Hoşgeldiniz!

IMDb Puanına Göre Sıralı En İyi Kore Korku Filmleri

Adından sıkça bahsettiren Güney Kore sineması, korku filmleriyle de göz dolduruyor. Biz de bu yüzden, Kore korku filmlerinin başarılı örneklerini IMDb puanlarına göre sıraladık.

İşte en iyi Kore korku filmleri listemiz!

 

1. I Saw the Devil /Angmareul boatda (2010)

i saw the devil

I Saw the Devil IMDb Puanı: 7.8

Oyuncular: Lee Byung-hun, Choi Min-sik

Tür: Korku, Aksiyon, Dram

I Saw the Devil Konusu: Tüm zamanların en iyi Güney Kore korku filmleri arasında yer alan I Saw the Devil, sadece Kore'de değil tüm dünyada ses getirmiştir. İlk gösterimi Sundance Film Festivali'nde yapılan I Saw the Devil, belli bir süre boyunca ABD’de de vizyonda kalmıştır. Başarılı korku filmi, toplamda 16 ödül ve 19 adaylık kazanmıştır.

Filmin ana karakterlerinden biri olan Jang Kyung-chul (Choi Min-sik), oldukça tehlikeli bir seri katildir. Normal bir insanın düşündüğünde bile tüylerini ürpertecek cinayetler işleyen adamın bir sonraki kurbanı eski bir komiserin kızı olur. Genç kadının ölümünün ardından, çok başarılı bir gizli ajan ve öldürülen kadının nişanlısı olan Kim Soo-hyun (Lee Byung-hun), sevdiği kadının intikamını almak üzere Jang Kyung-chul’un peşine düşer. Genç adam kararlıdır. Tıpkı bir katil gibi acımasızlaşması gerekse de yolundan dönmeye niyeti yoktur.

2. Train to Busan / Busanhaeng (2016)

train to busan

Train to Busan IMDb Puanı: 7.5

Oyuncular: Gong Yoo, Jung Yu-mi, Ma Dong-seok, Kim Su-an

Tür: Korku, Aksiyon Gerilim

Train to Busan Konusu: Kore korku filmleri denildiğinde ilk akla gelenlerden olan Train to Busan, dünya çapında büyük başarılar elde etmiştir. Başarılı bir oyuncu kadrosuna sahip olan Kore zombi filmi, 2016 yılında ilk gösterimini Cannes Film Festivali’nde yapmıştır. Vizyonda kaldığı süre içerisinde 10 milyondan fazla seyirci elde ederek en çok izlenen Kore filmleri arasında yer almıştır.

Seok-woo (Gong Yoo), eşinden ayrılmış ve kariyerini hayatının merkezinde tutan başarılı bir iş adamıdır. İşiyle ilgilendiği süreçte, kızı Su-an’ın (Kim Su-an) doğum gününde Busan’da yaşamakta olan annesini görmek istemesi üzerine, Seok-woo ve kızı tren istasyonuna doğru yola koyulurlar. Tam bindikleri trenin kalkacağı sırada bacağından yaralanmış genç bir kadın kaçak olarak trene biner. Kısa süre içerisinde kendisini kaybederek bir zombiye dönüşen genç kadın, yolculara saldırmaya ve virüsü onlara da yaymaya başlar. Seok-woo, kızı ve diğer yolcular, hayatta kalmak için zorlu bir mücadeleden geçmek zorundadırlar.

3. The Wailing / Gokseong (2016)

gokseong

The Wailing IMDb Puanı: 7.4

Oyuncular: Kwak Do-won, Hwang Jung-min, Jun Kunimura

Tür: Korku, Gizem, Gerilim 

The Wailing Konusu: En iyi Kore korku filmleri arasında gösterilen The Wailing, başarılı oyunculukları ve sürükleyici senaryosu ile hem hasılat hem de eleştiriler bakımından büyük başarı sağlamıştır. Cannes Film Festivali’nde de gösterime giren 2016 yapımı Kore korku filmi, ABD’de de vizyona girmiştir. The Wailing, Asya Film Ödülleri de dahil olmak üzere toplamda 29 ödül ve 51 adaylık sahibi olmuştur.

Polis memuru Jong-goo (Kwak Do-won), Güney Kore’nin Goksung adlı küçük bir kasabasında ortaya çıkan ilginç bir hastalığın sebep olduğu tuhaf cinayetleri araştırmaktadır. Kasaba sakinlerine göre olayların sorumlusu, kasabada gizemli bir evde yaşamakta olan ve kötü bir ruh olduğunu düşündükleri Japon adamdır (Jun Kunimura). Bunun üzerine Jong-goo, araştırmasına yardım edeceğini düşündüğünden, partneri ve genç bir rahip ile gizemli adamı görmeye gider. 

4. Bedevilled / Kim Bok-nam Salinsageonui Jeonmal (2010)

bedevilled

Bedevilled IMDb Puanı: 7.3

Oyuncular: Seo Yeong-hie, Ji Seong-won

Tür: Korku, Dram, Gerilim

Bedevilled Konusu: İlk gösterimi, festivalin resmi seçimi olarak 2010 Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirilen başarılı Kore korku filmi Bedevilled, yine Cannes Film Festivali'nde 2 dalda adaylık almıştır. Yayınlandığı dönemde Güney Kore’de oldukça popüler olan korku filmi, en iyiler arasında yer almaya da hak kazanmıştır. Bedevilled, toplamda 16 ödül ve 13 adaylık sahibi olarak, oldukça büyük başarılara imza atmıştır.

Bir bankacı olan Hae-won (Ji Seong-won), hayatının yoğunluğundan bunalmaktadır. Bir gün, iş yerinde durumların karışması üzerine genç kadın izin almaya zorlanır. Böylelikle Hae-won, çocukluğunda büyükanne ve büyükbabasını görmek için gittiği, gelişmemiş küçük bir ada olan Moodo’ya gitmeye karar verir. Genç kadının çocukluğundan beri arkadaşı olan Kim Bok-nam (Seo Yeong-hie) da, ailesi ile bu adada yaşamaktadır; fakat Hae-won’u dehşete düşüren bir durum vardır. Adanın bütün sakinleri Kim Bok-nam’a bir köle gibi davranmaktadır.

5. A Tale of Two Sisters / Janghwa, Hongryeon (2003)

a tale of two sisters

A Tale of Two Sisters IMDb Puanı: 7.2

Oyuncular: Kim Kap-su, Yum Jung-ah, Im Soo-jung, Moon Geun-young

Tür: Korku, Gerilim, Dram

A Tale of Two Sisters Konusu: Eleştirmenlerden pozitif yorumlar alan, başarılı Güney Kore korku filmi A Tale of Two Sisters, başta Kore’de ardından dünya genelinde izleyicilerin beğenisini kazanmıştır. 2004 Fantasporto Film Festivali’nde 4 ödül sahibi olan film, toplamda 22 ödül ve 2 adaylık kazanmıştır. A Tale of Two Sisters aynı zamanda, ABD’de gösterime giren ve büyük bir başarı elde eden ilk Kore filmi olma özelliğini taşımaktadır.

Filmde, iki genç kız kardeşin hayatı anlatılmaktadır. Kardeşlerden biri olan Bae Su-mi (Im Soo-jung), akıl hastanesinde tedavi görmektedir. Tedavinin bitmesi üzerine hastaneden taburcu edilen Su-mi, babası (Kim Kap-su) ve kız kardeşi Su-yeon (Moon Geun-young) ile birlikte yaşadıkları evlerine geri döner. Acımasız üvey anneleri Eun-joo’nun (Yum Jung-ah) takıntılı ve dengesiz hareketleri ile devamlı başa çıkmak zorunda olan kızlar, artık karanlık aile sırları ve korkunç bir hayalet ile de başa çıkmak zorundadırlar.

6. Thirst / Bakjwi (2009)

thirst

Thirst IMDb Puanı: 7.2

Oyuncular: Song Kang-ho, Kim Ok-bin

Tür: Korku, Dram, Romantik

Thirst Konusu: Bir Kore vampir filmi olan Thirst, tüm zamanların en başarılı Güney Kore yapımı korku filmleri arasında yer almaktadır. Vizyona girdiği sene Kore’de yılın en çok izlenen 10 filmi arasında yer almış olan Thirst, 2009 Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü'ne layık görülmüştür. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden de ödül ile ayrılan film, birçok dalda toplamda 12 ödül ve 18 adaylık sahibi olmuştur.

Bir hastanede papaz olarak görev yapmakta olan Sang-hyun (Song Kang-ho), hiç düşünmeden, ölümcül bir virüse karşı hazırlanmakta olan gizli bir aşının tıbbi deneylerinde yer almak için gönüllü olur. Fakat deneyin sonucunda beklenmedik bir olay gerçekleşir ve virüs Sang-hyun’u ele geçirir. Neredeyse ölmek üzere olan adam, kendisine yapılan kan nakli sonucu mucizevi bir şekilde iyileşir. Sang-hyun, bu olaydan kısa bir süre sonra bir vampire dönüştüğünü fark eder. Bu olayların gerçekleştiği esnada, Sang-hyun’un arkadaşı ile evli olan Tae-ju (Kim Ok-bin), adama karşı derin duygular besleme başlamıştır. İkiliyi, ürpertici bir aşk hikayesi beklemektedir.

7. The Host / Gwoemul (2006)

the host

The Host IMDb Puanı: 7.0

Oyuncular: Song Kang-ho, Byun Hee-bong, Park Hae-il

Tür: Korku, Aksiyon, Dram

The Host Konusu: İzleyiciler tarafından büyük ilgi görmüş olan Kore korku filmi The Host, Güney Kore’nin en çok sevilen korku filmlerinden biri haline gelmiştir. Kore’de hasılat rekorları kıran The Host, ülkenin şu ana kadar en yüksek hasılata sahip filmlerinden biri olma unvanını taşıyor. Kısa bir süre için ABD’de de gösterime girmiş olan The Host, toplamda 25 ödül ve 25 adaylığın sahibi olmuştur.

Park Gang-du (Song Kang-ho), babası Hee-bong (Byun Hee-bong) ile Han Nehri yakınlarında bir büfe işletmektedir. Gang-du’nun müşterilere siparişlerini götürdüğü esnada, devasa bir yaratık nehirden çıkar ve insanlara saldırmaya başlar. Telaş ile kızını aramaya başlayan Gang-du, yaratığın kızını yakalamış olduğunu fark eder. Korkunç olayın üzerine bütün aile büyük bir ızdırap çekmektedir. Bir gün kızın hâlâ hayatta olduğunu öğrenirler ve onu kurtamak için bir plan yaparlar.

8. Hansel and Gretel / Henjel gwa Geuretel (2007)

hansel and gretel

Hansel and Gretel IMDb Puanı: 6.8

Oyuncular: Chun Jung-myung, Eun Won-jae, Shim Eun-kyung

Tür: Korku, Fantastik, Dram

Hansel and Gretel Konusu: Kore korku filmleri arasında adını klasikler arasına yazdırmış olan Hansel and Gretel, yine ülkenin sadece Güney Kore ile kalmayarak dünya çapında başarı sağlamış korku filmleri arasında yer alıyor. Kore’de ve birçok uluslararası film festivalinde gösterilen film, Birleşik Krallık, Kanada ve Fransa gibi ülkelerde de vizyona girmiştir. Hansel and Gretel, 3 ödül ve 2 adaylık sahibi olarak Güney Kore’nin ödüllü korku filmleri arasına girmeyi başarmıştır.

Genç bir adam olan Lee Eun-soo (Chun Jung-myung), kız arkadaşının da bulunduğu arabasını kullanırken bir kaza geçirir. Genç adam gözlerini açtığında kendisini karanlık bir ormanın içinde bulur. Ne olduğunu şaşıran Eun-soo, ormanda kendisini Young-hee (Shim Eun-kyung) olarak tanıtan genç bir kız ile tanışır. İkili, birlikte ormanın ortasında yer alan bir eve doğru yola koyulurlar. Eve vardıklarında Eun-soo kızın ailesi ile tanışır; ancak bir süre sonra bir şeylerin ters gittiğini anlamaya başlar. Young-hee ve kardeşleri adamın bütün hareketlerini takip etmektedirler. En kötüsü de, Eun-soo ne kadar çabalasa da evden bir türlü gidememektedir.

9. 301/302 (1995)

301 302

301/302 IMDb Puanı: 6.6

Oyuncular: Bang Eun-jin, Hwang Shin-hye, Kim Chu-ryun

Tür: Korku, Gizem, Gerilim

301/302 Konusu: Kore sinemasının en klasikleşmiş filmlerinden biri olan 301/302, dünya sinemasını da etkileyen filmler arasında yer alıyor. 2013 yılı Kanada yapımı Compulsion filmi, 301/302’nin bir uyarlaması olma niteliğini taşıyor. Berlin Uluslararası Film Festivali ve Sundance Film Festivali’nin resmi seçimi olan 301/302, 1996 yılında Kore Film Eleştirmenleri Derneği Ödülü'nün de sahibi olmuştur.

Film, bir apartmanın 301 ve 302 numaralı dairelerinde yaşamakta olan iki kadını temel almaktadır. Bir şef olan Song-hee (Bang Eun-jin) 301 numaralı dairede; anoreksiya ile savaşmakta olan yazar Yoon-hee (Hwang Shin-hye) de 302 numaralı dairede yaşamaktadır. Yoon-hee’nin esrarengiz bir şekilde kaybolması üzerine bir dedektif (Kim Chu-ryun) olayı araştırmaya başlar. Başlangıç noktası ise Song-hee olur.

10. Phone / Pon (2002)

phone

Phone IMDb Puanı: 6.2

Oyuncular: Ha Ji-won, Kim Yoo-mi

Tür: Korku, Gizem, Gerilim

Phone Konusu: Güney Kore korku filmlerinin en iyileri arasında yer alan Phone, etkileyici ve ürpertici konusu ile korku filmi tutkunlarının beğenisini kazanmıştır. Dünya çapında ses getiren filmin, Amerikan uyarlamasının çekilmesi için 2009 yılında telif hakları da satışa çıkarılmıştır. Karmaşık senaryosu ile zihninizi zorlamanızı sağlayacak olan Phone, 2005 yılı Blue Dragon Ödülleri’nde de bir adaylık sahibi olmuştur.

Phone, genç gazeteci Ji-won’u (Ha Hi-won) konu almaktadır. Genç kadın, pedofili ile ilgili yazdığı makaleler sonucu tehdit dolu telefonlar almaya başlar. Durumdan rahatsızlık duymaya başlayan Ji-won, çareyi telefon numarasını değiştirmekte bulur. Genç kadının durumundan endişe duyan Ho-jung (Kim Yoo-mi) ve eşi, Ji-won’a kullanmadıkları evlerine taşınmasını teklif eder. Ancak genç kadına gelen telefonlar kesilmez ve ailenin küçük kızı, gelen aramalardan birine yanlışlıkla cevap verir. Olaydan sonra tüm kişiliği değişen küçük kız, annesine karşı kötü davranma, babasına ise sağlıksız bir takıntı ile bağlanmaya başlar. Başına gelenlerden git gide kormaya başlayan genç kadın, bu esrarengiz aramaların peşine düşmeye karar verir. Ji-won, güvendiği aile hakkında korkunç gerçekler öğrenecektir.

11. Gonjiam: Haunted Asylum (2018)

gonjiam haunted asylum

Gonjiam Haunted Asylum IMDb Puanı: 6.1

Oyuncular: Lee Seung-wook, Mun Ye-won, Oh Ah-yeon, Wi Ha-joon, Park Sung-hoon

Tür: Korku, Gizem

Gonjiam Haunted Asylum Konusu: 2018 yapımı Kore korku filmi Gonjiam: Haunted Asylum, A Tale of Two Sisters’tan sonra tüm zamanların en çok hasılat yapmış Kore yapımı korku filmleri listesinde ikinci sırada yer alıyor.

Filmin hikayesi, dünyanın en lanetli yerlerinden biri olarak kabul edilen Gonjiam Psikiyatri Hastanesi’nde geçiyor. Bir web korku şovu yapan bir grup genç, halk arasında da lanetli olarak bilinen terk edilmiş Gonjiam Hastanesine gitmeye karar verir. Ekip, yayınları sırasında izleyicilerin daha çok ilgisini çekebilmek ve korkunç bir ortam yaratabilmek için birkaç hazırlık yapmıştır; ancak gece ilerledikçe, hazıladıklarından çok daha korkunç sürprizler ile karşılaşacaklardır.

12. The Odd Family: Zombie on Sale /Gimyohan gajok (2019)

the odd family zombie on sale

Oyuncular: Jung Jae-young, Kim Nam-gil, Uhm Ji-won, Lee Soo-kyung, Park In-hwan, Jung Ga-ram

Tür: Korku, Komedi

The Odd Family Zombie on Sale Konusu: Kore sineması, 2019’da da korku filmleri ile sesini duyurmayı planlıyor. 2019'un yeni Güney Kore zombi filmlerinden olan bu film, izleyenleri hem korkutacak, hem de güldürecek. En yeni Kore korku filmi The Odd Family: Zombie on Sale, daha şimdiden birçok Kore filmi tutkununun beğenisini kazanmış. Film Güney Kore’de 14 Şubat 2019 tarihinde vizyona girecek.

Filmde izleyenler ilginç bir aileye tanık olacak. Man-Deok (Park In-hwan), küçük ve sakin bir kasabada bir benzin istasyonu işletmektedir. Joon-Girl (Jung Jae-young), Min-Girl (Kim Nam-gil) ve Hae-Girl (Lee Soo-kyung) isimlerinde üç yetişkin çocuğu olan Man-Deok’un tek hayali hayatının geri kalanını Hawaii’de geçirmektir. Kendi halinde sorunlarla uğraşmakta olan aile, sıradan bir hayat sürdürmektedir. Fakat kasabaya gelen bir yabancı (Jung Ga-ram), aileyi ve kasabayı yerle bir edecektir.

Kore filmleriyle ilgili diğer popüler listelerimizeyse aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Netflix Kore Filmleri
En İyi Kore Aşk Filmleri
En İyi Güney Kore Filmleri