa film festivalleri içindeyse iki ödül alarak Villeneuve’den beklenen başarıyı göstermiş ve bu filme, en iyi kısa filmler arasındaki yerini kazandırmış.

Oyuncular: Simone Chevalot, Luc-Martial Dagenais, Kenneth Fernandez

Yönetmen: Denis Villeneuve

3. Room 8 (2013)

room 8

Room 8 IMDb Puanı: 7.9

Room 8 Konusu: İki adet BAFTA ödülüyle ve aldığı yorumlarla başarılı bir kısa film olan Room 8, yedi dakika gibi oldukça kısa bir süreye sahip. Sovyet döneminde bir hapishanede geçen film, Ives adlı bir mahkumun askerler tarafından, Shears adlı başka bir mahkumun kalmakta olduğu bir hücreye getirilmesiyle başlıyor. Shears odada bulunan kırmızı ahşap kutuyla ilgilenmeye başlayana kadar, Ives ile iletişime geçmeye pek istekli olmaz. Ancak ikilinin arasında kutu üzerinden gelişen diyaloglarla Ives, kendini şimdikinden daha farklı bir durumda bulur.

Oyuncular: Tom Cullen, Michael Gould, Yuri Klimov

Yönetmen: James W. Griffiths

4. Visas And Virtue (1997)

visas and virtue

Visas and Virtue IMDb Puanı: 7.1

Visas and Virtue Konusu: Oscar ödüllü en iyi kısa filmler arasından bir başka filmle listemize devam edelim. Sempa, İkinci Dünya Savaşı sırasında, Japonya’dan kaçarak hayatını kurtarmak isteyen Yahudilere vize vererek birçok hayatı kurtarmasıyla bilinen bir diplomattır. Gerçek olaylardan esinlenerek bu diplomatın hikayesini anlatmaya çalışan Visas and Virtue, diplomatın işi ve insani değerleri arasında kalarak yaşadığı gerilimi anlatmaya çalışan 26 dakikalık ödüllü bir kısa film. 

Oyuncular: Chris Tashima, Susan Fukuda, Diana Georger

Yönetmen: Chris Tashima

5. Les Mozart Des Pickpockets (2006)

les mozart des pickpockets

Les Mozart Des Pickpockets IMDb Puanı: 7.0

Les Mozart Des Pickpockets Konusu: Richard ve Philippe, Romanyalı yan kesicilerden oluşan bir çetenin başındadırlar. Bir gün, çetenin ikisi hariç tüm üyeleri yakalanır ve işler hiç de iyi görünmemeye başlar. Bunun üzerine Richard, sağır ve dilsiz göçmen bir çocuğu yanlarına alarak üç kişilik bir ekip olmalarını önerir fakat bu senaryoda da işler pek yolunda gitmeyecektir.

31 dakika gibi bir süre sahip olan The Mozart of Pickpockets, listemizdeki çoğu film gibi, Oscar ödüllü kısa filmler arasında yer alıyor. Bunun yanında, Clermont-Ferrand Uluslararası Kısa Film Festivali’nden de üç ödül, Fransa’da düzenlenen Cesar Ödüllerinden de bir ödül kazanmaya layık görülmüş.

Oyuncular: Matteo Razzouki-Safardi, Philippe Pollet-Villard, Richard Morgiève

Yönetmen: Philippe Pollet-Villard

6. The Danish Poet (2006)

the danish poet

The Danish Poet IMDb Puanı: 7.6

The Danish Poet Konusu: En iyi kısa filmler içinde, animasyon türünden olan kısa filmleri de atlamayalım. Oscar ödüllü kısa filmler arasında olan The Danish Poet, bir kadının, kendisini bugün olduğu kişi yapan olaylar ve kişiler üzerinde düşünüp durması üzerine bir kısa animasyon film. Ünlü oyuncu Liv Ullman tarafından seslendirilen yapım, 15 dakika uzunluğunda. Tesadüflerin hayatımıza olan etkisi üzerine oldukça başarılı bir yapım olan bu kısa filmi izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. The Danish Poet aynı zamanda 2007 Oscar Ödülleri’nde En İyi Kısa Animasyon Filmi Oscar’ını da eve götürmüş.

Oyuncular: Liv Ullmann

Yönetmen: Torill Kove

7. Spielzeugland (2007)

spielzeugland

Spielzeugland IMDb Puanı: 7.8

Spielzeugland Konusu: Önemli kısa film festivallerinde pek çok ödüle layık görülmüş olan Spielzeugland, aynı zamanda Oscar ödüllü kısa filmler arasında. Film, beş günde Berlin çevresinde çekilmiş ve oyuncular, film yayınlanana kadar hiçbir ücret almamışlar. Alman bir annenin oğluna, tek tek kaybolan Yahudi komşularının akıbetiyle ilgili söylediği yalanları konu edinen 14 dakikalık kısa film Spielzeugland, en etkileyici ve duygusal kısa filmlerden biri diyebiliriz.

Oyuncular: Julia Jäger, Cedric Eich, Tamay Bulut Özvatan

Yönetmen: Jochen Alexander Freydank

8. Six Shooter (2004)

six shooter

Six Shooter IMDb Puanı: 7.6

Six Shooter Konusu: Listemizin oldukça ünlü bir yönetmen tarafından çekilmiş bir diğer kısa filmi ise Six Shooter. Martin McDonagh’ın kendi tarzından ödün vermeden çektiği bu kısa film, Oscar ödüllü kısa filmler arasında. Yönetmenin diğer filmleri The Guard, In Bruges gibi İrlanda tarzı bir kara mizah olan Six Shooter, eşini o günün sabahında kaybetmiş bir adamın, ilginç biriyle tanışmasını ve ardından gelişen olayları konu alıyor. Gerçek bir trende çekilen filmin başrolünde, yine yönetmenin diğer filmlerinden alışık olduğumuz Brendan Gleeson var.

Oyuncular: Brendan Gleeson, Rúaidhrí Conroy, David Wilmot

Yönetmen: Martin McDonagh

9. Soft (2017)

soft

Soft IMDb Puanı: 7.3

Soft Konusu: 14 dakikalık kısa film Soft, yaşadığı hoş olmayan deneyimler sonucunda kırılma noktasına gelmiş bir adamı konu ediniyor. İnsan durumunun kırılganlığını ve kısa sürede yaşayabileceği dramatik değişimi ekrana yansıtmaya çalışan film, bu konuda oldukça başarılı olmasının yanında, BAFTA adaylıkları hariç aday gösterildiğini ödülleri de eve götürmüş.

Oyuncular: Jonny Phillips, Matthew O'Shea, Michael Socha

Yönetmen: Simon Ellis

10. Tango (1981)

tango

Tango IMDb Puanı: 7.8

Tango Konusu: Kısa animasyon filmi Tango, 8 dakikalık süresi içinde çeşitli karakterlerin ekrana girip çıkışını ve kendi ritüellerini gerçekleştirmelerini bize sanatsal bir şekilde sunuyor. Oscar Ödülleri’nde En İyi Kısa Film ödülüne layık görülen bu filmin değişik çekim tekniği, sinemayla ilgilenenlerin mutlaka ilgisini çekecektir.

Oyuncular: Kenny McCormick, Aoles Sport

Yönetmen: Zbigniew Rybczynski

11. Wasp (2003)

wasp

Wasp IMDb Puanı: 7.6

Wasp Konusu: 26 dakikalık, Oscar ödüllü kısa film, yemek alamayacak kadar fakir olan bekar anne Zoe’yi anlatıyor. Zoe, eski erkek arkadaşından yıllar sonra haber alıyor ve onunla buluşuyor fakat reddedilmekten korkan Zoe, çocuklarına bakıcılık yaptığıyla ilgili bir yalan söylüyor. 2009 yapımı Fish Tank adlı dram filminden de hatırlayabileceğiniz yönetmen Andrea Arnold’ın kendine has tarzı, bu kısa filmde de ön planda. Eğer o filmi izleyip beğendiyseniz Wasp, mutlaka izlenmesi gereken kısa filmler listesinde olmalı.

Oyuncular: Natalie Press, Danny Dyer, Jodie Mitchell

Yönetmen: Andrea Arnold

12. Kötü Kız / Wicked Girl (2017)

kötü kız

Kötü Kız IMDd Puanı: 7.0

Kötü Kız Konusu: Listemizin son başlığını bir Türk kısa filmine ayırmak istedik. Sekiz dakika gibi oldukça kısa bir süreye sahip olan Kötü Kız, hastane odasından anılarını, büyükannesinin evini, doğayı ve hayvanları düşünürken, karanlık anıları da bir yandan aklına düşen S. adında bir kızı anlatıyor. Zengin ve canlı bir hayal gücüne sahip S., bu karanlık anılar aklında dolaşırken aralarındaki bağlantıları yavaş yavaş kuruyor ve bize kendi hikayesini sunuyor. Kötü Kız bir kısa animasyon filmi ve Oscar ödüllü kısa filmler arasında olmasa da aday olduğu ödüllerin neredeyse tamamına layık görülmüş. 

Oyuncular: Zeynep Naz Daldal

Yönetmen: Ayçe Kartal

 

Ödüllü kısa filmleri derlediğimiz listemizin sonuna geldik. Umarım keyif almışsınızdır. Bol ödüllü uzun metraj filmleri derlediğimiz bir diğer listeyeyse aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Mutlaka İzlemeniz Gereken Bol Ödüllü Filmler