Hoşgeldiniz!

Marvel Dizileri Hangi Sırayla İzlenmeli?

Agent Carter
Daredevil
Jessica Jones
Marvel
İzleme-sirasi
İron-fist
Defenders
Luke-cage
Agents-of-shield

Marvel, çizgi romanları gözle görülür filmler ve diziler haline getirerek bizi büyülemeye devam ediyor. En İyi Marvel Filmleri listemizi belki hatırlarsınız... Şimdi de bu genişleyen evrenin dizi katındayız. Bu koskoca evrende yolunuzu kaybetmeyin diye size bir "Marvel dizileri hangi sırayla izlenmeli?" rehberi hazırladık. Haydi içeri girelim!

1. Agent Carter (Ajan Carter)

Marvel dizilerini izleme sırasının ilk katmanındayız. "Ajan Carter" bir Netflix yapımı ve 2 sezondan oluşuyor. Strategic Scientific Reserve (SSR)'deki görevinden sürülmüş kadın ajan Peggy Jane, vatan hainliğinden suçlu görülen Howard Stark'ın adını temizlemek için gizlice görevlendiriliyor.

2. Agents of S.H.I.E.L.D.

Marvel'ın ilk göz ağrılarından olan Avengers'ta ölümüne tanık olduğumuz Ajan Coulson, dünyayı doğaüstü güçlerden korumak için SHIELD adında doğaüstü güçleri olmayan ama oldukça yetenekli insanlardan oluşan bir ekip kurar. 5 sezondan oluşan ABC yapımı "Agents of S.H.I.E.L.D."ı bir solukta izlersek anlamayabiliriz. Marvel dizileri izleme sırasında, sadece 1. sezonunun tamamını ve 2. sezonunun 19. bölüme kadar olan kısmını izlememiz gerek olay akışını anlamlandırabilmek için.

3. Daredevil

Marvel dizilerini izleme sıramızda Netflix yapımı Daredevil'in ilk sezonu var. 9 yaşında geçirdiği radyoaktif kazadan sonra kör olan Matt Murdock'un görme duyusu yok olsa da de diğer 4 duyusu daha hassas ve güçlü hale gelmiştir.

4. Agents of S.H.I.E.L.D.

Sıralamada yine Agents of S.H.I.E.L.D.'a geldik. Bu sefer 2. sezonun 20.,21. ve 22. bölümlerini izlememiz gerekiyor.

5. Jessica Jones

Netflix yapımı kadın süper kahramanlı bir diğer Marvel dizisi "Jessica Jones"un ilk sezonunda sıra. Bu Marvel harikası dizinin konusuna gelirsek: Süper kahramanlık kariyeri biten Jessica Jones, özel dedektif olup New York şehrindeki doğaüstü güce sahip insanların dahil olduğu gizemli olayları çözmeye adar kendini. 

6. Agents of S.H.I.E.L.D.

Sıralamaya şimdi de Agents of S.H.I.E.L.D.'ın 3. sezonunun 1. ve 10. bölümleri arasını izleyerek devam ediyoruz.

7. Daredevil

Daredevil'in 2. sezonunu izlemeye geldi sıra. 

8. Agents of S.H.I.E.L.D.

Agents of S.H.I.E.L.D.'ın 3. sezonunun kalanını izliyoruz. Yani, 11. ve 22. bölümler arasını. 

9. Luke Cage

Netflix'in orijinal dizilerinden olan Marvel evreninden Luke Cage serisi 2 sezondan oluşuyor. Marvel'i Harlem'e taşıyan bu serinin ilk sezonunu izleyerek Marvel dizilerini izleme sıralamamıza devam edelim.

10. Agents of S.H.I.E.L.D.

Yine kürkçü dükkanına dönüyor ve Agents of S.H.I.E.L.D.'ın 4. sezonundan 1. ve 15. bölümleri arasıyla devam ediyoruz. 

11. Iron Fist

Bu aksiyon dolu Marvel klasiğindeyse öldüğü düşünülen Danny Rand, Demir Yumruk olarak sahalara geri dönüyor. 2. sezonu henüz yapım aşamasında olan bu Netflix yapımının ilk sezonunu Marvel dizilerini izleme sıralamamızda 11. sıraya koyuyoruz.

12. Agents of S.H.I.E.L.D.

12. sırada, Marvel çizgi romanlarında da önemli bir yere sahip olan SHIELD'ın kuruluşunu anlatan Agents of SHIELD'ın 4. sezon 16 ve 22. bölümleri arasını izleyelim.

13. The Defenders

Iron Fist, Luke Cage, Matt Murdock (Daredevil) ve Jessica Jones'un "Defenders" adıyla voltranı oluşturup şehri azılı kötülerden koruduğu Netflix yapımı "The Defenders"ın ilk sezonunda sıra! Dizi zaten şimdilik 1 sezondan oluşuyor, 2. sezon için resmi bir açıklama henüz mevcut değil.

14. Inhumans

ABC yapımcılığında bir Marvel klasiği daha! Inhumans'ta Game of Thrones'dan Ramsay Bolton olarak tanıyıp da oldukça irite olduğumuz Iwan Rheon da bulunuyor. Mutasyona maruz kalıp süper güçlerle donanmış Inhumans denen "kraliyet ailesi" ırkını konu alan bir Marvel dizisi bu. Konu bütünlüğü açısından henüz 1 sezonu yayınlanmış ve IMAX teknolojisiyle çekilmiş olan Inhumans'ı izleyelim. 

15. The Punisher

Daredevil'in 2. sezonunda da karşımıza çıkan ve çok sevilen Frank Castle nam-ı diğer "The Punisher"ı solo olarak konu olan bu Marvel yapımının 1 sezonu ve 13 bölümü mevcut. Marvel dizileri izleme sıramızda "The Punisher" katındayız!

16. Runaways

"At some point in their lives, all young people believe their parents are evil... But what if they really are?" yani "Bütün gençler, hayatlarının bir döneminde anne-babalarının şeytani olduğunu düşünür. Peki ya ebeveynleri gerçekten şeytansa?" cümlesiyle konusunu oldukça güzel açıklayan çizgi-roman uyarlaması Marvel serisi "Runaways", şuan yalnızca 1 sezona sahip. Listede, araya bir genç Marvel dizisi atmanın zamanı geldi.

17. Agents of S.H.I.E.L.D.

İzleme sıralamasında, bir türlü bir solukta izleyemediğimiz (izlesek de bazı noktaları anlamakta zorlanabileceğimiz için ard arda izlemesek daha iyi olacak olan) "Agents of S.H.I.E.L.D."ın 5. ve son sezonunu izleyebiliriz nihayet!

18. Jessica Jones

Netflix yapımı Marvel klasiği Jessica Jones'un New York macerasında 2. sezonu izlemeye geldi sıra!

19. Daredevil

Gönül gözüyle gören süper kahramanımız Daredevil'in macerasını kaldığı yerden, 3. sezonuyla izlemeye devam!

20. Luke Cage

Jessica Jones'da da bir süre görme şansı elde ettiğimiz Harlem sokaklarını mesken tutan kahramanımız Luke Cage, ırkçılıkla ve kötülerle savaşmaya kaldığı yerden devam ediyor. Haydi hip-hop kültürüyle bezeli karakteriyle Marvel klasiği Luke Cage'in 2. sezonuna geçelim!

21. Iron Fist

Çizgi-romanlarda Luke Cage'le kanki olduğu bilinen Iron Fist'in demir yumruklar savurduğu bu Marvel serisinin 2. sezonu henüz başlamadı. Merakla bekliyoruz ki Marvel serüvenimiz burada sona ermesin!