Hoşgeldiniz!

En İyi Kore Aşk Filmleri

Son dönemlerde, Güney Kore yapımı romantik filmler oldukça popüler olmaya başladı. IMDb puanlarına göre Kore sinemasının en çok izlenen ve en iyi Kore aşk filmlerini sizler için derledik!

1. Jigeum Mannareo Gamnida (Be With You)

Jigeum Mannareo Gamnida

IMDb Puanı: 7.5

Yapım Yılı: 2018

Tür: Dram, Romantik

Oyuncular:  Ji-seob So, Ye-jin Son, Yoo-ram Bae 

Jigeum Mannareo Gabmida Konusu: Listemize en güncel romantik Kore filmiyle başlamak istedik. Japon yazar Takuji Ichikawa’nın aynı adlı romanından uyarlanmış olan bu 2018 Güney Kore yapımı romantik film, sevilen Kore yapımlarından biri oldu. Bu aşk filminin başrollerini, 2015 yapımı O Ma-i Bi-neo-seu dizisinde de görmüş olduğumuz Ji-seob So ve listemizin ilerleyen kısmında tekrar karşımıza çıkacak olan Ye-jin Son paylaşıyor. Film, eşi Soo A ansızın hayatını kaybedince oğlu Ji Ho’yla hayatına devam etmeye çalışan Woo Jin adlı genç adamı konu alıyor. Woo Jin'in eşi, vefat etmeden önce kendisine yağmurlu bir günde geri döneceğinin sözünü vermiştir. Woo Jin, başta buna anlam veremez fakat bu olaydan tam bir yıl sonra karşısında Soo A belirir. Olaylar burada başlayacaktır çünkü Soo A hiçbir şey hatırlamamaktadır.

2. Gung-hab (The Princess and the Matchmaker)

gung hab

IMDb Puanı: 6.2

Yapım Yılı: 2018

Tür: Komedi, Romantik, Tarihi

Oyuncular: Jun-ho Choi, Minho Choi, Woo-sik Choi 

The Princess and the Matchmaker Konusu: Listemize 2018 yapımı taze bir filmle başlamışken, yine 2018 yılından başka bir tarihi ve romantik bir Kore filmiyle devam edelim. Gung-Hab, dönem filmi olarak adlandırabileceğimiz bir Kore romantik komedisi. Kraliyet, yakın gelecekte ortaya çıkacak bir kıtlıkla karşı karşıyadır ve bu kozmik şanssızlığı düzeltmek amacıyla sarayın astroloğu Do-yoon, Kral’ın pek düşkün olduğu kızı Prenses Songhwa için uygun bir eş aramaya koyulur. Hesaplamalarına göre, prenses ile en uyumlu –ve kraliyete en çok şans getirecek- evliliği yapabilecek dört aday belirler. Prenses Songhwa, bu işe şiddetle karşı çıkar ve eş adayının basit bir fal ile belirlenmesini reddeder. Son karardan önce, bu eş adaylarını tek tek görmek istediğine karar verir ve bir gece saraydan kaçar. Film de bu kaçışla başlar aslında çünkü Do-yoon, bu sırada onu takip etmektedir. 

3. Coffeemate

coffeemate

IMDb Puanı: 6.7

Yapım Yılı: 2016

Tür: Dram, Romantik

Oyuncular: Ji-Ho Oh, Jin-seo Yoon

Coffeemate Konusu: 21. Busan International Film Festival'indeki ilk gösteriminin ardından vizyona giren bu Kore aşk filmi, bir kafede hayatları kesişen otuzlarında iki insanı konu alıyor. In-young, boş vakitlerini geçirmek için sık sık gittiği kafede bir marangoz olan He-soo ile tanışır. He-soo, ona kahve arkadaşı olmayı teklif eder. Yani, sadece kahve içmek için bir araya geleceklerdir ve bunun dışında birbirlerininden haberleri olmayacaktır. In-young, bu teklifi kabul eder. Zaman ilerledikçe bu görüşmeler sıklaşır. Bu arada birbirlerinden artık bir şey saklamayı bırakırlar ve aralarında birtakım duygular gelişir.

4. Ssa-i-bo-geu-ji-man-gwen-chan-a (I'm a Cyborg, But That's OK)

I'm a Cyborg But That's OK

IMDb Puanı: 7.1

Yapım Yılı: 2006

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Yönetmen: Chan-wook Park

Oyuncular: Im Soo-jung, Rain

I'm a Cyborg, But That's OK Konusu: Başrollerini Janghwa, Hongryeon filminden tanıyor olabileceğiniz Soo-jung Lim ve Rain’in paylaştığı bu ilginç konulu Kore filmi, hemen dikkatimizi çekti ve sizler için listeye eklemeye karar verdik. Alışılmışın dışındaki bu Kore Aşk filmi, bir akıl hastanesinde geçiyor. Esas karakterimiz Young-goon, kendisinin cyborg olduğuna inanan bir fabrika çalışanıdır. Hastaneyeyse bileklerini kesip kendisini ‘şarj’ etmeye çalışması üzerine getirilir. Il-soon'sa, insanların ruhlarını çalabildiğine inanan ve genellikle bir tavşan maskesiyle gezen genç bir hastadır ve bu ‘cyborg’ kızın durumunu ilgi çekici bulur. En iyi romantik Kore filmleri içinde yerini hakettiğini düşündüğümüz bu Kore filmi ayrıca, 57. Berlin Uluslararası Film Festivali'nde "Alfred Bauer Ödülü"nü aldı.

5- Deiji (Daisy)

deiji

IMDb Puanı: 7.5

Yapım Yılı: 2006

Tür: Dram, Romantik

Oyuncular: Ji-hyun Jun, Woo-sung Jung, Sung-Jae Lee

Deiji Konusu: Hazır alışılmışın dışındaki Kore aşk filmlerinden söz açılmışken, bu sefer aksiyon içeren aşk filminden bahsetmek istiyoruz. Gişede, 10 milyon dolar gibi başarılı bir hasılat elde eden film, genç bir kadını merkezine alan bir aşk üçgeni sunuyor. Ressam olan Hye-young'un kendisiyle ilgilenen iki gizemli talibin arasında kalarak bocalayışı ve kafa karışıklığını izleyeceğiniz romantik filmde, bu gizemli taliplerden biri çok aranan bir hit-man iken diğeri bu katili yakalamaya ant içmiş bir Interpol ajanı.

6. Saedeu mubi (Sad Movie)

saedeu mubi

IMDb Puanı: 7.3

Yapım Yılı: 2005

Tür: Dram, Romantik

Oyuncular: Jung Woo-sung, Im Soo-jung, Cha Tae-hyun, Son Tae-young, Yum Jung-ah, Yeo Jin-goo, Shin Min-a, Lee Ki-woo 

Saedeu mubi Konusu: Geleneksek anlamda alışık olduğumuz Kore aşk filmlerinden biraz farklı bir yapım önerisinde bulunmak istiyoruz. Bu yapım, aynı anda gerçekleşen dört farklı hikayeden oluşuyor. İlk hikaye, bir itfaiye eri ve televizyon kanalında çalışan bir genç kadının evililik üzerine düşüncelerini; ikinci hikaye, sevgilisinden artık bir iş bulmasını isteyen Suk-hyun ve erkek arkadaşı arasında yaşananları; üçüncü hikaye, bir anne-oğul ilişkisini ve son hikaye de parkta maskot olarak çalışan işitme engelli Soo-eun'un genç bir ressamı görüp ondan etkilenmesini ele alıyor.

7. Bin-jip (3-Iron)

bin jip

IMDb Puanı: 8.1

Yapım Yılı: 2004

Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: Kim Ki-duk

Oyuncular: Seung-Yun Lee, Hee Jae, Hyuk-ho Kwon

Bin-jip Konusu: Kyoichi Katayama’nın Socrates In Love adlı kitabının beyaz perde uyarlaması ve Japon yapımı Crying Out Love, In the Center of the World' ün de Kore versiyonu olan bu romantik Kore filmi Kore'de oldukça başarılı bir hasılat elde etmiş (2.3 milyon dolar). Filmin konusuna gelecek olursak, Su-Eun ve Su-Ho adlı iki karakter arasındaki büyük aşkın anlatıldığı filmde, çiftimizin ilişkisi zorlukları aşmak durumunda kalacaktır.

8. Nae meorisokui jiwoogae (A Moment to Remember)

Nae meorisokui jiwoogae

IMDb Puanı: 8.2

Yapım Yılı: 2004

Tür: Dram, Romantik

Oyuncular: Woo-sung Jung, Ye-jin Son

A Moment to Remember Konusu: En iyi Kore aşk filmlerinden olan A Moment to Remember, Su-jin ve Chul-soo arasındaki yıllara meydan okuyan büyük aşkı ele alıyor. Hikaye, çiftin tanışma hikayeleri, hayatlarını birleştirdikleri yıllar ve son olarak Su-jin'in Alzheimer'a yakalanışı olarak üç farklı dönemi konu alıyor. Bunun yanında bu romantik Kore filmi, diğer Kore filmlerinden farklı olarak, Japonya’da da oldukça büyük bir başarı elde etmiş. 

9. Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom (Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring)

Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom

IMDb Puanı: 8.1

Yapım Yılı: 2003

Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: Kim Ki-duk

Oyuncular: Ki-duk Kim, Jong-ho Kim, Park Ji-ah

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring Konusu: Sıra listemizdeki ikinci Ki-duk Kim filmine geldi. Film Budist bir rahibin, çocukluğundan yaşlılığına kadar hayatının farklı dönemlerini bize anlatırken, dokunaklı bir aşkı da izleyicilerin önüne seriyor. En iyi Kore aşk filmlerinden biri sayılan bu yapımı izlemenizii şiddetle tavsiye ediyoruz.

10. Keulraesik (The Classic)

keulraesik

IMDb Puanı: 7.9

Yapım Yılı: 2003

Tür: Dram, Romantik

Oyuncular: Ye-jin Son, In-sung Jo, Seung-woo Cho

Keulraesik Konusu: Dokunaklı ve nostaljik bir Kore aşk filmi olan The Classic, üniversite öğrencisi Son Ye-jin'in annesinin günlüğünü bulmasıyla başlıyor. Son ye-jin annesinin oldukça detaylı olarak yazdığı bu günlüğü okudukça, annesinin, babası ve onun en iyi arkadaşı arasında kaldığı bir aşk üçgenini öğreniyor. Geriye dönüşler eşliğinde hikayeden kesitler sunan bu romantik Kore filmi, izleyenlerin kalbini ısıttığı kadar izleyenleri ağlatmayı da başarabilmiş.

11. Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl)

my sassy girl

IMDb Puanı: 8.1

Yapım Yılı: 2001

Tür: Komedi, Romantik

Oyuncular: Jun Ji-hyun, Cha Tae-hyun, Kim In-moon, Song Ok-sook, Han Jin-hee, Yang Geum-seok 

My Sassy Girl Konusu: Amerikan filmlerinden alışkın olduğumuz bir senaryoya sahip bu Kore aşk filminde, üniversite öğrencisi Tae-hyun Cha’nın, "şahsına münhasır" diyebileceğimiz bir kızla tanışmasına tanık oluyoruz. Tae-hyun Cha'nın bir gece raylara düşmek üzereyken çekip kurtardığı bu kız, Ji-hyun Jun, sonrasında genç adamın peşinden geliyor ve başını türlü belalara sokuyor. Sassy Girl'ün en iyi Kore aşk filmlerinden olduğunu tereddüt etmeden söyleyebiliriz. Film, ayrıca, 26 milyon dolar gibi bir hasılatla, 2001 yılının en çok kazanan ikinci Kore filmi olmuş.

12. Geu-hu (The Day After)

geu hu

IMDb Puanı: 7.0

Yapım Yılı: 2017

Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: Sang-soo Hong

Oyuncular: Min-hee Kim, Kwon Hae-hyo, Kim Sae-byuk

Geu-hu Konusu: Listemizi bitirirken, sizlere 2017 yapımı bir Kore aşk filmi önermeyi uygun gördük. Siyah beyaz çekimiyle festival filmi havası veren bu tatlı Kore filmi, bir çift arasındaki güvenin test edilişini anlatıyor. Başrol oyuncumuz, kocası için yazılmış bir aşk şiirinin, kocasının sekreteri tarafından yazıldığını sanıyor ve olaylar buradan başlıyor. 2017 Cannes Film Festival’inde Palme D’ior için yarışmış bu düşündürücü ve romantik Kore filmini izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

 

Kore filmleri ve Kore dizileri ile ilgili diğer listelerimiz için buradan buyurun: 

Romantik Komedi Kore Filmleri İçinden İzlenmesi Gerekenler

En İyi Güney Kore Filmleri

Keyifle İzleyeceğiniz En Yeni Kore Dizileri

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Güney Kore Dizileri